Schmidt je novinarima u Sarajevu kazao da će njegov nalog omogućiti pravnu osnovu za isplatu plaća, koje uposlenici Biblioteke nisu primili tri mjeseca, kao i plaćanje računa za električnu enrgiju i druge režije.
Također je naglasio da se njegova odluka odnosi i na ostale ustanove koje su od značaja za državu BiH, ukoliko se nađu u istoj situaciji kao Biblioteka.
Vijeću ministara BiH dao je rok od 60 dana da Parlamentu BiH uputi zakonski prijedlog koji će riješiti pitanje rukovodstva i financiranja sedam ustanova kulture od državnog značaja.
"Ovdje se radi o državnim institucijama i potrebno je da cijela država doprinese", kazao je Schmidt 21. novembra, na konferenciji za novinare ispred zgrade Nacionalne i univerzitetske biblioteke BiH u Sarajevu.
Nacionalna i univerzitetska biblioteka BiH jedna je od sedam institucija kulture od značaja za državu BiH čije financiranje godinama nije riješeno.
U tu grupu spadaju i Zemaljski muzej BiH, Historijski muzej BiH, Muzej književnosti i pozorišne umjetnosti BiH, Biblioteka za slijepa i slabovidna lica BiH, Umjetnička galerija BiH i Kinoteka BiH.
Sve se suočavaju s problemima u radu, a neke su, također, privremeno zatvarale vrata.
Vlasti u BiH godinama nisu preuzele osnivačka prava i obavezu da ih budžetski financiraju. Opstajale su, uglavnom, prijavljujući se na javne pozive institucija na raznim nivoima vlasti.
Uslijed teške financijske situacije i neriješenog statusa, Biblioteka je početkom oktobra rad obustavila rad s korisnicima.
Time je zaustavljeno i izdavanje međunarodnih standardnih brojeva bez kojih knjige i časopisi ne mogu biti objavljeni.
Schdmit je naglasio da je BiH, kao osnivač i vlasnik ovih ustanova dužna obavljati svoje nadležnosti, uključujući i one koje se odnose na imenovanje upravljačkih struktura i financiranja.
"Međutim, one se nalaze na ivici kolapsa. Organi BiH već decenijama nisu ispunili obaveze koje imaju", naglasio je.
Ne iznoseći detalje o tome na koji konkretno način će njegov nalog omogućiti novac za plaće i troškove režija Nacionalne i univerzitetske biblioteke BiH, kazao je da on stupa odmah na snagu.
Rekao je da je njegov nalog, također, šansa da se nastavi mogućnost izdavanja međunarodnih brojeva za izdavaštvo te da se osigura funkcioniranje biblioteke.
Također je poručio da su ustanove koje imaju status od značaja za državu kulturni i identitetski stubovi BiH.
"Čuvaju bogatu i raznoliku historiju ove zemlje i pri tome osiguravaju da buduće generacije razumiju i cijene svoje naslijeđe. U zemlji koja ima složenu prošlost doprinose pomirenju i međusobnom razumijevanjum jer prikazuju narative svih narode", rekaa je visoki predstavnik.
Kako će biti provedana Schmidtova odluka?
Ministrica civilnih poslova BiH Dubravka Bošnjak kazala je za Radio Slobodna Evropa (RSE) da u ovom trenutku nije sasvim jasno na koji način će biti provedena odluka visokog predstavnika, odnosno iz kojeg budžeta će biti financirane plaće i troškovi režija Biblioteke.
"Pretpostavljam da ćemo u okviru Vijeća ministara razgovarati o tome. Kako sam razumjela, Vijeće ministara treba u roku od sedam dana imenovati osobu koja će privremeno rukovoditi Bibliotekom, do donošenja zakona koji bi regulirao njen rad", kazala je Bošnjak.
Naglasila je da se Biblioteka do sada uglavnom financirala iz budžeta kantona i Federacije BiH te da je veći problem od novca to što nema direktora koji bi potpisivao naloge, nakon što je nedavno u penziju otišao Ismet Ovčina koji je dvije decenije bio na rukovodećoj poziciji.
U Ministarstvu civilnih poslova BiH za RSE tvrde da godinama pokušavaju predložiti rješenje za sedam ustanova kulture od značaja za državu.
Tako je 2015., kako ističu, doneseno rješenje o imenovanju vršitelja dužnosti članova upravnih i nadzornih odbora. No, ono je poništeno nakon žalbe ministara iz Republike Srpske u tadašnjem Vijeću ministara BiH.