Sjedinjene Države su Ukrajini pružile gotovo 54 milijarde dolara vojne opreme i druge sigurnosne pomoći od invazije ruskih snaga u februaru 2022., uključujući paket od 225 miliona dolara ranije ovog mjeseca.
Predsjedavajući Združenog generalštaba general CQ Brown u petak je nazvao takvu pomoć SAD-a i drugih zapadnih zemalja ključnom, upozoravajući na strašne posljedice ako ta pomoć prestane da pristiže.
„Ako zajedno prestanemo da podržavamo Ukrajinu, [ruski predsednik Vladimir] Putin pobjeđuje“, rekao je Brown publici na sigurnosnom forumu u Aspenu u Koloradu.
„To dozvoljava i ohrabruje i druge“, rekao je. “Imamo kredibilitet koji je na kocki povezan s ovim. Ne samo Sjedinjenih Država, već NATO-a, Zapada".
“Ako se samo povučemo, to otvara vrata za [kineskog predsjednika] Xi Jinpinga i druge koji [je] htjeli izvršiti neprovociranu agresiju.”
Neki američki političari, međutim, tvrde da je trenutni nivo podrške Ukrajini neodrživ. A predvodio ih je, dijelom, republikanski kandidat za potpredsjednika, republikanski senator iz Ohaja J. D. Vance.
"Postoji puno loših momaka u cijelom svijetu, a mene trenutno mnogo više zanimaju neki od problema u istočnoj Aziji nego u Evropi", rekao je Vance na velikoj sigurnosnoj konferenciji u Minhenu ranije ove godine.
“Možemo li poslati nivo naoružanja koji smo poslali u posljednjih 18 mjeseci?” pita Vance. “Jednostavno ne možemo. Bez obzira koliko čekova ispiše američki Kongres, tu smo ograničeni.”
Kandidat republikanaca za predsjednika, bivši predsjednik Donald Trump, također je bio kritičan prema podršci SAD Ukrajini, govoreći pristalicama tokom govora o prihvatanju nominacije u četvrtak da se rat “nikada ne bi dogodio da sam ja predsjednik”.
Prošlog maja, na skupu u gradskoj vijećnici koji je sponzorirao CNN, Trump je rekao da će, ako bude izabran, okončati borbe za jedan dan.
Brown, najviši američki vojni dužnosnik, bio je oprezan u vezi s takvim predviđanjima kada je to na konferenciji u Aspenu.
"Ako to može da uradi za 24 sata, to bi bilo sjajno", rekao je on, istovremeno odbacujući argumente da SAD nisu u stanju da Ukrajini pruže stalnu vojnu podršku.
“Imamo kapacitete za proizvodnju,” rekao je Brown. “Imamo kapacitete da to učinimo. Moramo se samo obavezati da ćemo to učiniti.”
Drugi visoki američki zvaničnici također su odbili argumente da evropski saveznici Washingtona ne čine dovoljno.
“Evropljani rade mnogo više nego što mislim da im Amerikanci pripisuju zasluge”, rekao je savjetnik Bijele kuće za nacionalnu sigurnost Jake Sullivan, odvojeno govoreći na forumu u Aspenu.
"Kada izračunate njihov doprinos Ukrajini u smislu vojne pomoći, ekonomske pomoći, humanitarne pomoći i drugih oblika, oni [evropski saveznici] zajedno rade znatno više od Sjedinjenih Država", rekao je on, dodajući da ukrajinski cilj ostaje popularan uprkos tome što su glasni neki skeptici.
"Anketa za anketom pokazuje da je američkom narodu i dalje stalo", rekao je Sullivan. „[Oni] i dalje podržavaju finansiranje Ukrajine. I dalje podržavamo ideju da je naša obaveza da nastavimo pomagati Ukrajini u borbi za svoju slobodu i suverenitet i teritorijalni integritet.”
Neki od tih pristalica, uključujući i demokratske i republikanske zakonodavce, pozvali su Bijelu kuću i predsjednika Joea Bidena da budu još agresivniji i olabave ograničenja koja sprječavaju Ukrajinu da koristi sisteme naoružanja proizvedenih u SAD-u za napade duboko u ruskoj teritoriji.
„Kako je rat evoluirao, naša podrška je evoluirala, kapaciteti koje smo pružili su evoluirali, a parametri pod kojima smo ih pružili su evoluirali,“ rekao je Sullivan. „Ali do sada, [Bidenova] politika o dalekometnim udarima u Rusiji se nije promijenila.
Ukrajinski predsjednik Volodymyr Zelenskyy pozvao je ranije u petak novog britanskog premijera Keira Starmera da pomogne u uklanjanju tih vrsta ograničenja koje su uveli SAD i drugi zapadni saveznici.
Obraćajući se na sastanku kabineta u službenoj rezidenciji britanskog premijera, Zelenski je rekao da je Ukrajina dokazala da može spriječiti pokušaje Rusije da proširi rat gađajući ruske vojne ciljeve postavljene ne samo duž granice, već i dublje unutar Rusije.
U intervjuu za BBC, britanski ministar odbrane John Healey upitan je o pitanju ukrajinske upotrebe oružja koje je isporučilo Britansko, a on je rekao da ništa ne sprječava da „pogađaju mete u Rusiji, ali to moraju učiniti Ukrajinci. To se mora učiniti u okviru parametara i granica međunarodnog humanitarnog prava.”
Takođe u petak, Zelenskyy je rekao da je nakon sastanka s poljskim premijerom Donaldom Tuskom u četvrtak, Ukrajina dobila "pozitivnu odluku poljske vlade" koja će Ukrajini omogućiti da prije dobije borbene avione američke proizvodnje F-16.
On nije precizirao kakva je odluka bila u svojoj izjavi, objavljenoj na društvenoj medijskoj platformi X. Novinska služba Reutersa saopštila je da iz ureda poljskog premijera nema vijesti o komentaru Zelenskog.
Jeff Custer iz Glasa Amerike doprinio je ovom izvještaju. Neke informacije stigle su iz Associated Pressa, Reutersa i agencije France-Presse.