Linkovi

SAD napale uporište ogranka Islamske države u Somaliji


Američki ratni avioni pogodili su ono što zvaničnici opisuju kao visokorangirane operativce ogranka Islamske države u Somaliji, objavio je u subotu američki predsjednik Donald Trump.
Američki ratni avioni pogodili su ono što zvaničnici opisuju kao visokorangirane operativce ogranka Islamske države u Somaliji, objavio je u subotu američki predsjednik Donald Trump.

Američki ratni avioni gađali su ogranak Islamske države u Somaliji, pogodivši ono što su zvaničnici opisali kao operativce visokog ranga u planinskom uporištu te terorističke grupe.

Američki predsjednik Donald Trump najavio je precizni napad u subotu na društvenim mrežama, opisujući glavnu metu kao "višeg planera napada ISIS-a i druge teroriste koje je regrutovao i vodio".

"Ove ubice, koje smo našli kako se kriju u pećinama, prijetile su Sjedinjenim Državama i našim saveznicima", rekao je Trump. "Udari su uništili pećine u kojima žive i ubili mnoge teroriste, a da ni na koji način nisu oštetili civile."

U zasebnom saopćenju američkog ministra odbrane Petea Hegsetha navodi se da su napadi ciljani na područje u somalijskim planinama Golis, te "još dodatno umanjuje sposobnost ISIS-a da planira i provodi terorističke napade koji prijete američkim građanima, našim partnerima i nedužnim civilima".

Ni Trump ni Hegseth nisu imenovali planera IS-a, iako su američki zvaničnici rekli da su napadi izvedeni u koordinaciji sa saveznom vladom Somalije.

General Adan Abdi Hashi, komandant Puntland Devišnih snaga, rekao je da su zračni napadi ciljali najmanje 10 lokacija militanata Islamske države u oblasti Cal-Miskaad, koja je dio planine Golis.

"Udari su bili usmjereni na oko 10 lokacija u oblastima Cal-Miskaad, od kojih su većina pećine, a vjerujemo da su mnogi militanti ubijeni", rekao je general.

Stanovnici Qandala, malog grada u regiji Bari u Puntlandu, rekli su za Glas Amerike pod uvjetom da ostanu anonimni jer su se plašili za svoje živote, da su iz daljine mogli vidjeti oblake dima i plamena i da su mogli čuti najmanje sedam ogromnih eksplozija.

Zvaničnici iz somalijske poluautonomne regije Puntland zahvalili su se SAD-u na društvenim mrežama, nazvavši operaciju uspješnom.

"Posljednji zračni napad, izveden danas, rezultirao je eliminacijom nekoliko visokorangiranih pripadnika #ISIS-a", navodi se u saopštenju.

Američka afrička komanda, koja nadgleda američke vojne napore na kontinentu, rekla je da je također procijenila da je ubijeno više terorističkih operativaca.

Islamska država, poznata i kao IS ili Daesh, sve više igra ključnu ulogu u operacijama terorističke grupe u Africi i šire.

Od 2022. godine, Somalija je dom al-Karrara, jednog od devet regionalnih ureda Islamske države osnovanih da pomognu u održavanju sposobnosti terorističke grupe. Kao rezultat toga, IS-Somalija je postala i ključni kotačić u finansijskoj mreži IS-a, usmjeravajući novac filijalama u Afganistanu i drugdje u Africi.

IS-Somalija je, u isto vrijeme, postala utjecajnija pod vodstvom Abdulkadira Mumina, bivšeg militanata s Al-Shababom povezanim s Al-Kaidom, za kojeg se smatra da je sada na čelu Uprave za provincije IS-a, nadgledajući rad terorističke grupe podružnice u Africi.

Neki američki zvaničnici brinu da je Mumin još više porastao, možda se ponašajući kao glavni emir Islamske države. Drugi se ne slažu, ali postoji konsenzus da je Mumin ipak ključna figura.

SAD su ranije ciljale na Mumina u maju prošle godine.

Nedavne obavještajne procjene dodatno su upozorile da se IS-Somalija više nego udvostručila u protekloj godini i da bi se sada mogla pohvaliti čak 1.600 boraca, potpomognuta prilivom boraca iz Etiopije, Maroka, Sudana, Sirije, Tanzanije i Jemena.

Većina ljudstva IS-Somalije koncentrisana je u Puntlandu, posebno u planinama Golis, također poznatim kao planine Cal-Miskaad.

Subotnji zračni napad, prvi protiv IS u Somaliji do sada ove godine, izveli su borbeni avioni lansirani sa USS Harry S. Truman, koji se trenutno nalazi u Crvenom moru, tvrde zvaničnici odbrane koji su razgovarali sa Glasom Amerike pod uvjetom da ostanu anonimni kako bi kako bi razgovarali o detaljima operacije.

Dolazi dok somalijske snage u Puntlandu nastavljaju vojnu ofanzivu protiv militanata ISIS-a koji se kriju u planinama Cal-Miskaad. Puntland je također zahvalio Ujedinjenim Arapskim Emiratima za koje kažu da su pružili zračnu podršku ofanzivi koja je u toku.

Operacije, koje su počele krajem decembra, protjerale su militante iz ogromnih područja u sjeveroistočnom visoravni Somalije.

Militanti, od kojih su mnogi stranci, tvrdili su da su izveli IED napade na snage Puntlanda.

Najžešći sukobi dogodili su se krajem prošle sedmice kada su regionalne snage izbacile militante sa Turmasaalea, strateške lokacije oko 150 kilometara jugoistočno od Bosasa.

Somalijska vlada nazvala je subotnje zračne napade SAD-a "kritičnim korakom u našoj zajedničkoj borbi protiv terorizma".

"Savezna vlada Somalije pozdravlja čvrste i odlučne napore u borbi protiv terorizma koje vode Sjedinjene Države", navodi se u saopćenju. "Zajedno ćemo nastaviti da razbijamo ekstremističke mreže... i gradimo budućnost oslobođenu pošasti terorizma."

  • 16x9 Image

    GLAS AMERIKE

    Glas Amerike pruža vijesti i informacije na više od 40 jezika procijenjenoj sedmičnoj publici od preko 326 miliona ljudi. Priče sa autorskim linijama GLAS AMERIKE djelo su više novinara VOA i mogu sadržati informacije iz izveštaja agencija vijesti.

XS
SM
MD
LG