"Radimo na otklanjanju kašnjenja u isporuci određenih vozila Volkswagen Grupe iz luka do dilera zbog carinskog problema", navodi Volkswagen u saopćenju.
Problem se odnosio na "malu elektronsku komponentu", koja je "u procesu zamjene", rekao je Volkswagen.
Utvrđeno je da dio, za koji se navodi da dolazi iz "zapadne Kine", krši američke zakone protiv prisilnog rada, navodi Financial Times, koji je prvi objavio vijest. Financial Times navodi da su pogođeni modeli Porsche, Bentley i Audi.
Prema izvještaju, Volkswagen nije bio svjestan porijekla dijela, pošto ga je nabavio od dobavljača.
Njemačku auto grupu je dobavljač obavijestio o problemu i obavijestio je američke vlasti, prema izvještaju.
Volkswagen je rekao da "optužbe o kršenju ljudskih prava shvata veoma ozbiljno, kako unutar kompanije tako i u lancu snabdijevanja".
"Čim smo dobili informacije o optužbama u vezi sa jednim od naših poddobavljača, istražili smo stvar", rekli su iz grupe.
Sjedinjene Države su zabranile većinu uvoza iz Xinjianga, u zapadnoj Kini, osim ako kompanije ne ponude provjerljiv dokaz da proizvodnja nije uključivala prisilni rad.
Borci za ljudska prava godinama optužuju Peking za brutalni obračun protiv Ujgura i drugih muslimanskih manjina u Xinjiangu, uključujući prisilni rad i zatočeničke logore. Peking negira navode o zlostavljanju.
Pitanje prinudnog rada je akutno osjetljivo za Volkswagen, koji je dugo bio mučen pitanjima oko njegove fabrike u regionu, kojom upravlja njegov lokalni partner SAIC.
Ranije u srijedu, Volkswagen je rekao da razgovara o budućnosti svojih aktivnosti u kineskoj problematičnoj provinciji Xinjiang, nakon što je dnevnik Handelsblatt objavio da je prisilni rad možda korišten za izgradnju probne staze u Turpanu, Xinjiang.
VW je rekao da nije vidio nikakve dokaze o kršenju ljudskih prava u vezi s projektom, ali da će isto tako istražiti sve nove informacije koje dođu na vidjelo.