Organizacije poput „Think Pink" igraju važnu ulogu u podizanju svijesti i pružanju podrške oboljelima, ali sistemski problemi i dalje su veliki izazov.
Rak dojke: najčešći oblik raka kod žena
2022. rak dojke bio je najčešći oblik raka kod žena, sa oko 2.3 miliona oboljelih te je ujedno ovaj tip raka bio uzrok 670 000 smrtnih ishoda. Ovaj oblik karcinoma ne pogađa samo žene: između 0.5–1% slučajeva raka dojke javlja se kod muškaraca. Način života, posebno gojaznost i pušenje, te genetičke predispozicije poput nekih varijanti BRCA gena, povećavaju rizik obolijevanja.
Prema podacima Zavoda za javno zdravstvo FBIH, u periodu od 2013. – 2023. godine registrovan je porast stope obolijevanja na 10 000 žena, od 26.6 koliko je stopa iznosila 2013. godine do 30.6 2023. godine.
U entitetu Republika Srpska u 2020. godini je bilo zabilježeno 416 novooboljelih od ove bolesti među ženama i 7 novoboljelih među muškarcima te 191 smrtni slučaj među ženama i 5 među muškarcima.
Redovni pregledi ultrazvukom i mamografija jedini pouzdani metod ranog otkrivanja
Jedan od najvažnijih aspekata borbe protiv raka dojke je prevencija. Postavlja se pitanje: šta je najbolja praksa kada je u pitanju rano otkrivanje raka dojke? Iz „Think Pink" organizacije, koja godinama radi sa ženama oboljelim od raka dojke, stručnjacima iz oblasti onkologije i zdravstvenim radnicima, kažu da se najbolje prakse razlikuju ovisno o starosnoj dobi i dostupnosti medicinskih resursa.
„Mnogobrojna istraživanja i studije pokazuju da samopregled dojki ne smanjuje smrtnost od raka dojke, ali žene bi trebale da se upoznaju sa svojim grudima počevši od rane dobi, i u slučaju bilo kakve promjene bez oklijevanja da potraže savjet liječnika. Kao jedini pouzdan metod ranog otkrivanja koji postoji je organizovani skrining program, kao i ultrazvučni pregled za mlađe žene i mamografski pregled za žene iznad 40 godina“, kazala je ispred organizacije „Think Pink“ Nela Hasić.
Kompletna diagnostika uključuje i ultrazvuk dojke i mamografski pregled, i kada je to potrebno dodatne preglede kao sto je MR i biopsija.
Ključna poruka ženama svih dobi je da, ukoliko primijete bilo kakvu promjenu, odmah potraže savjet ljekara te da su programi ranog otkrivanja poput skrininga i redovnih pregleda od vitalnog značaja.
Podijeljen zdravstveni sistem otežava liječenje zbog neravnomjernog rasporeda sredstava
Jedan od najvećih problema s kojima se suočavaju žene oboljele od raka dojke u Bosni i Hercegovini je nedostatak dostupne terapije. Zbog podijeljenosti zdravstvenog sistema, žene često nemaju jednak pristup citostaticima, operacijama ili zračenju, ovisno o tome gdje žive.
„Žene se često susreću s nedostatkom čak i osnovnih lijekova, što je nedopustivo u 21. vijeku. Taj problem se gomila godinama zbog nepravilnog raspoređivanja budžetskih sredstava,” ističu iz organizacije. U tom smislu, neravnomjerna dostupnost zdravstvenih usluga stvara dodatni pritisak na žene koje se već suočavaju s izazovnom dijagnozom.
Važnost psihosocijalne podrške
Pored fizičkog liječenja, psihosocijalna podrška također igra važnu ulogu u procesu oporavka. Pacijentice često prolaze kroz teške emotivne faze, uključujući depresiju i osjećaj beznađa.
„Pacijentice se susreću sa traumom i periodom koji nije nimalo lagan. Naše iskustvo je da je u tom periodu stručna pomoć psihoterapeuta, bilo da se radi o grupnoj ili individualnoj, neophodna. Također. savjetovališta sa stručnjacima, kao i aktivnosti koje pomažu poboljšanju kvaliteta života su se pokazale kao veoma korisne u oporavku.”, naglašavaju iz „Think Pink".
Usluge psihoterapije, bilo grupne ili individualne, pomažu ženama da se lakše nose s traumom dijagnoze i terapije. Iako postoje centri za mentalno zdravlje u zdravstvenom sistemu, „Think Pink" organizacija dodatno angažira psihologe i organizira besplatne psihoterapije za sve žene koje to trebaju.
Uprkos svim izazovima, organizacije poput „Think Pink" neumorno rade na pružanju pomoći oboljelim ženama.
„Ponosni smo na naše projekte koji uključuju finansiranje 2.600 mamografskih pregleda u ovoj godini, distribuciju 1.350 paketa prve pomoći za žene nakon operacije, kao i edukaciju kroz 100 radionica za oko 6.000 učenika u srednjim školama,” navode iz organizacije, dodajući kako sarađuju i sa predstavnicima resornih ministarstava u cilju unapređenja dijagnostike i liječenja.
Također, organizuju i događaje poput „Race for the Cure“, koji ne samo da podižu svijest o raku dojke, već i okupljaju zajednicu u borbi protiv ove bolesti.
Iako Bosna i Hercegovina ima mnoge izazove kada je u pitanju liječenje raka dojke, napori organizacija poput „Think Pink" dokazuju da zajednički rad i upornost mogu napraviti značajnu razliku u životima oboljelih žena. Kako bi se situacija dodatno unaprijedila, neophodna je koordinacija zdravstvenih vlasti, bolja raspodjela resursa i veća dostupnost preventivnih pregleda i terapija.