Linkovi

Zbog pooštrenih američkih sankcije za isporuke ruske nafte, Kina i Indija traže alternative


Ruski izvoz nafte ozbiljno će biti oštećen novim sankcijama, koje će primorati kineske nezavisne rafinerije da ubuduće smanje proizvodnju rafinerije, rekla su dva kineska trgovinska izvora.
Ruski izvoz nafte ozbiljno će biti oštećen novim sankcijama, koje će primorati kineske nezavisne rafinerije da ubuduće smanje proizvodnju rafinerije, rekla su dva kineska trgovinska izvora.

Kineske i indijske rafinerije nabavit će više nafte sa Bliskog istoka, Afrike i Amerike, što će povećati cijene i troškove transporta, budući da nove američke sankcije ruskim proizvođačima i brodovima ograničavaju opskrbu najvećim kupcima Moskve, kažu trgovci i analitičari.

Američko ministarstvo finansija u petak je uvelo sankcije ruskim proizvođačima nafte Gazprom njeft i Surgutneftegas, kao i za 183 plovila koja su isporučila rusku naftu, ciljajući prihode koje je Moskva koristila za finansiranje svog rata s Ukrajinom.

Mnogi od tankera korišteni su za otpremu nafte u Indiju i Kinu jer su zapadne sankcije i ograničenje cijena koje su zemlje Grupe 7 nametnule 2022., prebacile trgovinu ruskom naftom iz Evrope u Aziju. Neki tankeri su otpremali i naftu iz Irana, koji je također pod sankcijama.

Ruski izvoz nafte ozbiljno će biti oštećen novim sankcijama, koje će primorati kineske nezavisne rafinerije da ubuduće smanje proizvodnju rafinerije, rekla su dva kineska trgovinska izvora. Izvori su odbili da budu imenovani jer nisu ovlašteni da razgovaraju sa medijima.

Očekivani poremećaj ruske ponude doveo je u ponedjeljak globalne cijene nafte na najviši nivo u posljednjih nekoliko mjeseci, a Brent se trgovao iznad 81 dolar po barelu.

Među novim sankcionisanim brodovima, 143 su naftni tankeri koji su prošle godine pretovarili više od 530 miliona barela ruske sirove nafte, što je oko 42% ukupnog izvoza nafte na more, rekao je u bilješci vodeći analitičar Kplera za teretni promet Matt Wright.

Od toga je oko 300 miliona barela isporučeno u Kinu, dok je većina ostatka otišla u Indiju, dodao je.

"Ove sankcije će značajno smanjiti flotu brodova dostupnih za isporuku nafte iz Rusije u kratkom roku, povećavajući vozarine", rekao je Wright.

Trgovac sa sjedištem u Singapuru rekao je da su određeni tankeri otpremali blizu 900.000 barela ruske nafte dnevno u Kinu u posljednjih 12 mjeseci.

"Pašće sa litice", dodao je.

Za prvih 11 mjeseci prošle godine, indijski uvoz ruske sirove nafte porastao je 4,5% u odnosu na prethodnu godinu na 1,764 miliona barela dnevno, ili 36% ukupnog uvoza Indije.

Obim Kine, uključujući snabdijevanje gasovodima, porastao je za 2% na 99,09 miliona metričkih tona (2,159 miliona barela dnevno), ili 20% njenog ukupnog uvoza, u istom periodu.

Kina uvozi uglavnom rusku naftu ESPO Blend, koja se prodaje iznad gornje granice cijene, dok Indija kupuje uglavnom naftu Urals.

Analitičarka Vortexa Emma Li rekla je da će izvoz ruske nafte ESPO Blend biti zaustavljen ako se sankcije striktno provedu, ali da će to zavisiti od toga da li je novoizabrani američki predsjednik Donald Trump ukinuo embargo i da li je Kina priznala sankcije.

ALTERNATIVE

Nove sankcije će Kinu i Indiju gurnuti nazad na tržište nafte u skladu sa zahtjevima kako bi tražile veću ponudu sa Bliskog istoka, Afrike i Amerike, rekli su izvori.

Cijene za Bliski istok, Afriku i brazilske sorte već su porasle posljednjih mjeseci zbog rastuće potražnje iz Kine i Indije, jer su se opskrbe ruske i iranske nafte smanjile i poskupile, dodaju.

"Cijene za bliskoistočne sorte već rastu", rekao je indijski zvaničnik za preradu nafte.

"Ne postoji opcija osim da moramo ići na bliskoistočnu naftu. Možda ćemo morati ići i na američku naftu."

Drugi izvor iz indijske rafinerije rekao je da će sankcije ruskim osiguravateljima nafte potaknuti Rusiju da svoju naftu cijeni ispod 60 dolara po barelu kako bi Moskva mogla nastaviti koristiti zapadno osiguranje i tankere.

Harry Tchilinguirian, šef istraživanja u Onyx Capital Group, rekao je: "Indijske rafinerije, glavni preuzimači ruske sirove nafte, vjerovatno neće čekati da saznaju i truditi će se da pronađu alternative za naftu na Bliskom istoku i naftu iz Atlantskog bazena koja se odnosi na Dated-Brent.

"Snaga u Dubaiju može samo rasti jer ćemo vjerovatno vidjeti agresivne ponude za februarski utovar tereta poput Omana ili Murbana, što će dovesti do čvršće razlike između Brent-a/Dubaija", dodao je.

Prošlog mjeseca, Bidenova administracija sankcionirala je više brodova koji rade s iranskom naftom prije oštrijih akcija koje se očekuju od dolazeće Trumpove administracije, što je dovelo do toga da je Shandong Port Group zabranila sankcioniranim tankerima ulazak u svoje luke u istočnoj kineskoj provinciji.

Kao rezultat toga, Kina, glavni kupac iranske sirove nafte, također će se okrenuti težoj bliskoistočnoj nafti i najvjerovatnije će maksimizirati svoj otkup kanadske nafte iz Trans-Mountain naftovoda (TMX), rekao je Tchilinguirian.

  • 16x9 Image

    REUTERS

    Reuters je novinska agencija osnovana 1851. godine u vlasništvu Thomson Reuters Corporation sa sjedištem u Torontu, Kanada. Jedna od najvećih svjetskih agencija vijesti, pruža finansijske vijesti, kao i međunarodno pokrivanje na preko 16 jezika za više od 1000 novina i 750 emitera širom svijeta.

XS
SM
MD
LG