Linkovi

SAD reformiraju vojnu komandu u Japanu, upozoravaju na prijetnje Kine


Američki ministar odbrane Lloyd Austin, s državnim sekretarom Antonyjem Blinkenom, govore tokom zajedničke konferencije za novinare sa svojim kolegama, japanskom ministricom vanjskih poslova Yoko Kamikawa i ministrom odbrane Minoru Kihara, u Tokiju, 28. jula 2024.
Američki ministar odbrane Lloyd Austin, s državnim sekretarom Antonyjem Blinkenom, govore tokom zajedničke konferencije za novinare sa svojim kolegama, japanskom ministricom vanjskih poslova Yoko Kamikawa i ministrom odbrane Minoru Kihara, u Tokiju, 28. jula 2024.

Sjedinjene Države objavile su u nedjelju planove za veliku rekonstrukciju svoje vojne komande u Japanu kako bi se produbila koordinacija sa snagama svog saveznika, pošto su dvije zemlje označile Kinu kao "najveći strateški izazov" s kojim se region suočava.

Objava je uslijedila nakon sigurnosnih razgovora u Tokiju između američkog državnog sekretara Antonyja Blinkena i ministra odbrane Lloyda Austina i njihovih japanskih kolega Yoko Kamikawa i Minoru Kihara.

"Sjedinjene Države će unaprijediti američke snage u Japanu u sjedište zajedničkih snaga s proširenim misijama i operativnim odgovornostima", rekao je Ostin novinarima nakon takozvanih razgovora "2+2".

"Ovo će biti najznačajnija promjena za američke snage iz Japana od njihovog stvaranja i jedno od najjačih poboljšanja naših vojnih veza s Japanom u posljednjih 70 godina."

Američki državni sekretar Antony Blinken i japanska ministrica vanjskih poslova Yoko Kamikawa rukuju se prije bilateralnog sastanka u pansionu Iikura Ministarstva vanjskih poslova u Tokiju, 28. jula 2024.
Američki državni sekretar Antony Blinken i japanska ministrica vanjskih poslova Yoko Kamikawa rukuju se prije bilateralnog sastanka u pansionu Iikura Ministarstva vanjskih poslova u Tokiju, 28. jula 2024.

Ministri su u zajedničkom saopštenju naveli da će se nova komandna struktura implementirati paralelno sa planovima Tokija da uspostavi zajedničku komandu za svoje snage do marta 2025. godine.

Remont je jedna od nekoliko mjera koje su preduzete za rješavanje onoga što su zemlje navele da je "sigurnosno okruženje koje se razvija", uočavajući različite prijetnje supersile Kine.

U saopštenju se kritizira, kako se naziva, "provokativno" ponašanje Pekinga u Južnom i Istočnom kineskom moru, zajedničke vojne vježbe s Rusijom i brzo širenje svog arsenala nuklearnog oružja.

"Spoljna politika Pekinga nastoji da preoblikuje međunarodni poredak za svoju korist na račun drugih", navode ministri u svom saopštenju.

Ovakvo ponašanje predstavlja ozbiljnu zabrinutost za alijansu i čitavu međunarodnu zajednicu i predstavlja najveći strateški izazov u indo-pacifičkoj regiji i šire“.

Kinesko ministarstvo vanjskih poslova nije odmah odgovorilo na zahtjev Reutersa za komentar.

Austin je rekao novinarima da nadogradnja komande "nije zasnovana ni na kakvoj prijetnji iz Kine", ali odražava želju saveznika da rade bliže i efikasnije.

Japan pruža bazu za SAD za projiciranje vojne moći u Aziji, ugošćujući 54.000 američkih vojnika, stotine američkih aviona i jedinu udarnu grupu nosača aviona Washingtona.

Potaknut rastućom vojnom moći Kine i redovnim raketnim testovima od strane nuklearno naoružane Sjeverne Koreje, Japan se posljednjih godina dramatično pomaknuo od decenija poslijeratnog pacifizma. U 2022. godini objavila je plan da udvostruči potrošnju za odbranu na 2% bruto domaćeg proizvoda.

