Linkovi

Republikanci i Demokrate suzbijaju optužbe za prevaru, uoči izbora


Američki izborni zvaničnici u ključnim američkim državama suprotstavljaju se dezinformacijama o integritetu izbora i rade na uvjeravanju Amerikanaca da će njihovi glasovi biti prebrojani.

Zvaničnici obje glavne stranke u šest država - Arizone, Džordžije, Mičigena, Sjeverne Karoline, Pensilvanije i Viskonsina - sastali su se prošlog mjeseca u Ann Arboru u Mičigenu na panel diskusijama čiji je domaćin bila nestranačka grupa Keep our Republic. Grupa nastoji educirati američku javnost o prijetnjama američkom izbornom sistemu i izgraditi povjerenje u izborni sistem.

Oni rade na tome da izbjegnu ponavljanje scena iz novembra 2020. u obližnjem Detroitu i drugim američkim gradovima gdje su pristalice tadašnjeg predsjednika Donalda Trumpa, iznervirane njegovim neosnovanim optužbama za izbornu prevaru, vršile pritisak na zvaničnike da prestanu sa brojanjem glasova.

Ove godine, mnoge Trumpove pristalice koji su razgovarali sa Glasom Amerike kažu da su zabrinuti zbog prevara na ovim izborima.

„Volio bih da mogu reći drugačije, ali Amerika se tako ne osjeća. Ne vjerujemo nikome”, rekao je Marvin Minton, Trumpova pristalica koji je prisustvovao skupu u gradskoj vijećnici republikanskog predsjedničkog kandidata u Flintu u Michigenu u septembru.

Angelina Kandow, koja je također bila na događaju Flint, rekla je: „Da li su [izbori 2020.] ukradeni ili ne? Jedan slučaj, jedan slučaj je dovoljan da se dovede u pitanje cijeli sistem.

Neke Trumpove pristalice citirale su navodne slučajeve izborne prevare 2020. koji su opovrgnuti tokom sudskih postupaka pokrenutih više od 60 tužbi republikanaca i Trumpove kampanje nakon izbora te godine.

Dezinformacije oko izbornog integriteta dobile su na snazi među republikancima, prema anketi Associated Press-NORC Centra za istraživanje odnosa s javnošću i anketi USAFactsa, objavljenoj u avgustu.

Anketa je pokazala da 67 posto republikanaca vjeruje Trumpu i njegovoj kampanji za tačne informacije o ishodu izbora. Samo 51% republikanaca reklo je da vjeruje vladinoj ovjeri izbornih rezultata.

Nasuprot tome, 87% demokrata vjeruje vladinim certifikatima, dok 82% vjeruje potpredsjednici Kamali Harris, predsjedničkom kandidatu stranke, i njenoj kampanji.

Opasne dezinformacije

Zvaničnici u ključnim državama kažu da dezinformacije mogu biti opasne.

U nekim slučajevima mogu dovesti do toga da ljudi prijete izbornim zvaničnicima ili još gore, na osnovu laži ili dezinformacija koje su im rekli o izborima”, rekao je Jonathan Brater, direktor Biroa za izbore u Michiganu.

„Čak i ako to ne rezultira bilo kakvom vrstom fizičkog nasilja, ono podriva dugoročno povjerenje u izborni sistem, što je loše za našu republiku i loše je za našu demokratiju“, rekao je on za Glas Amerike.

The battleground states that will decide the 2024 presidential race
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:10 0:00

Meagan Wolfe, izborna službenica u Wisconsinu, još jednoj ključnoj državi, bila je na meti zastrašivanja, čak i prijetnji smrću. Republikanci lojalni Trumpu pokušali su je svrgnuti zbog lažnih tvrdnji da je pomogla da se promijene izbori 2020. u korist predsjednika Joea Bidena.

Wolfe je ohrabrila ljude koji ne vjeruju izbornom procesu da se uključe.

“Oni mogu postati anketari. Oni mogu postati posmatrači ankete. Oni mogu da gledaju revizije opreme za glasanje”, rekla je ona za VOA. Sve je to otvoreno za [javnost] da vidi.”

