Njima su se u Dubrovniku priključili predstavnici zemalja regiona - Crne Gore, Bosne i Hercegovine, Srbije, Albanije, Kosova i Sjeverne Makedonije, kao i članica EU Slovenije, Grčke, Bugarske i Rumunije, kao i Moldavije i Turske.
Predstavnici 12 zemalja Jugoistočne Evrope usvojili su Dubrovačku deklaraciju.
Ovo je treći Samit Ukrajine i zemalja Jugoistočne Evrope od kako je Rusija februara 2022. započela invaziju na tu zemlju. Održan je u Duborovniku, pod jakim mjerama bezbjednosti.
Deklaracijom se osuđuje ruska agresija, podržava teritorijalni integritet Ukrajine, uključujući i poluostrvo Krim, iskazuje podrška za mirovni plan Zelenskog, te naglašava da je uslov za mir povlačenje ruskih trupa.
Lideri zemalja su podržali evropske integracije Kijeva i članstvo u NATO-u kada se za to steknu uslovi.
Deklaracijom je naglašena važnost energetske bezbjednosti Ukrajine, posebno imajući u vidu predstojeću zimu. U tom kontekstu je razmotreno pružanje pomoći toj zemlji kako bi se ublažile posljedice koje je energetski sektor pretrpio u ruskim napadima.
Dalje se navodi da nuklearna elektrana Zaporožje mora vratiti pod nadzor Ukrajine i da funkcioniše u skladu sa principima Međunarodne agencije za atomsku energiju. Zaporožje je trenutno pod ruskom kontrolom.
Deklaracijom se podsjeća na važnost usklađivanja Zajedničke spoljne i bezbjednosne politike Evropske unije. EU je ovom politikom uvela sankcije Rusiji, koje se u Deklaraciji eksplicitno ne pominju.
"Dubravačka deklaracija rezimira snažnu političku volju država ovog dijela Evrope koje, svaka na svoj način, u protekle dvije i po godine snažno podupire Ukrajinu. To ćemo činiti i dalje", kazao je na konferenciji nakon Samita njegov domaćin, hrvatski premijer Andrej Plenković.
Srbija uspijela da izmijeni neke stavove u deklaraciji, kazao Vučić
I prije nego je objavljena Dubrovačka deklaracija, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić je na samostalnoj konferenciji za novinare saopštio da je delegacija Srbije uspjela da izmijeni nekoliko stavova u tom dokumentu.
Kako je rekao, iz prvobitne verzije Deklaracije je izmjenjen stav o obavezi uvođenja sankcija Rusiji.
"Promijenjen je taj stav i sada glasi da se 'zemlje podstiču' da se usklade sa mjerama EU prema Rusiji", naveo je Vučić.
Srbija se do danas nije usaglasila ni sa jednom odlukom o sankcijama Rusiji.
Prema njegovim riječima, na zahtjev Srbije izbačene su odrednice "vojna pomoć" i "okupacija Krima".