Svemirska stijena se kreće prema Zemlji sa vanjskih dometa Sunčevog sistema i najbliži će proći u subotu. Trebalo bi da bude vidljiva do kraja oktobra, ako vedro nebo dozvoli.
Kometa Tsuchinshan-Atlas trebala bi biti dovoljno svijetla da se vidi golim okom, ali dvogledi i teleskopi će dati bolji pogled.
"To će biti ovaj zamućeni krug sa dugim repom koji se pruža od njega", rekla je Sally Brummel, menadžerica planetarijuma u Bell Museumu u Minnesoti.
Šta je kometa?
Komete su zamrznuti ostaci formiranja Sunčevog sistema prije milijardi godina. Zagrijavaju se dok se ljuljaju prema suncu, oslobađajući svoje karakteristične repove.
Godine 2023. zelena kometa koja je posljednji put posjetila Zemlju prije 50.000 godina ponovo je projurila pored planete. Drugi značajni preleti uključuju Neowise 2020. i Hale-Bopp i Hyakutake sredinom do kasnih 1990-ih.
Odakle je došla kometa Tsuchinshan-Atlas?
Kometa, također označena kao C/2023 A3, otkrivena je prošle godine i dobila je ime po opservatorijama u Kini i Južnoj Africi koje su je posmatrale.
Dolazi iz onoga što je poznato kao Oort oblak daleko iza Plutona. Nakon što se najbliže približi na oko 71 milion kilometara Zemlje, neće se vratiti još 80.000 godina - pod pretpostavkom da preživi put.
Svake godine se otkrije nekoliko kometa, ali mnoge izgore u blizini Sunca ili se zadržavaju predaleko da bi bile vidljive bez posebne opreme, kaže Larry Denneau, vodeći istraživač s Atlas teleskopom koji je pomogao otkriti kometu.
Kako gledati kometu?
Oni koji se nadaju da će uočiti kometu Tsuchinshan-Atlas trebali bi izaći napolje oko sat vremena nakon zalaska sunca u vedroj noći i pogledati na zapad.
Kometa bi trebala biti vidljiva i sa sjeverne i sa južne hemisfere.