"Dok stalno poboljšavamo naše trupe, u prednosti u borbi i integraciji sa saveznicima i partnerima, Pacifičke zračne snage su svakog dana spremne odgovoriti na sve što predstavlja prijetnju slobodnom i otvorenom Indo-Pacifiku", rekao je portparol.
"Nastavljamo da ulažemo u infrastrukturu i tehnologiju kako bismo poboljšali otpornost i preživljavanje naših baza i objekata, uključujući ojačavanje aerodroma i zgrada, dok ulažemo u napredne sigurnosne sisteme za zaštitu našeg osoblja i imovine", rekao je portparol za Glas Amerike u utorak.
Zračne snage su dobile 916,6 miliona dolara za poboljšanje logistike, sposobnosti održavanja i prepozicioniranja opreme, municije, goriva i materijala u Indo-Pacifiku kroz fiskalnu inicijativu Pacifika odvraćanja 2024, dodao je portparol. Pacifička inicijativa za odvraćanje skup je odbrambenih prioriteta koje je Kongres postavio 2021. kako bi podržao američke ciljeve u Indo-Pacifiku, prvenstveno da bi se suprotstavio Kini.
Komentari su dati kao odgovor na prošlosedmični izvještaj Instituta Hudson u kojem se tvrdi da bi američki avioni u savezničkim bazama Indo-Pacifika mogli pretrpjeti velike gubitke od kineskih napada ukoliko te baze ne budu utvrđene.
Ako se ne ojača, američka zračna snaga u regiji bila bi značajno smanjena u odnosu na kinesku, prema izvještaju, Concrete Sky: Air Based Hardening in the Western Pacific.
Jedan od razloga, prema izvještaju, je taj što SAD zaostaju za Kinom u broju skloništa koja bi mogla sakriti i zaštititi letjelicu od napada.
Kina je više nego udvostručila broj skloništa za avione od početka 2010-ih, imajući više od 3.000, navodi se u izvještaju. U 134 kineske zračne baze smještene u krugu od 1.000 nautičkih milja od Tajvanskog moreuza, Kina ima više od 650 zaštićenih skloništa za avione i skoro 2.000 skloništa za pojedinačne avione bez zaštite.
Kaljeno sklonište je ojačana konstrukcija od čelika, betona i drugih materijala za zaštitu vojnih zrakoplova od neprijateljskih udara.
Za usporedbu, SAD su od 2010-ih dodale dva zaštićena skloništa i 41 skloništa unutar 1.000 nautičkih milja od Tajvanskog moreuza i izvan Južne Koreje, navodi se u izvještaju.
To znači da bi, ako izbije rat oko Tajvana, američki avioni mogli pretrpjeti veću štetu od kineskih ako bi međusobno napadali baze u regiji, što bi spriječilo američku zračnu operaciju na neko vrijeme, kažu analitičari.
Prema Kelly Grieco, višem saradniku u programu Reimagining Grand Strategy programa Stimson Centra, napadi na američke baze u pacifičkoj regiji, uključujući Japan, mogli bi „spriječiti američko ratno zrakoplovstvo u izvođenju borbenih operacija u prvih 12 dana sukoba iz američke baze u Japanu.”
Grieco je nastavila, na osnovu sopstvenog izveštaja koji je objavio Stimson centar, da bi kineske rakete takođe mogle da ponesu piste i tankere za dopunjavanje goriva, čineći ih neupotrebljivim više od mesec dana u američkim bazama u Japanu i više od pola nedelje u američkim vojnim bazama u Guam i druge pacifičke lokacije.
"Nije moguće očvrsnuti pistu ili rulnu stazu" koja je izložena kao laka meta za uništavanje, onemogućujući letjelicama da polete, rekla je. Tu se postavlja pitanje isplati li se ulagati, dodala je.
U izvještaju Instituta Hudson navodi se da je u krugu od 1.000 nautičkih milja od Tajvana, Kina dodala 20 piste i 49 rulnih staza od 2010-ih, dok su SAD dodale jednu pistu i jednu rulnu stazu.
