Ipak, u ovoj drevnoj prijestolnici kojoj nisu hirovi stranih sila nisu strani, čini se da analitičari ambivalentno gledaju na mogući ponovni izbor administracije Donalda Trumpa.
"Preovlađuje mišljenje da povratak Trumpa u Bijelu kuću nije najbolji scenario za Ukrajinu", rekao je Aleksij Melnik iz programa za vanjske odnose i međunarodnu sigurnost u Centru Razumkov, istraživačkoj instituciji. "Mada postoje i oprezna mišljenja da možda sve nije tako loše."
Trump je rekao da će brzo okončati rat, iako je njegov potpredsjednički kandidat, JD Vance, jednom rekao da ga "baš nije briga" za Ukrajinu.
Zbog toga će buduća administracija Kamale Harris više biti džoker karta za ovu naciju koja tako dobro poznaje Trumpa i predsjednika Joea Bidena. Harris se sastala s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim i predstavljala Bidena na velikim transatlantskim sigurnosnim samitima. Ali u kampanji, Harris se samo nakratko osvrnula na Ukrajinu – i na to kako se ona razlikuje od Trumpa.
Trump je "ohrabrio [ruskog predsjednika Vladimira] Putina da izvrši invaziju na naše saveznike, rekao je da Rusija može da radi šta god hoće. Pet dana prije nego što je Rusija napala Ukrajinu, sastala sam se s predsjednikom Zelenskim da ga upozorim na plan Rusije za invaziju", rekla je Harris na prošlomjesečnom Kongresu Demokratske stranke. "Pomogla sam da se mobiliše globalni odgovor — preko 50 zemalja za odbranu od Putinove agresije. I kao predsednica, ja ću biti čvrsto uz Ukrajinu i naše saveznike u NATO-u."
Analitičari kažu kako ništa od ovog ne bi bilo iznenađujuće. Harris će vjerovatno slijediti Bidenovu politiku podrške Ukrajini, kažu oni, dodajući da su Trumpove široke vanjskopolitičke izjave i dalje nejasne kao i uvijek, poput Trumpovog obećanja da će okončati rat u jednom danu.
"Nije sasvim jasno kako će to učiniti", rekao je Andrew Payne, predavač vanjske politike i sigurnosti na City St. George's, Univerzitet u Londonu. "Strah je, naravno, da će to učiniti tako što će jednostavno napustiti Ukrajinu, prekinuti sredstva i pritisnuti Zelenskog na pregovore u vrijeme kada bi Putin uživao u svim polugama pregovaranja."
Ukrajina pokazuje obnovljeno samopouzdanje
Ali, kako je rekao Payne, bojno polje se promijenilo nedavnom odlukom ukrajinskih snaga da napadnu preko granice i zagrizu rusku teritoriju.
Ovaj razvoj događaja je nešto što se zadržalo kod Johna Herbsta, bivšeg američkog ambasadora u Ukrajini, prilikom nedavne posjete tamo.
"Bez sumnje, naš glavni utisak bila je energija i obnovljeno samopouzdanje koje je hrabri udar Ukrajine na Rusiju pružio rukovodstvu i narodu zemlje", napisao je Herbst u Atlantskom savjetu krajem prošlog mjeseca. "Oni vide zauzimanje više od 460 kvadratnih milja ruske teritorije i zarobljavanje stotina ruskih vojnika kao jasnu pobjedu, koja je promijenila međunarodni razgovor s fokusa na mirovne pregovore ili prekid vatre uglavnom po uslovima Kremlja, oni priznaju da je ideja ruskog predsjednika Vladimira Putina o prekidu vatre sada mnogo manje privlačna za Kremlj."
Biden je i dalje faktor
Dok analitičari naširoko predviđaju da Ukrajina neće ni nastojati da zadrži, a kamoli da uspije da zadrži zauzetu teritoriju zauvijek, to je pregovarački instrument koji će pomoći Kijevu, ko god da pobijedi. I, kako je rekao Payne, Biden bi također mogao staviti svoju ruku na vagu u ključnoj fazi.
"Ne bih očekivao bilo kakvu promjenu u poziciji SAD-a u odnosu na ukrajinske vojne operacije prije novembra, ali gledao bih između novembra i januara - bez obzira na ishod - da vidim ima li još malo užeta za Kijev“, rekao je on.
Kaže da je ukrajinski lider ojačao svoje odnose sa evropskim liderima i proširio svoju podršku.
Herbst je također ukazao na to kako bi Biden mogao još da pogoduje Kijevu.
"Biden bi također trebao iskoristiti svoje posljednje mjesece na funkciji kako bi došao do republikanskih lidera u Kongresu kako bi usvojili posljednji zakon o pomoći Ukrajini tokom njegove administracije", napisao je.