Sastanak između Xija i Modija, održan na marginama samita BRICS-a u ruskom gradu Kazanju, nagovijestio je otapanje ledenog neprijateljstva koje obilježava veze između azijskih giganata od krvavog graničnog sukoba između njihovih vojski 2020. godine.
Televizijske slike pokazuju kako se dva lidera rukuju prije nego što su otišli na sastanak. To se dogodilo nekoliko dana nakon što su njihove vlade objavile sporazum za koji se očekuje da će ublažiti vojne tenzije duž sporne granice gdje su desetine hiljada vojnika okupljene na ratnoj nozi od sukoba 2020. godine.
"Dvije strane bi trebale ojačati komunikaciju i saradnju, pravilno rješavati razlike i razlike i ostvariti međusobne razvojne snove", rekao je Xi na početku sastanka, a prenosi kineska državna televizija CCTV. Rekao je da je važno da obje strane “preuzmu svoje međunarodne odgovornosti”.
"Naš prioritet bi trebao biti održavanje mira i spokoja na granici", rekao je Modi. "Uzajamno povjerenje, uzajamno poštovanje i međusobna osjetljivost trebali bi biti osnova našeg odnosa."
U saopćenju indijskog ministarstva vanjskih poslova navodi se da su dvojica lidera potvrdila da će stabilni, predvidljivi i prijateljski bilateralni odnosi između Indije i Kine imati pozitivan utjecaj na regionalni i globalni mir i prosperitet.
Indijski ministar vanjskih poslova Vikram Misri rekao je novinarima nakon sastanka da će usvajanje nedavnog sporazuma dvojice lidera dovesti do ublažavanja situacije na njihovoj granici.
„Mir u pograničnim oblastima stvoriće prostor za povratak ka normalizaciji veza“, rekao je Misri. “Sada moramo hodati tom stazom.”
Pakt koji je najavljen ranije ove sedmice uključuje omogućavanje vojsci s obje strane da patroliraju spornim dijelovima njihove granice na Himalajima. Cilj mu je spriječiti sukobe na granicama i osigurati da zemlje mogu "brzo deeskalirati" kada postoje sporovi, prema indijskim zvaničnicima.
Kina je u utorak saopćila da će Peking raditi u sljedećoj fazi na "ispravnoj provedbi plana s indijskom stranom".
U posljednje četiri godine, obje zemlje su povukle vojnike iz nekih spornih područja nakon razgovora njihovih diplomata i vojnih čelnika, ali nije došlo do pomaka u smanjenju graničnih tenzija. S druge strane, obje zemlje su se utrkivale u izgradnji puteva i jačanju infrastrukture na visokim Himalajima, gdje trupe podržavaju borbeni avioni i artiljerijski tenkovi.
Nije jasno da li će doći do povlačenja trupa iz graničnih područja, ali sporazum se smatra prvim korakom u okončanju vojnog zastoja.
U graničnom sukobu 2020. poginulo je 20 indijskih i četiri kineska vojnika. Manji sukobi su se dogodili 2021. i 2022., što je izazvalo strah od većih sukoba između trupa u neposrednoj blizini duž spornih dionica njihove granice od 4.000 kilometara na Himalajima.
Modi je održao kratke sastanke sa Xijem u Indoneziji na marginama sastanka Grupe 20 2022. i samita BRICS-a u Johanesburgu prošle godine, ali dvojica lidera nisu održala bilateralni sastanak od 2019. Xi nije prisustvovao sastanku Grupe 20 prošle godine kada je domaćin bila Indija.
Politički komentatori u Indiji nazvali su sastanak u srijedu značajnim.
"Ovo označava veliki korak u pokušaju normalizacije veza između dvije zemlje", rekao je Manoj Joshi iz Observer Research Foundation u New Delhiju. “Obje zemlje pokušavaju sniziti temperature, ali naravno da je još mnogo do toga.”
Otuđenje Indije od Kine posljednjih godina potaknulo je New Delhi da izgradi bliže odbrambene i ekonomske veze sa Sjedinjenim Državama i zapadnim zemljama.