Linkovi

Stariji Amerikanci se pripremaju za svijet promijenjen umjetnom inteligencijom


Seniori koji su pohađali takve časove AI rekli su da su otišli s jasnim razumijevanjem prednosti i zamki AI.
Seniori koji su pohađali takve časove AI rekli su da su otišli s jasnim razumijevanjem prednosti i zamki AI.

Sjedeći u učionici u prozračnom centru za starije osobe u predgrađu Čikaga, desetina učenika je učila o najnovijem — i vjerovatno najvećem — tehnološkom skoku u njihovim životima.

Studenti - većina sa sijedom kosom, neki sa štapovima, svi barem u 60-im godinama - nisu mogli da vjeruju šta čuju.

O, moj Bože“, šapnuo je penzionisani profesor koledža.

“Dolazi li s virusima?” pitala se zbunjena žena koja je hvatala bilješke u drugom redu.

79-godišnjak u crno-bijeloj cvetnoj košulji tada je mnogima postavio pitanje: „Kako znaš da li je lažno ili nije?

Ovako se starije odrasle osobe – od kojih su mnoge proživjele pojavu frižidera, prelazak s radija na televiziju i pronalazak interneta – bore s umjetnom inteligencijom: pohađaju časove.

Sjedeći u učionici u prozračnom centru za starije osobe u predgrađu Čikaga, desetina učenika je učila o najnovijem — i vjerovatno najvećem — tehnološkom skoku u njihovim životima.

I nisu sami. Širom zemlje pojavilo se mnoštvo takvih kurseva kako bi se stariji poučili o sposobnosti umjetne inteligencije da transformira njihove živote i prijetnjama koje tehnologija predstavlja.

Starije osobe se nalaze u jedinstvenom trenutku s tehnologijom. Umjetna inteligencija nudi značajne prednosti za starije osobe, od sposobnosti da obuzdaju usamljenost do olakšavanja dolaska na ljekarske preglede.

Ali ima i nedostatke koji su jedinstveno prijeteći ovoj starijoj grupi Amerikanaca: niz studija je otkrio da su stariji građani podložniji prevarama korištenjem umjetne inteligencije i vjerovanju u vrste dezinformacija koje nadopunjuje tehnologija. Stručnjaci su posebno zabrinuti zbog uloge deepfakesa i drugih dezinformacija proizvedenih umjetnom inteligencijom u politici.

Winston je napustila razred kako bi započela vlastito AI putovanje, čak i ako su drugi bili skeptični. Kada se vratila kući, penzionisana profesorica je preuzela knjige o tehnologiji, istražila platforme koje je htjela koristiti sa svog kuhinjskog stola i na kraju se raspitala u ChatGPT-u kako liječiti ličnu medicinsku bolest.

Ovo je početak mog obrazovanja“, rekla je, dok je njena šoljica kafe sa cvijetom bila u blizini. „Ne brinem da ću se zaštititi. Prestara sam da brinem o tome.”

Ovakvi časovi imaju za cilj da upoznaju starije sa ezbroj načina na koje bi tehnologija mogla poboljšati njihove živote, ali i podstaknuti skepticizam o tome kako umjetna inteligencija može iskriviti istinu.

Uravnoteženi skepticizam, kažu stručnjaci za tehnologiju, ključan je za starije osobe koje planiraju interakciju s umjetnom inteligencijom.

Teško je“, rekao je Michael Gershbein, instruktor razreda u Northfieldu. Sve u svemu, sumnja kod starijih je dobra, ali ne želim da budu paralizirani svojim strahovima i da ne budu voljni da rade bilo šta na internetu.

Pitanja u njegovom razredu izvan Čikaga kretala su se od apsurdnih preko praktičnih do akademskih. Zašto toliko novih cipela više ne uključuje pertle? Može li AI kreirati višednevni itinerar za posjetu Charlestonu u Južnoj Karolini? Koje su geopolitičke implikacije vještačke inteligencije?