Neutvrđeni aerodromi
Među američkim zračnim bazama u savezničkim zemljama Japanu, Filipinima i Južnoj Koreji, one na Filipinima su najmanje zaštićene, rekao je za Glas Amerike Timothy Walton, jedan od autora izvještaja Hudson.
“U Japanu su zračne baze Kadena i Misawa najutvrđenije američke baze, dok su ostale uglavnom neutvrđene”, rekao je Walton, viši saradnik u Hudsonovom centru za odbrambene koncepte i tehnologiju.
“U Republici Koreji, dvije baze američkih zračnih snaga, Osan i Kunsan, su ojačane. Aerodromi na Filipinima su neutvrđeni”, rekao je.
Grieco je rekao da će se SAD uglavnom oslanjati na svoje baze u Japanu, Guamu i drugim pacifičkim lokacijama jer bi Južna Koreja "ograničila korištenje američkih baza na svojoj teritoriji u nepredviđenim slučajevima na Tajvanu zbog zabrinutosti zbog agresije Sjeverne Koreje i kako bi izbjegla raskid s Pekingom .”
Predstavnik SAD-a John Moolenaar, predsjedavajući Odabranog odbora Predstavničkog doma Komunističke partije Kine, senator Marko Rubio, izabranik novoizabranog predsjednika Donalda Trumpa za državnog sekretara, i 13 drugih zakonodavaca podvukli su prošle godine važnost zaštićenih skloništa za zaštitu od kineskih napada .
U pismu upućenom ministru ratnog zrakoplovstva Franku Kendallu i ministru mornarice Carlosu Del Toru u maju, oni su rekli: „SAD baze u regionu gotovo da nemaju zaštićena skloništa za avione u poređenju s kineskim vojnim bazama, što dovodi do toga da su američka zračna sredstva "veoma ranjiva na kineske napade".
Osim očvršćenih skloništa, analitičari su istakli da je važno raspršiti aerodrome.
Steven Rudder, nerezidentni viši saradnik u Atlantskom savjetu i bivši komandant snaga američkih marinaca na Pacifiku, rekao je: „Kada pogledate broj aviona u azijsko-pacifičkom okeanu, nisam siguran da bi sposobnost utvrđivanja svakog pojedinog prostora za parkiranje aviona bilo efikasno kao i raspoređene snage.”
Bruce Bennett, viši istraživač odbrane u Rand Corporation, rekao je da je raspršivanje aerodroma važno protiv nuklearnih napada.
Protiv konvencionalnih projektila sa bojevim glavama, skloništa su "ključ za zaštitu", rekao je Bennett. "Ali ako postoji nuklearna prijetnja, morate imati različite aerodrome" kao alternativne lokacije za parkiranje i slijetanje aviona i za pružanje logističke podrške kao što su punjenje goriva, održavanje i popravka, rekao je.
Bennett je dodao da se čini da razlika u broju skloništa za avione između Kine i SAD-a proizlazi iz američke nadmoći u vazduhu.
„Ono što američko ratno vazduhoplovstvo ima tendenciju da shvati jeste da imamo sposobnost da se nosimo sa kineskim vazduhoplovstvom u borbi vazduh-vazduh“, gdje je Kina tradicionalno smatrala da će izgubiti borbu vazduh-vazduh protiv SAD-a, i stoga želi da drži američke avione na zemlji prije nego što se upuste u zrak, dok se njihovi čvrsto zaklonjeni na zemlji, rekao je Bennett.
„Postavlja se pitanje, kako kineski avioni budu postajali sve bolji i kako počinju da koriste lovce pete generacije, da li će SAD trebati sposobnost da napadnu kineske aerodrome konvencionalnim oružjem? Mislim da Ministarstvo odbrane to nije smatralo jednim od važnih zadataka”, rekao je Bennett.