Sjedinjene Države su upozorile Njemačku na zavjeru, a njemački zvaničnici su povećali zaštitu Armina Pappergera, direktora Rheinmetalla koji proizvodi artiljerijske granate i tenkove koje je Ukrajina koristila u ratu protiv Rusije.
Istražitelji tvrde da je plan bio u relativno poodmakloj fazi i jedan je od nekoliko planova ruske vlade da ubije čelnike odbrambene industrije u nekoliko zemalja u Evropi koji su podržavali ratne napore Ukrajine, pišu svjetski mediji.
Zavjera otkrivena ranije ove godine
Plan za ubistvo generalnog direktora bio je dio niza ruskih zavjera za ubistvo rukovodilaca odbrambene industrije širom Evrope, izvijestio je CNN, pozivajući se na američke i zapadne obavještajne službenike.
"S obzirom na najnovije izvještaje o Rheinmetallu, to je ono što zapravo sve jasnije komuniciramo posljednjih mjeseci. Rusija vodi hibridni agresorski rat," izjavila je Annalena Baerbock, njemačka ministrica vanjskih poslova 11. jula na marginama samit NATO-a u Vašingtonu.
"Vidjeli smo da je bilo napada na ljude na evropskoj teritoriji. Vidjeli smo da je bilo napada na fabrike. I to još jednom podvlači da mi kao Evropljani moramo da se zaštitimo najbolje što možemo i da ne budemo naivni", nastavila je ona.
Američke obavještajne službe otkrile su zavjeru za ubistvo Pappergera ranije ove godine, nakon čega su obavijestile Njemačku, čije su sigurnosne službe tada uspjele osujetiti zavjeru, rekao je visoki zvaničnik njemačke vlade za CNN.
Rheinmetall je najveći i najuspješniji njemački proizvođač artiljerijskih granata kalibra 155 mm, što je ključna prednost za Ukrajince u njihovom ratu protiv Rusije. Kompanija također otvara fabriku oklopnih vozila u Ukrajini u narednim sedmicama, razvoj koji je zabrinjavajući za Rusiju.
Zavjera protiv Pappergera bila je najsofisticiraniji plan ruske vlade, navodi se u izvještaju CNN-a.
'Dio ruskog rata protiv Ukrajine'
Glasnogovornik Rheinmetall-a potvrdio je za Politico da su vlasti obavijestile kompaniju o osujećenoj prijetnji te je naglasio da nije bilo konkretnog pokušaja ubistva Pappergera, već "zavjere".
Njemačko ministarstvo unutrašnjih poslova je, kako navodi briselski portal, odbilo konkretno komentarisati izvještaj, ali je glasnogovornik rekao: "Naši sigurnosni organi su vrlo budni i djeluju u skladu s tim, u bliskoj saradnji sa našim međunarodnim partnerima."
"Savezna vlada neće biti zastrašena ruskim prijetnjama. Nastavit ćemo činiti sve što je u našoj moći da spriječimo moguće prijetnje u Njemačkoj", dodao je portparol. "Ruski režim koristi prijetnje kao što su cyber napadi, dezinformacije, špijunaža i sabotaža."
Politico naglašava da to ne bi bio prvi put da je Rusija optužena za planiranje atentata koji bi se potencijalno dogodio na njemačkom tlu.
Godine 2021. Vadim N. Krasikov, koga su njemačke vlasti identificirale kao službenika Federalne službe bezbjednosti (FSB), osuđen je za ubistvo bivšeg čečenskog separatiste usred bijela dana u berlinskom parku dvije godine ranije. Nakon osude, Njemačka je protjerala dvojicu ruskih diplomata, a tenzije između zemalja su značajno eskalirale.
U junu su zapadni sigurnosni zvaničnici okrivili Rusiju za požar u fabrici metala koja pripada proizvođaču odbrane Diehl u Berlinu.
Sara Nanni, njemačka poslanica Zelenih i članica odbora za odbranu, rekla je u postu na X da je "sve ovo dio rata Rusije protiv Ukrajine".
"Ali moramo biti jasni: i mi smo na meti. Smisao takvih akcija je odvratiti industriju od aktivnog učešća u odbrani — Ukrajine i naše", rekla je Nanni.
Veći nivo zaštite
Izvještaje o postojanju zavjere za ubistvo generalnog direktora, Rheinmetall nije direktno potvrdio, ali je saopštio da se "uvijek poduzimaju neophodne mjere" za sigurnost, uz redovne konsultacije sa sigurnosnim vlastima, prenosi Reuters.
