Eksplozija, koja nije izazvala alarm za zračni napad, dogodila se nekoliko sati nakon što je izraelska vojska potvrdila da je ubila višeg komandanta milicije Hezbolaha koju podržava Iran u južnom Libanu.
Glavni glasnogovornik kontraadmiral Daniel Hagari rekao je da je vojska procijenila da je dron unaprijeđeni model Samad-3 iranske proizvodnje.
"Naša procjena je da je stigao iz Jemena u Tel Aviv", rekao je on na brifingu s novinarima.
On je također rekao da ima "sve više znakova" da je Mohammed Deif, šef vojnog krila Hamasa, ubijen u izraelskom zračnom napadu prošle sedmice.
Napad na Tel Aviv, koji dolazi uoči posjete Washingtonu premijera Benjamina Netanyahua sljedeće sedmice, vjerovatno će podstaći strahove od daljnjih posljedica rata u Gazi, budući da Huti i drugi iranski pomagači staju uz palestinsku militantnu grupu Hamas.
Izraelski zvaničnik rekao je da vojska još uvijek istražuje zašto dron nije aktivirao alarm, ali prvi izvještaji sugeriraju da je dron identificiran, ali da se sirene nisu oglasile zbog ljudske greške.
"Govorimo o velikom UAV-u (bespilotna letjelica) koja može letjeti na velike udaljenosti", rekao je vojni zvaničnik novinarima nakon štrajka.
Vojska je saopćila da su zračne patrole povećane kako bi zaštitile izraelski zračni prostor, ali je rekla da nije naredila nove mjere civilne odbrane. Gradonačelnik Tel Aviva rekao je da je grad, ekonomski centar Izraela, prebačen u stanje povećane pripravnosti.
Glasnogovornik jemenskih militanata Huti, koji su poput Hezbolaha povezani s Iranom, rekao je da je grupa napala Tel Aviv dronom i da će nastaviti gađati Izrael u znak solidarnosti s Palestincima u ratu u Gazi.
U televizijskom govoru, portparol Yahya Saree nazvao je Tel Aviv primarnom metom "u dometu našeg oružja".
Rekao je da je napad izveden upotrebom nove bespilotne letjelice nazvane "Yafa", za koju je rekao da je sposobna zaobići sisteme za presretanje i koju radari ne mogu otkriti.
"Operacija je uspješno postigla svoje ciljeve", rekao je Saree.
Izraelske službe za hitne slučajeve saopćile su da je tijelo 50-godišnjeg muškarca pronađeno u stanu blizu eksplozije, a četiri osobe su prebačene u bolnicu s lakšim ozljedama od šrapnela. Četiri druge su liječene od šoka. Svi su kasnije pušteni, saopštile su zdravstvene službe.
Snimci sa lokacije pokazuju udar na zgradu koja se nalazi u blizini zgrade američke ambasade u Tel Avivu.
Izraelski mediji navode da su u blizini pronađeni fragmenti drona koje naširoko koriste grupe milicija koje podržava Iran.
Izrael svakodnevno razmjenjuje raketnu i artiljerijsku vatru s Hezbolahom duž svoje sjeverne granice i u južnom Libanu od početka rata u Gazi, što izaziva strah od šireg regionalnog sukoba ako situacija eskalira.
Huti su također pojačali napade na Izrael i zapadne mete, rekavši da djeluju u znak solidarnosti s Palestincima, nakon što je Izrael izvršio invaziju na pojas Gaze nakon prošlogodišnjeg napada Hamasovih militanata na južni Izrael.
Borci predvođeni Hamasom upali su 7. oktobra u izraelske gradove, ubivši oko 1.200 ljudi i vrativši više od 250 talaca u Gazu, prema izraelskim podacima. Od tada je više od 38.000 Palestinaca ubijeno u izraelskom napadu na pojas Gaze, prema zdravstvenim vlastima u enklavi.