Gershbein, koji predaje o nizu tehnoloških tema, rekao je da je interesovanje za umjetnu inteligenciju poraslo u posljednjih devet mjeseci. Ovaj 52-godišnjak jednom ili dva puta sedmično predaje kurs vještačke inteligencije, rekao je, i ima za cilj da stvori „siguran prostor u koji (seniori) mogu da uđu i da možemo da razgovaramo o svim pitanjima o kojima možda čuju samo dijelove, ali možemo sve to spojiti i oni mogu postavljati pitanja.

Tokom 90-minutne sesije u junski četvrtak, Gershbein je raspravljao o deepfakes - video snimcima koji koriste generativnu umjetnu inteligenciju kako bi izgledalo da je neko rekao nešto što nije. Kada su odgledali nekoliko deepfakesa, seniori su sjedili napeto. Nisu mogli vjerovati koliko su lažni snimci izgledali stvarno. Postoji široko rasprostranjena zabrinutost da bi se takvi video snimci mogli koristiti za prevaru glasača, posebno starijih.

Prijetnje starijim osobama nadilaze politiku, međutim, i kreću se od osnovnih dezinformacija na stranicama društvenih medija do prievara koje koriste tehnologiju kloniranja glasa kako bi ih prevarile. U izvještaju AARP-a objavljenom prošle godine kaže se da Amerikanci stariji od 60 godina gube 28,3 milijarde dolara godišnje zbog planova financijske iznude, od kojih neke pomaže umjetna inteligencija.

Stručnjaci iz Nacionalnog savjeta za starenje, organizacije osnovane 1950. godine da se zalaže za starije osobe, rekli su da se nastava o AI u centrima za starije povećala posljednjih godina i da su na čelu napora za digitalno opismenjavanje.

Postoji mit da starije osobe ne koriste tehnologiju. Znamo da to nije istina”, rekla je Dianne Stone, pomoćnica direktora Nacionalnog vijeća za starenje koja je više od dvije decenije vodila centar za starije osobe u Connecticutu. Takvi kursevi, rekla je ona, imaju za cilj da podstaknu „zdrav skepticizam“ u pogledu onoga što tehnologija može da uradi, naoružavajući starije Amerikance znanjem „da nije sve što čujete istina, dobro je dobiti informacije, ali morate nekako da razlučite sami.

Uspostavljanje te ravnoteže, rekao je Siwei Lyu, profesor sa Univerziteta u Buffalu, može biti teško, a časovi imaju tendenciju ili da promovišu prednosti umjetne inteligencije ili da se fokusiraju na njene opasnosti.

Potrebna nam je ovakva vrsta obrazovanja za starije osobe, ali pristup koji imamo mora biti veoma izbalansiran i dobro osmišljen“, rekao je Lyu, koji je držao predavanja seniorima i drugim grupama.

Seniori koji su pohađali takve časove AI rekli su da su otišli s jasnim razumijevanjem prednosti i zamki AI.

Dobra je onoliko koliko je ljudi programiraju, a korisnici to moraju razumjeti. Zaista morate da preispitate to”, rekla je Linda Čipko, 70-godišnjakinja koja je pohađala čas vještačke inteligencije u junu u predgrađu Atlante.

Čipko je rekla da je išla na časove jer je željela da "razumije" vještačku inteligenciju, ali je na odlasku rekla: "Nije za mene."

Drugi su to čak prihvatili. Ruth Schneiderman, 77, koristila je umjetnu inteligenciju da ilustruje knjigu za djecu koju je pisala, a to iskustvo je izazvalo njeno interesovanje za pohađanje nastave u Northfieldu kako bi naučila više o tehnologiji.

Moja majka je živjela do svoje 90. godine,” rekla je Schneiderman, “i naučila sam od nje, ako želite da preživite u ovom svijetu, morate se prilagoditi promjeni, inače ćete biti ostavljeni.

  • 16x9 Image

    ASSOCIATED PRESS (AP)

    Associated Press (AP) je neprofitna nezavisna globalna novinska organizacija sa uredima u preko 100 zemalja. Osnovana 1846. godine,  licencira svoje činjenično izvještavanje medijima širom svijeta.

XS
SM
MD
LG