Rezolucijom se Kina smatra odgovornom prema Konvenciji Ujedinjenih naroda o sprječavanju i kažnjavanju zločina genocida iz 1948. godine, rekao je senator Jeff Merkley (demokrat iz Oregona, prim. red.) u priopćenju za javnost 27. listopada.
"Kineski napad na Ujgure i druge muslimanske manjinske skupine - eskalacija nadzora, zatvaranje, mučenje i prisilni 'kampovi za preodgoj' - čisti je i jednostavan genocid", rekao je Merkley. "Amerika ne može šutjeti."
Rezoluciju su uveli Merkley sa senatorima Johnom Cornynom (republikanac iz Teksasa), Robertom Menendezom (demokrat iz New Jerseyja), Jamesom Rischom (republikanac iz Idaha), Marcom Rubioom (republikanac s Floride) i Benom Cardinom (demokrat iz Marylanda).
Rezolucija se pridružuje drugima koje su uvedene u američkom Senatu zbog postupanja s Ujgurima, uključujući onu koja treba zaustaviti ulazak robe stvorene prisilnim radom na američko tržište.
Nova rezolucija, kojom bi se također započeo postupak koordinacije međunarodnog odgovora za zaustavljanje zlostavljanja Ujgura, vjerojatno neće biti odmah pokrenuta, jer Senat ne zasjeda do predsjedničkih izbora sljedećeg tjedna.
U tekstu Rezolucije ističe se da kineska kampanja protiv Ujgura, etničkih Kazahstanaca, Kirgiza i pripadnika drugih muslimanskih manjinskih skupina u Ujgurskoj autonomnoj regiji Sinđjiang, "predstavlja genocid".
Cornyn je u izjavi rekao da kineska vlada predugo provodi "gnusnu kampanju genocida nad milijunima Ujgura i ostalih turskih muslimana".
Dodao je da Rezolucija "priznaje te zločine onakvima kakvi jesu i prvi je korak ka tome da Kina bude odgovorna za njezina monstruozna djela".
Peking je optužen da je više od milijun Ujgura i pripadnika drugih uglavnom muslimanskih etničkih skupina smjestio u internacijske logore i zatvore, u kojima su od početka 2017. fizički zlostavljani, podvrgavani ideološkoj disciplini i prisiljeni da se odreknu svoje vjere i jezika.
Kina kaže da su kampovi zapravo centri za odgoj i obrazovanje koji su potrebni za borbu protiv terorizma i ekstremizma.
Sjedinjene Države su u srpnju uvele sankcije kineskoj vladi, sadašnjim ili bivšim dužnosnicima Komunističke partije zbog njihove navodne umiješanosti u "ozbiljne povrede prava" nad Ujgurima, ali su zaustavljene ubrzo nakon proglašenja čina genocida.
Američki ministar financija Steven Mnuchin je tada obećao da će iskoristiti "punu širinu" američkih financijskih ovlasti kako bi prekršitelje ljudskih prava smatrao odgovornima u Sinđijangu.
Američki državni tajnik Mike Pompeo u intervjuu 27. listopada rekao je da ga postupci Kine "podsjećaju na ono što se dogodilo 1930-ih u Njemačkoj".
Kampanja demokratskog predsjedničkog kandidata Joea Bidena okarakretizirala je kinesku akciju nad Ujgurima genocidom i obećala da će dobiti oštriji odgovor od administracije američkog predsjednika Donalda Trumpa.
Konvencija UN-a o genocidu, izrađena nakon holokausta, obvezuje države da spriječe i kazne "odvratnu pošast".
Njome se definira genocid koji uključuje radnje poput ubijanja, kao i sprječavanje rađanja "s namjerom da se u cijelosti ili djelomično uništi nacionalna, etnička, rasna ili vjerska skupina".
U istraživanju objavljenom 29. lipnja, koje je provela kineska stručnjakinja Adriana Zenza, navodi se da Kina prisiljava žene na sterilizaciju ili upotrebu kontracepcijskih sredstava u pokušaju da ograniči populaciju Ujgura.