Vrijednost kompanije Rheinmetall i javni profil Armina Pappergera porasli su s bumom potrošnje na odbranu nakon ruske invazije, naglašava novinska agencija dodajući da se Papperger više puta zalagao za veću isporuku oružja Ukrajini i pozivao njemačku vladu da poveća izdatke za odbranu kako bi ih financirala.
Reuters podsjeća da je u maju 2023., kompanija saopštila da je osnovala zajedničko ulaganje s ukrajinskim državnim konglomeratom Ukroboronprom za izgradnju i popravku tenkova u Ukrajini.
Bivši ruski predsjednik Dmitrij Medvedev, blizak saveznik sadašnjeg predsjednika Vladimira Putina, rekao je da će Rusija uzvratiti udarom na bilo koje postrojenje koje je Rheinmetall postavio u Ukrajini.
Papperger je u pratnji obezbjeđenja gdje god se pojavi, naglasio je Reuters dodajući da su pitanja o njegovoj ličnoj sigurnosti već bila u fokusu ove godine kada su njegovu baštensku kuću zapalili, kako je tabloid Bild napisao, aktivisti krajnje ljevice.
Govoreći novinarima u maju o incidentu, Papperger je rekao da je zahvalan što ga čuva osoblje obezbjeđenja, prenosi Reuters i dodaje da su, prema nekim izvještajima, nivoi zaštite za Pappergera sada slični onima za kancelara Olafa Scholza.
Strahovi od napada
Evropa se bori sa naglim porastom diverzantskih napada ili zavjera predvođenih Moskvom dok Rusija pojačava napore da potkopa podršku Zapada Ukrajini, ocjenjuje The Washington Post.
Poljska, Britanija, Litvanija, Češka i Njemačka su, prema pisanju lista, posljednjih mjeseci pogođene nizom podmetanja požara ili pokušaja podmetanja požara koje zapadni zvaničnici povezuju s ruskim obavještajnim službama.
Američki, NATO i njemački zvaničnici nisu željeli komentarisati specifičnosti plana atentata na velikog njemačkog proizvođača oružja koji je bio ključni dobavljač artiljerijskih granata i tenkova za Ukrajinu, ali su jasno stavili do znanja da su sve više zabrinuti zbog rastućih napora Rusije da destabilizira zapadne zemlje i potkopa podršku Ukrajini.
"Sve jača kampanja subverzije Rusije je nešto što shvatamo izuzetno ozbiljno i na šta smo bili intenzivno fokusirani tokom proteklih nekoliko mjeseci", rekla je Adrienne Watson, glasnogovornica Vijeća za nacionalnu sigurnost.
Jens Stoltenberg, generalni sekretar NATO-a, rekao je da su napori jasno usmjereni na zastrašivanje zapadnih zemalja da ne podrže Ukrajinu, ali je rekao da hibridni napadi samo jačaju odlučnost Zapada.
"Postoji obrazac, ruska kampanja koju organizuju (ruske) sigurnosne službe za sprovođenje neprijateljskih akcija protiv NATO saveznika", rekao je Stoltenberg dodajući da ovo "nisu samostalni incidenti, već dio kampanje".
Njemačka policija već je uhapsila dvojicu njemačko-ruskih muškaraca u aprilu ove godine zbog planiranja napada na nekoliko američkih objekata u Bavarskoj na jugu Njemačke i optužila ih za špijunažu.
Protjerivanje stotina osumnjičenih ruskih obavještajnih službenika koji su služili pod službenim zaklonom kao diplomate neposredno nakon ruske invazije na Ukrajinu je, prema pisanju The Washington Posta, imalo za cilj suzbijanje sposobnosti Moskve da vodi tajne operacije. Međutim, zvaničnici tvrde da Moskva sve više radi na tome, angažujući posrednike koje regrutuje i putem interneta.
Mnoštvo dokumenata Kremlja do kojih je došla evropska obavještajna služba i koje je pregledao The Washington Post ilustruje širinu napora Rusije da identifikuje potencijalne regrute.
Dokumenti su pokazali da su u julu 2023. politički stratezi Kremlja proučavali Facebook profile više od 1.200 ljudi za koje su vjerovali da su radnici u dvije velike njemačke fabrike - Aurubisu i BASF-u u Ludwigshafenu - kako bi identificirali zaposlenike kojima bi se moglo izmanipulirati da izazovu nemire.
Kremlj je rekao da su optužbe o ruskoj sabotažnoj aktivnosti "ništa više nego raspirivanje rusofobične histerije", prenosi vašingtonski list.