Kako je prenio Reuters, NATO poziva Rusiju i Siriju da zaustave ofanzivu u Idlibu i poštuju međunarodno pravo. Stoltenberg je istakao da Alijansa u potpunosti podržava Tursku.
Stoltenberg je poručio da saveznici razmatraju dodatnu podršku Turskoj.
"Saveznici osuđuju nastavak neselektivnih zračnih napada sirijskog režima i Rusije u Idlibu", rekao je Stoltenberg novinarima.
U napadu 27. februara na sjeverozapadu Sirije, u provinciji Idlib, poginulo je najviše turskih vojnika u jednom danu otkako je Ankara prvi put intervenisala u sirijskom sukobu 2016. godine.
Turska je poslala hiljade vojnika i tešku vojnu opremu na sjeveroistok Sirije da bi podržala pobunjenike koji se odupiru ofanzivi sirijskih državnih trupa i ruskih snaga.
Sirijske snage uz podršku snaga saveznice Rusije od polovine decembra 2019. vode ofanzivu protiv pobunjenika i militantnih grupa u toj provinciji što je izazvalo tenzije sa Turskom koja u toj oblasti ima vojnike.
Opoziciona Sirijska opservatorija za ljudska prava saopštila je 27. februara da su pobunjeničke grupe, među kojima neke imaju podršku Ankare, preuzele grad Sarakeb u Idlibu.
Rusija je poslala dva ratna broda opremljena krstarećim raketama "kalibar" prema sirijskoj obali u Sredozemnom moru, javio je Interfax pozivajući se na rusku Crnomorsku flotu.
Slanje brodova uslijedilo je u vrijeme kada rastu tenzije između Rusije, Turske i Sirije povodom sirijske provincije Idlib.
Turska će ubuduće posmatrati sve elemente sirijskih državnih snaga kao neprijateljske mete, saopštio je portparol turske vladajuće Stranke pravde i razvoja Omer Dželik.
On je dodao da politika Turske prema migracijama ostaje neizmijenjena, ali da Ankara više neće zadržavati priliv sirijskih izbjeglica u Evropu, prenio je TASS.
Ofanziva sirijskih snaga izazvala je i krizu između Turske i Rusije koje podržavaju suprotne strane u sirijskom ratu.
Ruska delegacija je 26. februara stigla u Ankaru na razgovore s turskim zvaničnicima o Idlibu.