U izvještaju objavljenom 2. oktobra ova međunarodna novinarska organizacija zatražila je od EU i njenih članica da pozovu Srbiju na odgovornost, jer je "domaćin" ruskom državnom mediju RT, koga RSF naziva "fabrikom laži Vladimira Putina".
Kako se navodi u istraživanju Reportera bez granica, zahvaljujući kontroli srpske vlade nad domaćim medijima i povoljnom političkom okruženju, RT koristi svoju kancelariju u Beogradu da "prilagodi narative Kremlja, prije širenja u jugoistočnoj Evropi".
RT i drugi mediji pod kontrolom Kremlja, poput Sputnjika, pod sankcijama su Brisela, zbog ruske invazije na Ukrajinu.
U Srbiji, koja se sankcijama nije pridružila iako je kandidat za članstvo, ovi mediji nesmetano rade.
Stano je rekao da su ruski javni mediji, uključujući RT u svim njegovim oblicima, postali instrument Kremlja u ratu protiv Ukrajine i "kanal za širenje i manipulaciju informacijama".
"Srbija, kao zemlja kandidat za članstvo u EU, takođe mora da preduzme hitne mjere u borbi protiv manipulacije i mešanja stranih informacija", rekao je Stano.
On je naglasio da neusklađivanje je Srbije sa zajedničkom spoljnom i bezbednosnom politikom EU "ozbiljan problem koji utiče na pristupne pregovore".
RT Balkan u Srbiji je otvoren u novembru 2022, devet mjeseci nakon što je Rusija otpočela invaziju na Ukrajinu, a od juna 2023. je zabranjen u EU.
Reporteri bez granica su u svom istraživanju opisali tehnike koje RT koristi za širenje dezinformacija.