Ukrajina tvrdi da su avioni F-16 ključni za odbranu od neprekidnih ruskih raketnih napada. Zapad u početku nije bio spreman da pošalje lovce, zbog strahovanja da bi naoružavanje Ukrajine naprednim oružjem dovelo do još veće eskalacije rata sa Rusijom.
SAD su, u međuvremenu, obučavale ukrajinske pilote kako da upravljaju avionima, a prva grupa pilota je već završila obuku.
Tokom posjete Washingtonu ranije ovog mjeseca kada je prisustvovao NATO samitu, ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski je pozvao NATO saveznike da uklone sva ograničenja ukrajinske upotrebe oružja koje dobija od Zapada, a posebno da se Ukrajini dozvoli da ispaljuje zapadno oružje na ruske mete u proširenom obimu.
Još se ne zna koliko je aviona dio prve isporučene tranše, niti koje su ih zemlje poslale.
Američki predsednik Joe Biden dozvolio je slanje vojnih aviona koji se prave u Sjedinjenim Državama Ukrajini u avgustu 2023, poslije mjeseci pritiska Kijeva i unutrašnje debate u američkoj administraciji gdje su se neki zvaničnici plašili da bi potez doveo do eskalacije tenzija sa Kremljem.
Belgija, Danska, Holandija i Norveška - sve članice NATO - obećale su da će Ukrajini isporučiti više od 60 aviona. Taj broj djeluje malo u odnosu na rusku flotu lovaca za koju se procjenjuje da je oko 10 puta veća.
Ukrajini je potrebno najmanje 130 F-16 lovaca da bi neutralisala rusku nadmoć u vazduhu, kažu ukrajinski zvaničnici. F-16 avioni mogu da lete brzinom dvostruko većom od zvuka i pređu više od 3.200 kilometara prije dopunjavanja goriva.