U mnogim državama republikanci podržavaju napore da se glasačima osigura da su izbori sigurni. Justin Roebuck, republikanski izborni zvaničnik u okrugu Ottawa, Michigan, priznaje da je to teška bitka.

Naši politički lideri na svim nivoima takođe moraju da traže činjenice i podatke“, rekao je on za Glas Amerike. „I mislim da ćemo, dok se to ne dogodi, imati problem u smislu našeg samopouzdanja i povjerenja u proces.”

Roebuck je rekao da radi direktno sa građanima, umjesto kroz kampanje.

“Imamo vrlo decentralizirane izbore u Sjedinjenim Državama. Uvijek postoje stvari koje možemo da uradimo bolje”, rekao je on. “Ponekad moramo da se nosimo sa tim izazovima i kroz te nerede.”

Zapetljano u Michiganu

Već izgleda kao da bi u Michiganu moglo postati neuredno. Republikanci lojalni Trumpu tužili su državnu sekretarku Jocelyn Benson, demokratu, zbog smjernica za obradu glasačkih listića u odsustvu i popisa birača.

"Ako Jocelyn Benson ne reaguje na ono što se traži po zakonu, odvešćemo je na sud da nateramo sudove da je primoraju na to", rekao je za Glas Amerike Pete Hoekstra, predsednik Republikanske stranke u Mičigenu.

Benson je to odbacila kao republikansku strategiju za stvaranje “lažnog osjećaja nepravilnosti u procesu”.

Generalno gledano, tužbe se maskiraju kao pravna strategija kada su zapravo PR strategija za dobijanje dezinformacija ili sijanje sumnje o našim izborima u narativ“, rekla je ona za Glas Amerike.

Ona je rekla da postoji "više provjera i ravnoteže nego ikada ranije" kako bi se osigurao integritet i tačnost izbornog procesa.

Obje stranke pokrenule su tužbe vezane za izbore u različitim ključnim državama, što bi moglo značiti haos na izborima u novembru.

Svaka vrsta pravnog izazova koji se dešava ovako blizu izbora, obično je vezana za to da advokati stavljaju oznaku mjesta u slučaju da možda neće pobijediti ili možda neće imati ishod koji im se sviđa, i to im daje mogućnost da osporavaju izbore nakon činjenica,” rekla je Kim Wyman, viši saradnik u Izbornom projektu Bipartisan Policy Center u Washingtonu.

Postoje i drugi potencijalni poremećaji, uključujući napore da odgode izbornu potvrdu od strane županijskih dužnosnika koji podržavaju Trumpa.

Videli smo neke pravne manevre i neke izborne odbore koji su promijenili pravila koja dozvoljavaju više kontrole nad periodom i certifikacijom izbora“, rekao je Vajman za Glas Amerike.

Nakon što su Trumpovi napori da poništi svoj gubitak iz 2020. kulminirali napadom njegovih pristalica na američki Kapitol 6. januara 2021., Kongres je pokušao spriječiti ponavljanje takvih događaja donošenjem Zakona o reformi izbornog brojanja i poboljšanju predsjedničke tranzicije.

Obavezni rok

Reforme su postavile novi obavezni rok do 11. decembra za države da dostave ovjerene liste predsjedničkih birača, omogućile su brz pristup sudu za rješavanje izazova i podigle prag za prigovore na izborne rezultate u Kongresu.

Ključne države Arizona, Džordžija, Mičigen, Nevada i Sjeverna Karolina usvojile su zakone kako bi osigurale da ispitivanje, ponovno prebrojavanje, revizije i pravni izazovi ispune novi rok.

Pennsylvania i Wisconsin nisu, ostavljajući njihove izborne sisteme ranjivim na stranačke tužbe i političke pritiske koji bi ih mogli natjerati da propuste rok za ovjeru.

Ovo bi moglo ostaviti neizvjesnom sudbinu 29 glasova biračkog odbora. Predsjedničkom kandidatu za pobjedu je potrebno najmanje 270 glasova elektorskog kolegija.

Rivan Dwiastono iz Glasa Amerike doprinio je ovom izvještaju.

XS
SM
MD
LG