Vadim Šišimarin, 21-godišnji tenkovski komandat, o krivici se izjasnio na sudskom preteresu u Kijevu, u okviru prvog suđenja za ratne zločine jednom ruskom vojniku koji je učestvovao u invaziji.
Na suđenju, koje ima ogroman simbolički značaj za Kijev, Šišimarin je optužen za ubistvo 62-godšnjeg civila u sjeveroistočnom ukrajinskom selu Čupahivka 28. februara. Ako bude osuđen, mogla bi da mu bude izrečena doživotna kazna zatvora.
Ukrajina je optužila Rusiju za zvjerstva i brutalnost protiv civila tokom invazije i identifikovala više od 10.000 mogućih ratnih zločina. Rusija odbacuje optužbe da napada civile i da je odgovorna za ratne zločine i tvrdi da ih je Kijev iscenirao.
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov je na pitanje agencije Reuters da prokomentariše suđenje odgovorio: "Kao i ranije, nema informacija i sposobnost Rusije da obezbjedi pomoć je ograničena zato što nemamo diplomatsku misiju".
Komentarišući šire pitanje optužbi za ratne zločine protiv ruskih snaga u Ukrajini Peskov je rekao da Moskva smatra da je "nemoguće i neprihvatljivo upotrebljavati te izraze.
"Mnogi od slučajeva o kojima Ukrajina govori su očigledno lažni, a najgori su iscenirani, kao što su to čvrsto dokazali naši eksperti", ustvrdio je Peskov.
Ukrajinski državni tužioci navode da su Šišimarin i još četiri ruska vojnika pucali i ukrali vozilo da bi pobjegli, nakon što su njihovu jedinicu napale ukrajinske snage.
Ruski vojnici dovezli su se u selo Čupahivka gdje su vidjeli nenaoružanog stanovnika na biciklu kako razgovara telefonom. Tužioci navode da je Šišimarinu naređeno da ubije civila da bi ga spriječio da obavijesti vlasti o prisustvu ruskih snaga. Optuženi je, kako se navodi, pucao civilu u glavu iz automatske puške. Civil je preminuo na licu mjesta.
U međuvremenu, organizacija za zaštitu ljudskih prava Human Rights Watch saopštila je u srijedu da je zabilježila dodatne slučajeve "očiglednih ratnih zločina" koje su u Ukrajini počinile ruske snage.
U izvještaju te organizacije navodi se da su ruske snage, koje su kontrolisale veći dio regiona Kijeva i Černigova od kraja februara do marta, bile odgovorne za nasumična pogubljenja i mučenje civila i druga teška kršenja ljudskih prava.
Human Rihts Watch je zabilježio 22 slučaja nasumičnih pogubljenja, 9 drugih nezakonitih ubistava, 6 mogućih prinudnih nestanaka i 7 slučajeva mučenja.
Predstavnici organizacije su posjetili 17 sela i malih gradova u regionu Kijeva i Černigova i razgovarali sa 65 osoba od 10. aprila do 10. maja, među kojima su bivši zarobljenici, ljudi koji kažu da su bili mučeni, porodice žrtava i drugi svjedoci.