Colorado je američka savezna država koja trenutno ima najveći procenat onih koji rade od kuće dan ili dva sedmično – njih 37.3 posto.
Slijede države Maryland, Massachusetts, Utah, i Washington, što je pet saveznih država s procentom tzv. rada na daljinu od preko 30 posto. Ovo su podaci tehnološke organizacije SelectSoftware.
Logično je, kažu stručnjaci, da mjesta, gradovi i kompanije koji upošljavaju osobe s visokim znanjem, imaju veći broj onih koji svoj posao mogu obavljati s mjesta koje nije ured kompanije za koju rade, kaže profesor Medjunarodnog Univerziteta Floride, u Miamiju, Ravi Gajendran
“Savezne države koje su poznatije kao sjedišta mnogih IT kompanija, financija, analitike, dakle sjedišta profesija takvih vrsta, sebi mogu priuštiti rad na daljinu, ili “telework”. Colorado je sjedište mnogih software kompanija, Utah sve više postaje tzv. IP država, dakle to su industrije koje se zasnivaju na znanju… Tome se bliže Virginia, New Jersey.”
Savezne države Maryland i Virginia, čiji su dijelovi zapravo dio glavnog grada Washington D.C.-ja, povećavaju stupanj tele-radnika, jer je potreba vlade za tehnologijom, i poslovima koje nazvaju poslovima znanja, velika. Takve kompanije imaju ugovore vrijedne milijarde dolara sa saveznom vladom, objašnjava professor Gajendran.
California, znaju mnogi, dom je Silikonske Doline, globalnog, moćnog centra tehnologije i inovacija – pa ipak, na čuđenje mnogih, stupanj tele-poslovanja iznosi tek 29,9 posto. Tako Californija nije među deset saveznih država s najviše radnika “od kuće”.
“Puno takve vrste radnika se ne nalaze u velikim gradovima, čak ni u predgradjima, objašnjava profesor Gajendran. “Tako u Californiji ima mjesta poput San Jose-a ili San Franciska gdje je taj procenat vjerovatno izmedju 60 i 70 posto, ali ta savezna država je ogromna i prosjek je i dalje ispod 30 posto, jer u ruralnim, poljoprivrednim dijelovima Californije gotovo da nema tele-radnika.”
Uposlenici s visokim tehnološkim znanjem, poput IT kompjuterskih programera i slično, prvi su koji su usvojili tele-rad, jer ga mogu obavljati na taj način. No lista poslova se proširuje, govori Timothy Golden, professor na Politehničkom Institutu Rensselaer u gradu Troy, savezna država New York.
“Svijet poslije pandemije stalno evolvira, nastavlja se mijenjati i prilagođavati, pa je tako i tele-rad više prihvaćen. Povećava se broj administrativnih radnika koji mogu obavljati posao na daljinu. Oni koriste tehnologiju kako bi uspješno obavljali posao, ostali povezani kako sa svojom organizacijom, tako i sa klijentima”, kaže professor Golden.
S druge strane, savezne države s najmanjim brojem tele-radnika su Mississippi (11.9%), Louisiana (13.68%), Wyoming (15.51%), Arkansas (15.56%) i Sjeverna Dakota (15.92%).
“U svakom slučaju urbani centri imaju mnogo više tele-radnika, dok područja koja se bave industrijom i poljoprivredom imaju mnogo manji procenat takvog rada”, kaže Gajendran.
Ankete pokazuju da 63 posto američke radne snage nikada ne radi na daljinu. No, i professor Gajendran i profesor Golden dodaju da je pandemija ipak permanentno promijenila način rada miliona Amerikanaca.
“Tele-rad i i hybrid, kombinacija rada od kuće i u uredu, neće nestati,” govori Golden. “To su sada priznati i prihvaćeni načini obavljanja posla. Koji nude dobre strane i radnicima, i poslodavcima.” A Gajendran dodaje:
“Na kraju će većina kompanija shvatiti da barem ona radna snaga čije se poslovanje zasniva na znanju, ne rukama i fizičkoj prisutnosti, može raditi barem 50 -50, dio sedmice od kuće, a dio iz ureda. Vjerujem da će biti sveopće prihvaćena tri dana u uredu, a dva na poslu, ili čak obratno,” zaključuje Gajendran.