Linkovi

Trumpov tim bi mogao uskočiti kako bi spasio TikTok od američke zabrane


Najpoznatija usluga za dijeljenje kratkih video zapisa, TikTok ima oko 170 miliona korisnika u SAD-u. Federalni zvaničnici godinama su zabrinuti za TikTok jer prikuplja ogromne količine informacija o svojoj korisničkoj bazi.
Najpoznatija usluga za dijeljenje kratkih video zapisa, TikTok ima oko 170 miliona korisnika u SAD-u. Federalni zvaničnici godinama su zabrinuti za TikTok jer prikuplja ogromne količine informacija o svojoj korisničkoj bazi.

Uz zakon kojim se aplikacija društvenih medija TikTok proglašava ilegalnom u Sjedinjenim Državama, a koji bi trebao stupiti na snagu u nedjelju, nova administracija novoizabranog američkog predsjednika Donalda Trumpa signalizira da planira pokušati pronaći način da spriječi gašenje usluge.

Prema sadašnjem zakonu, matična kompanija usluge, ByteDance sa sjedištem u Kini, mora ili prodati TikTok nekineskoj firmi ili ga ugasiti u SAD.

Predstavnik Mike Waltz, koji je imenovan da bude Trumpov savjetnik za nacionalnu sigurnost, rekao je za Fox News u četvrtak da novoizabrani predsjednik ima na raspolaganju opcije da odgodi provođenje zakona dok se razradi mogući dogovor za prodaju kompanije. To uključuje dio zakona koji dozvoljava predsjedniku ByteDanceu 90 dana produženja za završetak prodaje.

„Uvešćemo mjere da spriječimo da TikTok ugase“, rekao je Waltz, „sve dok je održiv dogovor na stolu. To u suštini daje predsjedniku Trumpu vrijeme da nastavi sa radom TikToka“.

Izvršna radnja se navodno razmatra

Takođe u srijedu, nekoliko medija je objavilo da Trump razmatra izdavanje izvršne naredbe koja bi zaštitila TikTok.

Zakonitost takvog poteza je nejasna i dodatno je dovedena u sumnju činjenicom da je Vrhovni sud spreman da donese odluku o zahtjevu kompanije da se poništi zakon.

Viši sud je saslušao argumente u slučaju prošle sedmice i očekuje se da će donijeti odluku uskoro. Ishod nije siguran. Međutim, u usmenim raspravama, činilo se da je većina sudija podržavala zakon.

Trumpov stav prema TikTok-u je značajno evoluirao tokom godina. Tokom svog prvog mandata, pokušao je da ugasi uslugu u SAD-u, no od tada je koristio uslugu, sa značajnim uspjehom, da se poveže sa svojim pristalicama.

Na konferenciji za novinare na Floridi prošlog mjeseca, Trump je rekao: "Imam toplu točku u srcu za TikTok" i pripisao je aplikaciji da mu je pomogla da svoju poruku prenese mlađim američkim glasačima.

Trump je negirao da je na njegovu promjenu mišljenja o TikToku uticao kratak sastanak u martu s republikanskim megadonatorom i ByteDance investitorom Jeffom Yassom.

Izvještaji o otkrivanju lobiranja iz 2024. godine pokazuju da je ByteDance platio bivšem pomoćniku Trumpove kampanje da lobira kod zakonodavaca u Washingtonu u korist TikToka, a da je bivša viša Trumpova pomoćnica Kellyanne Conway plaćena da se zalaže za TikTok u Kongresu preko konzervativne grupe Club for koju financira Yass. Rast.

Trump je takođe rekao da TikTok nije pominjan tokom njegovog sastanka sa Jasom.

Ekonomski problemi

U godinama otkako je TikTok uzeo maha, hiljade kreatora sadržaja sa sjedištem u SAD razvile su veliku publiku na aplikaciji i u mnogim slučajevima uspjele su unovčiti svoje TikTok feedove.

Mnoga mala preduzeća su uspjela reklamirati svoje proizvode korisnicima TikTok-a. Druge TikTok ličnosti su prenijele slavu na aplikaciju u šire poznate ličnosti što je dovelo do unosnih preporuka proizvoda i drugih dogovora.