Novu američku komandu u Japanu predvodit će general s tri zvjezdice, rekao je američki zvaničnik, međutim Austin je rekao da SAD ne bi isključile mogućnost imenovanja komandanta s četiri zvjezdice u Japan u budućnosti kao što je to slučaj u susjednoj Južnoj Koreji.

Nuklearni kišobran

Ministri su po prvi put razgovarali i o "proširenom odvraćanju", terminu koji se koristi za opisivanje posvećenosti SAD da koristi svoje nuklearne snage za odvraćanje napada na saveznike.

To je osjetljiva tema u Japanu, koji se zalagao za neproliferaciju nuklearnog oružja i jedina je zemlja koja je pretrpjela napade atomske bombe.

Zemlje su razgovarale o jačanju proširenog odvraćanja kako bi se promovirala regionalna stabilnost i spriječio izbijanje sukoba, prema oskudnom službenom saopćenju.

"Usljed sve ozbiljnijih nuklearnih prijetnji u blizini Japana, važno je dodatno ojačati prošireno odvraćanje. Pozdravljam kontinuirano produbljivanje rasprave o ovom pitanju", rekao je Kamikawa novinarima na početku razgovora.

Saveznici su također izrazili duboku zabrinutost zbog ruske nabavke balističkih projektila od Sjeverne Koreje kako bi pomogla njenom ratu u Ukrajini i potencijala Moskve da prenese oružje za masovno uništenje ili tehnologiju u vezi sa projektilima u Pjongjang.

Sjeverna Koreja je obećala da će "potpuno uništiti" svoje neprijatelje u slučaju rata, izvještavaju u nedjelju sjevernokorejski državni mediji KCNA.

Austin i Kihara su se također sastali sa južnokorejskim ministrom odbrane Shin Won-sik, potpisavši sporazum o "institucionalizaciji" trilateralne saradnje kroz napore poput razmjene podataka o sjevernokorejskim upozorenjima o raketama u realnom vremenu i zajedničkih vojnih vježbi.

Bidenova administracija se zalagala za dublju saradnju između Tokija i Seula, čiji zategnuti odnosi datiraju još od japanske okupacije Koreje 1910-1945.

"Ovaj memorandum jača saradnju između Japana, Sjedinjenih Država i Južne Koreje, čineći naše partnerstvo nepokolebljivim, bez obzira na to kako se međunarodna situacija promijenila", rekla je Kihara novinarima nakon trilateralnog sastanka.

Washington također želi iskoristiti japansku industriju kako bi pomogao u ublažavanju pritiska na američke proizvođače oružja opterećene potražnjom izazvanom sukobima u Ukrajini i na Bliskom istoku.

Tokio i Washington ostvaruju različite saradnje na ovom polju, uključujući unaprijeđenje napora u koprodukciji projektila, kao i izgradnju otpornosti lanca snabdijevanja i olakšavanje popravke brodova i aviona.

Međutim, jedan vodeći projekat - plan da se japanske fabrike koriste za povećanje proizvodnje raketa za vazdušnu odbranu Patriot - odložen je zbog nedostatka kritične komponente koju proizvodi Boeing, izvijestio je Reuters ovog mjeseca.

Nakon što napuste Tokio, Blinken i Austin će održati pregovore o sigurnosti sa još jednim azijskim saveznikom, Filipinima, dok Bidenova administracija nastoji da se suprotstavi sve hrabrijoj Kini.

Blinken se sastao sa svojim kineskim kolegom Wang Yijem u Laosu u subotu i ponovio da Washington i njegovi partneri žele održati "slobodan i otvoren Indo-Pacifik", prema američkom tumačenju sastanka.

  • 16x9 Image

    REUTERS

    Reuters je novinska agencija osnovana 1851. godine u vlasništvu Thomson Reuters Corporation sa sjedištem u Torontu, Kanada. Jedna od najvećih svjetskih agencija vijesti, pruža finansijske vijesti, kao i međunarodno pokrivanje na preko 16 jezika za više od 1000 novina i 750 emitera širom svijeta.

XS
SM
MD
LG