Tri godine nakon ruske invazije na Ukrajinu u punom obimu, ruske trupe još uvijek nisu u stanju da ostvare značajne dobitke na bojnom polju, dok ruska ekonomija postaje sve slabija.
Ukrajinska ekonomija pokazuje sposobnost da se prilagodi izuzetno teškim okolnostima, inflacija u Rusiji raste, "Fond blagostanja" presušuje, a mnogi resursi ponestaju, uključujući i one koji su direktno povezani s frontom - municija i ljudstvo - što primorava Kremlj da se okrene Iranu i Sjevernoj Koreji kako bi nadoknadio svoje gubitke.
U tom kontekstu, predsjednik Donald Trump je izjavio spremnost Sjedinjenih Država da pojačaju ekonomski pritisak na Rusiju ako Kremlj ne okonča rat.
Pristup Zapada ratu će u velikoj mjeri zavisiti od njegove procjene ruske ekonomije.
Ima onih koji vjeruju da će Rusija moći da posveti gotovo neograničene resurse svom ratu bez obzira na sve i da bi Kijev trebao prihvatiti uslove Moskve, iako bi takav ishod predstavljao rusku pobjedu.
Daleko više vjeruje da ruska ekonomija brzo slabi i da bi SAD i njeni saveznici trebali pooštriti sankcije i primijeniti ih – posebno na rusku energiju i metale – kako bi natjerali Putina na mir. A takav ishod je razumljivo bolji za Ukrajinu, SAD i Zapad.
Bez obzira na to, nema sumnje da će rastući ekonomski pritisak oslabiti rusku ratnu mašinu i ubrzati dan kada će „puške utihnuti“.
Hudson institut, vašingtonski think tank, okupio je stručnjake da razgovaraju o sposobnosti SAD-a da izvrše taj ekonomski pritisak na Rusiju.
Zadaci nove američke administracije
Pozvani stručnjaci su uvjereni da se u cilju slabljenja Rusije i približavanja kraja rata na rusku ekonomiju može i treba izvršiti mnogo veći pritisak - tako da Putinu ne preostaju resursi za nastavak rata.
James Glassman, bivši zamjenik američkog državnog sekretara, smatra da je sada vrijeme za udvostručenje napora da se Rusija prisili na mir.
Prema Glassmanu, "nova američka administracija i dalje treba da nastavi s isporukom oružja Ukrajini", ali je još važnije "usmjeriti se na ekonomski pritisak, posebno u područjima gdje još nije ni bilo sankcija".
Glassman je naveo jedan od njih - izvoz ruskog LNG (tečnog prirodnog gasa) u Evropu, posebno u Njemačku.
Prema ekspertu, prošle godine je Evropa dobila 20% više LNG-a iz Rusije nego godinu ranije.
"Ovo zaista treba hitno prekinuti. I zamijeniti ga američkim LNG-om", naglasio je bivši zamjenik državnog sekretara.
Zašto mnogi misle da sankcije ne funkcionišu?
Stručnjaci kažu da je to dijelom zbog inercije sankcija, a dijelom zbog toga što je Kremlj uspio širiti propagandu da Rusija "uspješno savladava" svaki ekonomski pritisak.
Charles King Mallory IV, viši istraživač međunarodne odbrane u RAND-u, objasnio je zašto mnogi vjeruju da sankcije nisu najefikasniji oblik pritiska.
Istraživači sankcija, rekao je Mallory, “imaju različite procjene efikasnosti sankcija protiv Rusije, ali niko od njih, čak ni u svojim najpesimističnijim procjenama, ne vjeruje da one uopće nisu djelovale”.
Međutim, kako je Mallory naglasio, "čak i u slučaju vrlo širokih sankcija", koje su najefikasnije, "ogromnu ulogu igraju 'crni vitezovi' - zemlje koje djeluju na način da potkopavaju utjecaj sankcija na sankcionisanu zemlju."
“Ti ’crni vitezovi’ u slučaju Rusije su Kina i Indija, koje su veliki kupci nafte. Dakle, morate biti spremni krenuti za bilo kojim posrednicima koji pomažu da se zaobiđu sankcije. Morate biti spremni da zaplijenite i konfiskujete teret i možda ga čak izložite na javnu aukciju, izreknete novčane kazne kako biste zadržali stvarni efekat odvraćanja”, objasnio je Mallory i dodao da sankcije treba samo pojačati.
Monitoring uloga zapadnih institucija
Oleksandr Kalenkov, predsjednik Udruženja Ukrmetallurgprom, opisao je kako su se tržišta za mnoge vrste ukrajinskih izvoznih proizvoda promijenila tokom rata.
