Linkovi

"Navalni bio blizu oslobađanja u razmjeni zarobljenika"


Memorijal u Barseloni
Memorijal u Barseloni

Ruski opozicioni političar Aleksej Navaljni bio je blizu puštanja na slobodu u trenutku njegove smrti, rekla je u ponedeljak Marija Pevčik, saveznica Navalnog, ponavljajući svoje tvrdnje da ga je ubio predsjednik Vladimir Putin.

Govoreći na YouTubeu, Pevchikh je rekla da su razgovori o razmjeni Navalnog i dvojice neimenovanih američkih državljana za Vadima Krasikova, ubicu ruske službe FSB-a u zatvoru u Njemačkoj, bili u završnoj fazi u vrijeme njegove smrti.

Navalny, 47, umro je u arktičkoj kaznenoj koloniji 16. februara. Kremlj je negirao da je Rusija umiješana u njegovu smrt. U smrtovnici Navalnog stajalo je da je umro prirodnom smrću, tvrde njegove pristalice.

Pevčik nije imenovala dvojicu američkih državljana koji su se borili za razmjenu zajedno sa Navalnim. Ali Sjedinjene Države su rekle da pokušavaju vratiti Evana Gershkovicha, reportera Wall Street Journala i Paula Whelana, bivšeg američkog marinca.

"Aleksej Navalni bi mogao da sjedi na ovom mjestu upravo sada, baš danas. To nije figura, to je moglo i trebalo da se desi", rekla je Pevčik.

"Navalni je trebao izaći u narednih nekoliko dana jer smo dobili odluku o njegovoj razmjeni. Početkom februara Putinu je ponuđeno da ubicu, oficira FSB-a Vadima Krasikova, koji služi kaznu za ubistvo u Berlinu, zamijeni za dva američka državljana i Alekseja Navalog."

Pevchikh je rekla da ima potvrdu da su pregovori o zamjeni u završnoj fazi bili 15. februara uveče.

Navalny je, kako je navela, ubijen dan kasnije jer Putin nije mogao da toleriše pomisao da je slobodan.

Pevchikh je rekao da su Navalnyjevi saveznici od početka rata u Ukrajini radili na planu da ga izvuku iz Rusije u sklopu razmjene zatvorenika u kojoj su učestvovali "ruski špijuni u zamjenu za političke zatvorenike".

Ona je rekla da su uložili očajničke napore i pokušali pronaći posrednike, čak su se približili i pokojnom Henryju Kissingeru, ali je rekla da zapadne vlade nisu pokazale potrebnu političku volju.

"Zvaničnici, američki i njemački, klimali su glavom u znak razumijevanja. Pričali su koliko je važno pomoći Navalnom i političkim zatvorenicima, rukovali su se, obećavali i ništa nisu radili."

  • 16x9 Image

    REUTERS

    Reuters je novinska agencija osnovana 1851. godine u vlasništvu Thomson Reuters Corporation sa sjedištem u Torontu, Kanada. Jedna od najvećih svjetskih agencija vijesti, pruža finansijske vijesti, kao i međunarodno pokrivanje na preko 16 jezika za više od 1000 novina i 750 emitera širom svijeta.

XS
SM
MD
LG