Linkovi

Svemirski brod Starliner se vratio na Zemlju bez astronauta


Na ovoj fotografiji koju je dostavila NASA, timovi Boeinga i NASA rade oko NASA-ine svemirske letjelice Boeing Crew Flight Test Starliner nakon što je sletjela bez posade u petak, 6. septembra 2024.
Na ovoj fotografiji koju je dostavila NASA, timovi Boeinga i NASA rade oko NASA-ine svemirske letjelice Boeing Crew Flight Test Starliner nakon što je sletjela bez posade u petak, 6. septembra 2024.

Letjelica Starliner kompanije Boeing bezbjedno se vratila na Zemlju ali su astronauti američke svemirske agencije NASA koji je trebalo njom da putuju ostali na Međunarodnoj svemirskoj stanici (MSS).

Astronauti Butch Wilmore i Suni Williams i dalje su na MSS sa još sedmero kolega poslije prošlomjesečne procjene NASA-e da je rizično da se kući vrate kapsulom koja je nakon lansiranja imala tehničke probleme, prenio je AP.

Američka svemirska agencija odlučila je da dvoje astronauta sačeka vožnju brodom Crew Dragon firme Space X krajem februara, čime im je probni let od osam dana produžen u misiju dužu od osam mjeseci.

Astronauti su trebali Starlinerom da se vrate na Zemlju do sredine juna, nedjelju dana nakon lansiranja, ali je tokom odlaska bilo problema sa potisnicima letjelice i curenjem helijuma. NASA je potom donijela odluku da je previše rizično da ih vrati Starlinerom.

NASA je objavila da se nakon šestosatnog leta Starliner bezbjedno vratio 7. septembra u bazu u Novom Meksiku. Najavljeno je da će kapsula biti prebačena na pregled u Svemirski centar Kennedy u Cape Canaveralu.

Space X oslobodio dva mjesta u Crew Dragonu

Sledeće polijetanje SpaceX-a za Međunarodnu svemirsku stanicu zakazano je za kraj septembra. Umjesto planirana četiri astronauta povešće dva kako bi se tim brodom sljedećeg februara dvoje astronauta vratilo na Zemlju.

Međunarodna svemirska stanica (International Space Station ISS) zajednički je projekat za istraživanje svemira Sjedinjenih Američkih Država, Rusije, Japana, Kanade, Brazila i Evropske Unije. Nalazi se u orbiti oko planeta Zemlje na visini od 360 kilometara.

SpaceX je do sada u svemir poslao devet komercijalnih letova sa NASA astronautima, dok je let Starlinera bio prvi pokušaj Boeingove misije sa posadom.

Saopšteno je da NASA ostaje posvećena planu da dvije konkurentske američke kompanije i dalje prevoze astronaute. Navodi se da je cilj da SpaceX, osnivača Elona Muska, i Boeing po jednom godišnje naizmjenično lansiraju posade do konačnog napuštanja Međunarodne svemirske stanice 2030. godine.

NASA je sa tim kompanijama 2014. potpisala ugovore za komercijalne letove u svemir, sa Boeingom vrijedan 4,2 milijarde dolara i sa SpaceX-om vrijedan 2,6 milijardi dolara.

  • 16x9 Image

    RADIO SLOBODNA EVROPA (RFE/RL)

    Misija Radija Slobodna Evropa/Radio Liberty je da širenjem informacija i ideja promoviše demokratske vrijednosti i institucije: RFE/RL pruža objektivne vijesti i analize o domaćim i regionalnim pitanjima važnim za demokratske i tržišne reforme.

XS
SM
MD
LG