Linkovi

SAD: Sjećanje na napade od 11. septembra, sa žrtvama u fokusu, protkano politikom


Izborni rivali zajedno na obilježavanju godišnjice napada na New York
Izborni rivali zajedno na obilježavanju godišnjice napada na New York

Amerikanci odaju počast žrtvama terorističkih napada 11. septembra 2001. Na komemoraciji u Njujorku, na mjestu rušenja Svjetskog trgovinskog centra, zajedno su stajali predsjednik Joe Biden, bivši predsjednik Donald Trump i potpredsjednica Kamala Harris.

11. septembar - datum kada je u napadima otetim avionima ubijeno skoro 3.000 ljudi 2001. - svake četiri godine pada u jeku sezone predsjedničkih izbora, a ovaj put dolazi u posebno istaknutom trenutku.

Nekadašnji senatori i rivali u predsjedničkoj kampanji John McCain i Barack Obama uložili su vidljiv napor da ostave politiku po strani na godišnjicu 2008. godine. Zajedno su posjetili nultu tačku kako bi odali počast i položili cvijeće u reflektirajući bazen na ono što je tada još uvijek bilo jama.

Bez obzira na kalendar kampanje, organizatori jubilarnih svečanosti dugo su se trudili da zadrže fokus na žrtvama. Godinama su političari bili samo posmatrači na obredu, a mikrofon je umjesto toga išao rođacima koji su naglas čitali imena žrtava.

“Okruženi ste ljudima koji osjećaju tugu, osjećaju se ponosni ili tužni – o čemu se radi tog dana i šta su vam ovi voljeni značili. Nije politički”, rekla je Melissa Tarasiewicz, koja je izgubila oca, njujorškog vatrogasca Allana Tarasiewicza.

Predsjednik Joe Biden, posljednjeg 11. septembra svog mandata i vjerovatno poluvjekovne političke karijere, ide s Harris na ceremonije u New York, Pennsylvaniju i Pentagon, tri mjesta na kojima su se komercijalni avioni srušili nakon što su ih pperativci Al Qaide preuzeli 11. septembra 2001.

Zvaničnici su kasnije zaključili da je letjelica koja se srušila u blizini ruralnog Shanksvillea u Pensilvaniji krenula prema Washingtonu. Srušio se nakon što su članovi posade i putnici pokušali od otmičara da preuzmu kontrolu.

U napadima je ubijeno 2.977 ljudi, a na hiljade ožalošćenih rođaka i preživjelih je sa ožiljcima. Avioni su urezali rupu u Pentagon, američko vojno sjedište, i srušili kule bliznakinje trgovačkog centra, koje su bile među najvišim zgradama na svijetu.

Katastrofa je također promijenila američku vanjsku politiku, domaću sigurnosnu praksu i način razmišljanja mnogih Amerikanaca koji se ranije nisu osjećali ranjivima na napade stranih ekstremista.

Efekti su se širili širom svijeta i kroz generacije dok su SAD odgovorile vodeći "Globalni rat protiv terorizma", koji je uključivao invazije na Afganistan i Irak. U tim operacijama poginule su stotine hiljada Afganistanaca i Iračana i hiljade američkih vojnika, a Afganistan je postao mjesto najdužeg rata Sjedinjenih Država.

Kako složeno naslijeđe 11. septembra nastavlja da se razvija, zajednice širom zemlje razvile su tradiciju sjećanja koja se kreće od polaganja vijenaca do isticanja zastava, od marševa do policijskih radio poruka. Volonterski projekti obilježavaju i godišnjicu, koju je Kongres nazvao i Dan patriota i Nacionalni dan službe i sjećanja.

Na nultom mjestu, predsjednici i drugi zvaničnici čitali su pjesme, dijelove Deklaracije nezavisnosti i druge tekstove tokom prvih nekoliko godišnjica.

Ali to se završilo nakon što su Nacionalni memorijal i muzej 11. septembra 2012. godine odlučili ograničiti ceremoniju na rođake koji čitaju imena žrtava. Tadašnji gradonačelnik Michael Bloomberg bio je predsjednik odbora u to vrijeme i još uvijek je.

Političari i kandidati još uvijek mogu prisustvovati događaju. Mnogi to rade, posebno Njujorčani koji su bili na dužnosti tokom napada, kao što je bivša državna sekretarka Hillary Clinton, koja je tada bila američka senatorica.

Ona i Trump preklapali su se na početku sjećanja na 11. septembar 2016. i to je postalo teško poglavlje u narativu godišnje predsjedničke kampanje.

Clinton, tada demokratska kandidatkinja, iznenada je napustila ceremoniju, spotakla se dok je čekala svoju povorku, a kasnije je otkrila da joj je nekoliko dana ranije dijagnosticirana upala pluća. Epizoda je izazvala novu pažnju na njeno zdravlje, koje je Trump dovodio u pitanje mjesecima.

Svakako, članovi porodica žrtava povremeno šalju vlastite političke poruke na ceremoniji, gdje čitaoci uglavnom daju kratke primjedbe nakon što završe svoj skup imena.

Neki rođaci su koristili forum da se žale na podjele Amerikanaca, pozivaju lidere da daju prioritet nacionalnoj sigurnosti, priznaju žrtve rata protiv terorizma, žale se da zvaničnici politiziraju 11. septembar, pa čak i kritikuju pojedinačne službenike.

Ali većina čitalaca se drži poklona i ličnih razmišljanja. Sve češće dolaze od djece i mladih koji su rođeni nakon što su u napadima ubijeni roditelj, baka i djed, tetka ili ujak.

Iako te nikada nisam upoznala, osjećam se kao da te poznajem oduvijek“, rekla je Anabela Sančez prošle godine o svom dedi, Edvardu Džozefu Papi. “Uvijek ćemo te se sjećati i poštovati, svaki dan".

"Volimo te, deda Edi."

  • 16x9 Image

    ASSOCIATED PRESS (AP)

    Associated Press (AP) je neprofitna nezavisna globalna novinska organizacija sa uredima u preko 100 zemalja. Osnovana 1846. godine,  licencira svoje činjenično izvještavanje medijima širom svijeta.

XS
SM
MD
LG