Mnogi talibanski pješaci sada imaju nove poslove - posjeduju kontrolne punktove na ulicama i vrše bezbjednosne patrole u i oko afganistanskih gradova i mjesta. Prošlog mjeseca, nekoliko talibanskih boraca poziralo je za fotografije portrete za AP u noćnim patrolama i na kontrolnim punktovima u zapadnom gradu Heratu.
Jedan od njih, 21-godišnji Ahmad Vali, bio je u patroli u selu Kamar Kalag, sjeverno od Herata. Učenik islamske vjerske škole poznate kao medresa, rekao je da se pridružio talibanima jer je vjerovao u učenje Kurana i bio protiv prisustva Amerike u svojoj zemlji i protiv prethodne afganistanske vlade, koja je bila naširoko kritikovana zbog korupcije.
Sada je, kako je rekao, veoma zauzet svojim novim obavezama održavanja bezbjednosti u oblasti u kojoj je raspoređen. On se nada da će i on i njegova zemlja imati svijetlu budućnost i rekao je da je "99 odsto siguran" da će doći bolji dani za sve ljude u Afganistanu.
Nakon što su talibani preuzeli vlast sredinom avgusta, ionako oronula privreda Afganistana zavisna od pomoći ušla je u potpunu krizu. Međunarodna zajednica je uskratila stotine miliona dolara u finansiranju na koje se oslanjala zemlja od 38 miliona ljudi. Milijarde dolara afganistanske imovine u inostranstvu su zamrznute.
Bankarski sistem Afganistana je u velikoj mjeri odsječen od sveta, a novi talibanski vladari uglavnom nisu bili u stanju da isplaćuju plate, dok su poslovi u mnogim dijelovima privrede nestali.
Ženama je uglavnom zabranjen pristup tržištu rada, osim u određenim profesijama, kao i srednjoškolskom obrazovanju, dok je desetine hiljada ljudi, uključujući visokoobrazovane profesionalce, pobjeglo ili pokušava da pobjegne iz Afganistana, što je dovelo do masovnog odliva mozgova.