Kosovski zvaničnici rekli su da je policija uhapsila osam osoba nakon što je eksplozija u petak u sjevernom dijelu države naseljenom Srbima pogodila kanal koji šalje vodu u njene dvije glavne elektrane. Priština je to nazvala "terorističkim aktom" koji je izvela Srbija.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić odbacio je te optužbe.
"U petak je bio pokušaj velikog hibridnog napada na našu zemlju", rekao je Vučić. „Beograd i Srbija nemaju nikakve veze sa tim događajima.
Populistički srpski lider sugerisao je da Kosovo stoji iza napada, ali je rekao da će se uzdržati od direktnog optuživanja kosovskog premijera Aljbina Kurtija do istrage koju vodi Beograd.
„Neću da kažem da je Kurti direktno naredio napad“, rekao je Vučić. "Istraga će pokazati, imamo određene sumnje. Vjerujemo da imamo određene nalaze ko bi mogao biti počinilac."
"Tokom te takozvane antiterorističke operacije Kurtijevi specijalci su zauzeli nove raskrsnice i ulice, maltretirajući Srbe, a sve je to bila predstava za međunarodnu javnost", rekao je Vučić.
Kosovski premijer Albin Kurti rekao je da su nedavni napadi na Kosovu — na kanal za vodu, zgradu gradske skupštine i policijsku stanicu — u korelaciji sa nedavnim napadima Rusije u Ukrajini.
"Taj napad je u korelaciji s masivnim zračnim napadima Ruske Federacije na Ukrajinu, napadima koji su ciljali energetsku infrastrukturu u Ukrajini", rekao je on na konferenciji za novinare u nedjelju.
Kosovska policija izvršila je raciju na 10 lokacija na sjeveru, zaplijenivši više od 200 vojnih uniformi, šest raketnih bacača, dugo oružje, pištolje i municiju, rekli su oni. Oko 15 do 20 kilograma eksploziva upotrebljeno je za oštećenje kritične infrastrukture, rekao je šef kosovske policije Gazmend Hodža.
Policija je takođe pronašla mnoge ambleme ruskih specijalnih snaga i zastave ruske imperije, rekao je Kurti, dodajući da "Srbija kopira ruske metode da prijeti Kosovu i regionu uopšte".
Eksplozija je dodatno podstakla tenzije između dvije balkanske države. Kosovo je 2008. proglasilo nezavisnost od Srbije, koju Beograd ne priznaje. Većina srpske manjine koja živi na Kosovu još uvijek smatra Beograd svojom prijestonicom.
Evropska unija i Sjedinjene Države oštro su osudile eksploziju i zatražile da se počinioci privedu pravdi.