Linkovi

Vučić "mora da razgovara sa Putinom" o Naftnoj industriji Srbije


Bilbord o saradnji Gaspromnjefta i NIS-a, arhivska fotografija (Andrej ISAKOVIC / AFP)
Bilbord o saradnji Gaspromnjefta i NIS-a, arhivska fotografija (Andrej ISAKOVIC / AFP)

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da će morati da razgovara sa predsjednikom Rusije Vladimirom Putinom o eventualnim američkim sankcijama naftnoj industriji Srbije (NIS) i gasnom aranžamanu.

"Da li telefonom ili nekako drugačije, to ćemo da vidimo, ali svakako moram da razgovaram", rekao je Vučić na sednici Vlade Srbije u Palati Srbije, prenosi FoNet.

Vučić je od vlade tražio da formira tim koji će pregovarati o sankcijama za koje tvrdi da Amerika želi da uvede NIS-u, i da vlada razmotri ko može da pregovara sa Amerikancima, a ko sa Rusima.

"Ne možemo da ostanemo bez nafte. Moramo da brinemo o svojim građanima", istakao je predsednik Srbije, prenosi RTS.

NIS je u većinskom ruskom vlasništvu.

Vučić je u petak u televizijskom intervjuu najavio da SAD planiraju da uvedu sankcije NIS-u zbog većinskog ruskog vlasništva, koje bi navodno trebalo da stupe na snagu sljedeće godine.

Iz Washingtona nije stigla nikakva zvanična potvrda o tome da će sankcije biti uvedene.

State Department je odgovoru na pitanje za Glas Amerike naveo da je politika SAD da se ne govori javno o sankcijama.

"Ostajemo posvećeni tome da poremetimo ruske prihode, nabavku i finansijske mreže pomoću kojih podržava rat u Ukrajini i nastavićemo da preduzimamo adekvatne mjere kako bi odgovarali oni koji omogućavaju ili profitiraju od nelegalnog rata Rusije", navedeno je u odgovoru State Departmenta.

Prethodno je američki ambasador u Beogradu Kristofer Hil rekao da je "dugo i dobro poznat rizik saradnje sa ruskim firmama, posebno u energetskom sektoru".

Hil je takođe rekao i da bi "promjena vlasništva donijela više mira i prosperiteta u Srbiji i regionu". Glas Amerike je od pomoćnika državnog sekretara SAD za energetiku pokušao da dobije informacije o tome da li SAD sa Srbijom razgovaraju o kupovini određenog dijela NIS-a, ali odgovor je bio da "nemaju komentar".

Američka ambasada u Beogradu se oglasila na Instagramu, izmontiranim video klipom o tome kako je većinski udio NIS-a prodat ruskom Gaspromnjeftu ispod cijene, i kako Srbija gubi profit koji ubira Rusija - koja na taj način finansira rat u Ukrajini.

Naftna industrija Srbije prodata je 2008. godine ruskoj državnoj kompaniji kompaniji Gaspromnjeft za 400 miliona eura, a dogovor je obuhvatao i izgradnju u međuvremenu napuštenog projekta gasovoda Južni tok i skladišta gasa u vojvođanskom mjestu Banatski dvor.

Ta kompanija je podružnica ruskog državnog preduzeća Gazprom, najvećeg svjetskog proizvođača gasa, koji nije obuhvaćen sankcijama zapadnih država.

To se tumači kao razlog zbog kog su Gazprom i Gaspromnjeft, koje imaju većinski paket akcija u Naftnoj industriji Srbije, promjenom udjela u vlasništvu NIS-a maja 2022, prilagodili poslovanje poslije uvođenja dodatnih sankcija Rusiji.

Dotadašnji većinski vlasnik Gaspromnjeft, koji je u tom trenutku u vlasništvu imao 56,15 odsto akcija, Gazpromu je prodao 6,15 procenata vlasničkog udjela.

  • 16x9 Image

    GLAS AMERIKE

    Glas Amerike pruža vijesti i informacije na više od 40 jezika procijenjenoj sedmičnoj publici od preko 326 miliona ljudi. Priče sa autorskim linijama GLAS AMERIKE djelo su više novinara VOA i mogu sadržati informacije iz izveštaja agencija vijesti.

XS
SM
MD
LG