Neki članovi Kongresa izrazili su zabrinutost da bi naglo gašenje aplikacije moglo imati ekonomske posljedice.

U ponedjeljak, demokratski senator Edward Markey uveo je zakon koji će odgoditi zabranu TikToka za 270 dana.

"Da budem jasan: TikTok ima svojih problema", rekao je Markey u izjavi koju je objavio njegov ured. "Kao i svaka platforma društvenih medija, TikTok predstavlja ozbiljan rizik za privatnost i mentalno zdravlje naših mladih ljudi. Nastavit ću smatrati TikTok odgovornim za takvo ponašanje. Ali zabrana TikToka bi nametnula ozbiljne posljedice za milione Amerikanaca koji zavise od aplikacija za društvene veze i njihov ekonomski život Ne možemo dozvoliti da se to dogodi."

Nejasna isplativost prodaje

Kako se bliži rok u nedjelju, pojavile su se brojne glasine o mogućoj prodaji kompanije. Bloomberg je u srijedu izvijestio da kineski zvaničnici razmatraju mogućnost prodaje usluge milijarderu Elonu Musku, bliskom Trumpovom savjetniku koji već posjeduje medijski servis X, nekadašnji Twitter.

Drugi američki milijarder, developer za nekretnine Frank McCourt, rekao je Reutersu u četvrtak da je konzorcij investitora koji je on formirao već dao zvaničnu ponudu za kupovinu TikToka, procjenjujući uslugu na 20 milijardi dolara.

Međutim, daleko je od jasnog da je prodaja nešto što je kineska vlada spremna da dozvoli. Svaka prodaja vrijedna ulaganja kupca morala bi uključiti "preporučni mehanizam", TikTok-ov naziv za algoritam koji uslugu čini tako popularnom i, mnogi bi rekli, zaraznom.

Prošle godine u sudskom podnesku, TikTok je takav posao okarakterisao kao nedostupan.

"Baš kao što Sjedinjene Države ograničavaju izvoz tehnologija porijeklom iz SAD-a (npr. određenih kompjuterskih čipova), kineska vlada regulira transfer tehnologija razvijenih u Kini", tvrdi kompanija u sudskom podnesku. "Kineska vlada je u javnim izjavama jasno stavila do znanja da neće dozvoliti prisilno odustajanje od pokretača preporuka."

Privatnost, brige o nacionalnoj sigurnosti

Najpoznatija usluga za dijeljenje kratkih video zapisa, TikTok ima oko 170 miliona korisnika u SAD-u. Federalni zvaničnici godinama su zabrinuti za TikTok jer prikuplja ogromne količine informacija o svojoj korisničkoj bazi.

Tvrdili su da bi kineski zakoni koji primoravaju domaće kompanije da sarađuju sa obavještajnim agencijama mogli biti korišteni da bi se kompanija prisilila da podijeli te podatke s Komunističkom partijom Kine.

Američki zvaničnici izrazili su zabrinutost da bi Kina mogla zloupotrijebiti privatne podatke o američkim korisnicima usluge. Oni su također upozorili da bi Peking mogao koristiti TikTokov moćni algoritam preporuka za oblikovanje javnog diskursa u SAD-u u korist Kine.

U decembru, kada je savezni žalbeni sud potvrdio zakon koji nalaže prodaju ili gašenje kompanije, demokratski predstavnik Raja Krishnamoorthi, jedan od prvobitnih sponzora zakona, objavio je izjavu u kojoj je izrazio mišljenja mnogih pristalica zakona.

"S današnjim mišljenjem, sve tri grane vlasti su došle do istog zaključka: ByteDance je pod kontrolom Komunističke partije Kine, a vlasništvo nad TikTokom od strane ByteDancea predstavlja prijetnju nacionalnoj sigurnosti koja se ne može ublažiti ni na koji drugi način osim otuđivanjem", rekao je Krishnamoorthi.

"Svaki dan kada TikTok ostane pod kontrolom Komunističke partije Kine je dan kada je naša sigurnost ugrožena", dodao je Krishnamoorthi.

XS
SM
MD
LG