Žarište zaraze je u New Yorku, najvećem gradu u SAD, gdje je registrovana 21 hiljada oboljelih, a nadležni kažu da broj oboljelih raste za 3.000 dnevno.
Predstavnički dom Kongresa, u kojem većinu imaju demokrate, bi u petak trebalo da glasa o paketu ekonomske pomoći građanima i privredi vrijednim dva triliona dolara. Paket su već odobrili republikanski Senat i predsjednik Donald Trump.
Centrali dio su direktne keš isplate građanima koji su izgubili posao ili su bili primorani da obustave svoje poslove zbog pandemije.
Uprkos podacima o najvećem broju slučajeva na svijetu, predsjednik Donald Trump je rekao da će njegova administracija u narednim danima objaviti "dobre statističke podatke i činjenice koji će građanima olakšati život".
Trump je naložio da na granici SAD i Kanade, koja je trenutno zatvorena za prelaz putnika, budu raspoređeni američki vojnici.
"Kanada se snažno protivi takvom američkom prijedlogu i to smo jasno stavili do znanja. Kriza javnog zdravlja ne zahtijeva ovakvu mjeru", rekla je zamjenica kanadskog premijera Chrystia Freeland.
U prvom glasanju na daljinu Evropski parlament usvojio je odluku o paketu pomoći vrijednim 41 hiljadu milijardi dolara članicama unije čije su ekonomije pogođene pandemijom.
Najteže su pogođene Italija i Španija.
Kina je privremeno zatvorila granice za sve strane posjetioce jer su skoro svi zabilježeni slučajevi koronavirusa protekle nedjelje - došli spolja.
Južnoafrička Republika i saudijski gradovi Rijad, Medina i Meka su među posljednjima koji su obuhvaćeni totalnom zabranom izlaska na ulice.