Važno je napomenuti da se Kijev nakon potpune invazije još više preorijentisao na Evropsku uniju u mnogim oblastima.
„Tržište Evropske unije doživljavamo kao 'naše unutrašnje tržište'”, naglasio je. „I boli nas što se ruski proizvodi i dalje uvoze u EU, uprkos činjenici da su sankcije na mnoge vrste proizvoda uvedene još u martu 2022. Zašto se to dogodilo? Iz jednostavnog razloga, jer ruske kompanije posjeduju imovinu u nekim evropskim zemljama. Na primjer, čeličane iz Rusije posjeduju neke valjaonice u Belgiji, Danskoj i Češkoj.
A protiv ovih kompanija su potrebne i sankcije EU.
Charles King Mallory je naglasio da prilikom primjene sankcija treba imati na umu koliko neprijatelj može biti prilagodljiv.
„Kada Rusi ne mogu da izvoze gas direktno u Evropu, oni ga koriste za proizvodnju metala koji se uvozi u Evropu. A kad ne mogu da to urade, koriste ga za pravljenje đubriva. Evropski proizvođači đubriva su sada bijesni jer Rusija baca ogromne količine đubriva napravljenog od energetski intenzivnog gasa. A ako ne možete da izvozite automobile direktno u Rusiju, oni će pronaći drugu rutu, kao kroz Gruziju. Dakle, kada uvodite sankcije, morate mnogo toga predvidjeti: zamjenjivost plina, proizvodnja gnojiva, sekundarna tržišta, posrednici. A zemlje koje uvode sankcije moraju biti blisko povezane u svom radu."
Mallory smatra da je rusko stvaranje tankerske flote u sjeni moglo biti spriječeno od samog početka, "ograničavanjem osiguranja tankera na određene osiguravajuće kompanije, te uvođenjem sigurnosnih zahtjeva, vezanjem obaveznog pregleda i popravke tankera za određena brodogradilišta pod kontrolom Zapada".
Zlato kao sredstvo zaobilaženja ekonomskih ograničenja
Charles King Mallory nazvao je transakcije sa zlatom prijetnjom djelotvornosti uvedenih trgovinskih zabrana i mogućim problemom u bliskoj budućnosti prilikom uvođenja novih sankcija.
Međutim, kako bi se to spriječilo, prema mišljenju stručnjaka, postoje dokazani mehanizmi utjecaja, od direktne zabrane izvoza zlata od strane zemlje koja je pod sankcijama do ograničenja plasmana zlata (uključujući i određenu vrstu) na svjetska tržišta.
Koliko je realno uvjeriti Saudijsku Arabiju da poveća proizvodnju nafte?
James Glassman nije siguran da će do ovoga uopće doći.
Bivši zamjenik državnog sekretara smatra da će "ako udarite ruski LNG i "pritisnete Tursku da isključi ruski gas iz Turskog toka" - to će biti dovoljno da izazove paniku u Kremlju."
Charles King Mallory, naprotiv, vjeruje u mehanizme motiviranja saveznika OPEC-a da povećaju proizvodnju nafte.
Podsjetio je kako su niske cijene nafte nekada pomogle u uništenju SSSR-a, u suštini "bankrotirajući naftni sektor komunističke države".
A danas je, prema mišljenju stručnjaka, "snižavanje svjetskih cijena nafte najefikasniji način da se uništi ruska ekonomija".
Rijetki zemni metali Ukrajine u zamjenu za vojnu podršku?
Aleksandar Kalenkov, predsjednik Udruženja Ukrmetalurgprom, potvrdio je prisustvo ogromnih nalazišta retkih zemnih metala u Ukrajini.
Uprkos kapitalnom intenzitetu njihovog razvoja i vađenja, stručnjak smatra da je ovo područje jedno od najatraktivnijih za ulaganje.
"Mislim da je ovo win-win prijedlog. To je win-win situacija," objasnio je on.
Charles King Mallory je dodao da je to "upravo ono što bi Sjedinjenim Državama moglo trebati", budući da je "dominantni globalni dobavljač rijetkih zemnih metala Kina", koja je već jasno stavila do znanja da će, ako počne novi trgovinski rat sa Sjedinjenim Državama, ograničiti izvoz rijetkih zemnih minerala, koji su potrebni za gotovo svaki artikl potrošačke elektronike.
"A to tjera Trumpovu administraciju da traži nove izvore na mjestima poput Grenlanda i Ukrajine, gdje postoje velike rezerve ovih metala", objasnio je stručnjak.