Linkovi

Senat odobrio Trumpovu kandidatkinju za vođenje američke obavještajne službe


FILE - U.S. President Donald Trump dances as he leaves the stage alongside former U.S. Representative Tulsi Gabbard during a town hall in La Crosse, Wisconsin, on Aug. 29, 2024. The Senate on Feb. 12, 2025, approved Gabbard's nomination to be director of national intelligence.
FILE - U.S. President Donald Trump dances as he leaves the stage alongside former U.S. Representative Tulsi Gabbard during a town hall in La Crosse, Wisconsin, on Aug. 29, 2024. The Senate on Feb. 12, 2025, approved Gabbard's nomination to be director of national intelligence.

Čini se da će napori američkog predsjednika Donalda Trumpa da revidira obavještajni aparat zemlje krenuti naprijed, a zakonodavci su potvrdili Tulsi Gabbard kao sljedećeg državnog direktora nacionalne obavještajne službe.

Senat je u srijedu glasao za Gabbard sa 52 prema 48, teško odbacivši zabrinutost zbog njenog iskustva i prethodnih izjava o curenju povjerljivih obavještajnih podataka i drugim stvarima.

Gabbard je dobila podršku svih republikanskih senatora osim bivšeg lidera većine Mitcha McConnella, koji se pridružio demokratama u protivljenju njenoj potvrdi.

"Obavještajna zajednica treba da se ponovo fokusira na svoju osnovnu misiju - prikupljanje obavještajnih podataka i pružanje nepristrasne analize tih informacija", rekao je vođa republikanske većine John Thune, hvaleći Gabbard u ponedjeljak dok su zakonodavci počeli raspravljati o njenoj nominaciji.

"To je ono što je Tulsi Gabbard posvećena da osigura", rekao je Thune. “I vjerujem da ona ima znanje i sposobnost vođenja da to izvede.”

Demokrate su bile manje entuzijastične, upućujući molbe u posljednji trenutak svojim republikanskim kolegama da odbiju Gabbard.

“Jednostavno ne možemo, mirne savjesti, povjeriti naše najpovjerljivije tajne nekome ko ponavlja rusku propagandu i pada na teorije zavjere”, rekao je lider manjine Chuck Schumer, obraćajući se poslanicima prije glasanja u srijedu.

On je takođe naveo da se većina republikanaca tajno slaže.

“Da imamo tajno glasanje, Gabbard bi mogla dobiti 10 glasova”, rekao je. “Ljudi znaju. Zato postavljaju toliko pitanja. Ali Donald Trump i Elon Musk im očito prijete i oni mijenjaju stav.”

Trump je u novembru izabrao Gabbard, hvaleći njen "neustrašivi duh".

Ali bivša predstavnica demokrata iz države Havaji i nekadašnja predsjednička kandidatkinja demokrata suočila se s kritikama demokrata i nekih republikanaca.

Njena nominacija za direktora nacionalne obavještajne službe napredovala je do punog Senata glasanjem 9-8 u Komitetu Senata za obavještajne poslove.

"Pošteno je reći da je nominacija gospođe Gabbard izazvala malo više interesa i pažnje od većine kandidata pred ovim odborom," priznao je predsjednik Senatskog obavještajnog odbora Tom Cotton, republikanac, tokom Gabbardinog saslušanja za potvrđivanje krajem prošlog mjeseca.

Tokom saslušanja, Gabbard je više puta ispitivana od strane republikanaca i demokrata o Edwardu Snowdenu, bivšem saradniku Agencije za nacionalnu sigurnost optuženom da je odao hiljade povjerljivih dokumenata prije nego što je na kraju pobjegao u Rusiju, a posebno o zakonu koji je uvela da ga pomiluje.

Svaki put kada su je pitali da li ona smatra Snoudena izdajnikom, Gabbard je odbijala da odgovori.

"Senatore, moje srce je uz moju posvećenost našem Ustavu i sigurnosti naše nacije", rekla je Gabbard tokom razgovora s republikanskim senatorom Jamesom Lankfordom.

Senatori su također ispitivali Gabbard o putovanju u Siriju 2017. godine, tokom kojeg se sastala s tadašnjim sirijskim predsjednikom Basharom al-Assadom, uprkos navodima da je koristio hemijsko oružje protiv civila, te o njenim komentarima o ruskoj invaziji Ukrajine u februaru 2022. godine.

"I dalje imam značajnu zabrinutost u vezi s vašim rasuđivanjem i vašim kvalifikacijama", rekao je Warner, demokrata. "Uzastopno ste opravdavali najgore postupke naših protivnika, [i] umjesto toga često krivili Sjedinjene Države."

Gabbard je, međutim, uspjela pronaći zajednički jezik sa republikanskim senatorima komiteta, pobijedivši Susan Collins i Todda Younga.

Young je također podijelio pismo od Gabbard u kojem se ona obavezala da će smatrati zaposlenike i izvođače američkih obavještajnih službi odgovornima za curenje obavještajnih podataka i da se “neće zalagati za bilo kakvu zaštitu koja bi trebala biti proširena samo na zakonite i legitimne uzbunjivače”.

Gabbard je dalje obećala da neće davati nikakvu preporuku "u vezi sa pravnim statusom Edwarda Snowdena" američkom državnom tužiocu ili Trumpu.

I obećala je da će podržati korištenje mogućnosti nadzora bez naloga uprkos njenom protivljenju programu dok je bila zakonodavac.

Dopisnica iz Kongresa Glasa Amerike Katherine Gypson doprinela je ovom izvještaju.

XS
SM
MD
LG