Privremena luka koju SAD traže da se otvori kako bi se ubrzalo dostavljanje pomoći u Gazu mogla bi da bude u funkciji za otprilike 60 dana, rekao je portparol Pentagona, i dodao da SAD planiraju da obezbijede dva miliona obroka dnevno za stanovnike Gaze.
U procesu će učestvovati oko 1.000 pripadnika američkih snaga, ali američki vojnici neće biti tamo na terenu, čak ni da pomognu brodovima da pristanu, pojasnio je portparol Pentagona Patrick Ryder. Rečeno je i da se o detaljima razgovara sa partnerskim državama na Bliskom istoku.
Predsjednik SAD Joe Biden, koji je ranije najavio izgradnju punkta za dopremanje pomoći, rekao je da će Izrael pružiti bezbjednost za privremenu luku koja se gradi na mediteranskoj obali Gaze.
Iz EU je najavljeno da bi pomorski koridor za dopremanje neophodne pomoći sa Kipra opkoljenim Palestincima u Gazi mogao da zaživi ovog vikenda.
"Sada smo veoma blizu otvaranja ovog koridora, nadamo se ove subote ili nedelje, i veoma mi je drago što vidim da će početna pilot operacija biti pokrenuta danas", rekla je predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.
Nije jasno koliko će biti pomoći i kako će izgledati logistika i distribucija u Gazi. Gaza je pod izraelskom pomorskom blokadom od 2007. godine, kada je palestinski islamistički pokret Hamas preuzeo kontrolu nad tom teritorijom.
Kipar je Gazi najbliža država članica EU, udaljena oko 370 kilometara. Kipar je mjesecima lobirao za pokretanje koridora, ali se suočio sa izazovima od nedostatka lučke infrastrukture u Gazi do bezbjednosnih pitanja.
"Pomorski koridor može da stvarno promijeni situaciju... ali paralelno, naši napori da pružimo pomoć Palestincima svim mogućim rutama, naravno, će se nastaviti", rekla je von der Leyen.
Ujedinjene nacije su saopštile da je najmanje 576.000 ljudi u Gazi - jedna četvrtina njenog stanovništva - na ivici gladi.