Linkovi

Predsjednički izbori: Paljenje glasačkih sandučića i teorije zavjere


Zapaljen glasački sandučić nakon u Vancouveru, Washington, 28. listopada 2024.
Zapaljen glasački sandučić nakon u Vancouveru, Washington, 28. listopada 2024.

Dva glasačka sandučića na sjeverozapadu Pacifika oštećena su u podmetnutom požaru nešto više od nedjelje dana prije dana izbora, što je dovelo do uništavanja stotina glasačkih listića na jednoj lokaciji u gradu Vancouveru u državi Washington.

S druge strane, u susjednom Portlandu, Oregon, sistem za požar je djelovao pa su svega tri glasačka listića uništena. Vlasti pregledavaju snimke nadzora dok pokušavaju da identifikuju ko je odgovoran.

Evo šta se dogodilo, kako se pravila i sigurnosne mjere u vezi s kutijama razlikuju u cijeloj zemlji i kako su teorije izborne zavjere narušile povjerenje u njihovu upotrebu.

Šta mi znamo?

Policija je saopštila da su zapaljive naprave izazvale požar u sandučićima u Portlandu i Vancouveru. Vlasti su navele da dokazi pokazuju da su požari povezani, te da su povezani i sa incidentom od 8. oktobra kada je zapaljiva naprava ubačena u drugi sandučić u Vancouveru.

Direktor za izbore okruga Multnomah Tim Scott rekao je da njegov ured planira kontaktirati tri glasača čiji su glasački listići oštećeni u Portlandu kako bi im pomogao da dobiju zamjenske glasačke listiće.

U Vancouveru, stotine glasačkih listića je uništeno u glasačkom sandučiću u Fisher's Landing Transit Centru kada sistem za suzbijanje požara kutije nije radio kako je predviđeno. Revizor okruga Clark Greg Kimsey rekao je da je sandučić posljednji put ispražnjen u subotu u 11 sati. Pozivaju se glasači koji su tamo naknadno bacili svoje glasačke listiće da se jave u kancelariju kako bi dobili novi.

Ured će češćeuzimati glasačke listiće i prazniti sandučiće navečer da ne ostanu puni preko noći kada je veća vjerovatnoća da će doći do vandalizma.

Kimsey je opisao podmetnut požar kao „direktan napad na demokratiju”.

Kada i gdje se mogu koristiti sandučići?

Sandučići se godinama koriste u državama kao što su Colorado, Oregon, Utah i Washington, gdje se glasački listići šalju poštom svim registrovanim biračima.

Njihova popularnost je porasla 2020. tokom pandemije COVID-19, jer su izborni zvaničnici tražili opcije za birače koji su željeli izbjeći prepuna biračka mjesta ili su bili zabrinuti zbog kašnjenja pošte.

Ukupno, 27 država i Distrikt Columbia dozvoljavaju boksove za glasanje, prema podacima koje je prikupila Nacionalna konferencija zakonodavnih tijela država. Šest ostalih nema poseban zakon, ali dozvoljava lokalnim zajednicama da ih koriste.

Pozicija sandučića se može uveliko razlikovati. U nekim zajednicama se nalaze unutar javnih zgrada, dostupni su samo tokom radnog vremena. Na drugim mjestima, oni su vani i dostupni su u bilo koje vrijeme, obično uz video nadzor ili pod prismotrom.

Godinama su se javljali sporadični problemi.

Godine 2020. nekoliko je sandučića je udareno vozilima, a jedan u Massachusettsu je oštećen paljenjem. U tom slučaju većina glasačkih listića bila je dovoljno čitljiva da bi se birači mogli identificirati i poslati zamjenski listići. Pretinac je također zapaljen u okrugu Los Angeles 2020.

Kako ih treba osigurati?

Američka agencija za kibernetičku sigurnost i sigurnost infrastrukture savjetuje državnim i lokalnim izbornim zvaničnicima da postave pretince u zgodnim područjima s velikim prometom koja su poznata biračima, kao što su biblioteke i društveni centri.

Ako sandučići nemaju osoblje, trebali bi biti osigurani i zaključani u svakom trenutku, smješteni u dobro osvijetljenim prostorima i pod video nadzorom, navodi se u uputama.

Kako su teorije zavjere doprinijele dovele do zabrinutosti oko sandučića?

Glasačke kutije bile su u centru pažnje posljednje četiri godine, na meti desničarskih teorija zavjere koje su lažno tvrdile da su odgovorne za masovnu prevaru birača 2020. godine.

Razotkriveni film pod nazivom "2000 mazgi" pojačao je tvrdnje, izlažući milione ljudi neutemeljenoj teoriji da je operacija prikupljanja glasačkih listića zapravo deponovala lažne glasačke listiće u sandučiće tokom noći.

Anketa Associated Pressa među državnim izbornim zvaničnicima širom SAD-a pokazala je da 2020. godine nije bilo rasprostranjenih problema povezanih s glasačkim boksovima.

Paranoja oko kutija za isporuku nastavila se i na međuizborima 2022. godine, kada su se naoružana lica počela pojavljivati da ih nadgledaju u Arizoni, a federalni sudija je to spriječio. Ove godine, konzervativna grupa True the Vote pokrenula je web stranicu na kojoj su građani uživo emitovali sandučiće iz raznih država.

Kako su države reagovale nakon izbora 2020?

Republikanski zakonodavci u nekoliko država nastojali su da pooštre pravila oko glasanja putem pošte nakon izbora 2020, a veliki dio njihovog fokusa bio je na korištenju glasačkih boksova.

Šest država ih je od tada zabranilo: Arkansas, Mississippi, Missouri, Sjeverna Karolina, Južna Karolina i Južna Dakota, prema istraživanju Voting Rights Laba, koji se zalaže za prošireni pristup glasanju.

Druge države su ograničile njihovu upotrebu. Ovo uključuje Ohio i Iowu, koja sada dozvoljavaju samo jednu kutiju po okrugu, prema Brennan Centru za pravosuđe.

U okrugu Fulton u Georgiji, koji uključuje Atlantu i ima preko milion stanovnika, dostupno je 10 glasačkih kutija za ovogodišnje predsjedničke izbore, dok ih je prije četiri godine bilo 38. prema vanrednom pravilu izazvanom pandemijom. To je rezultat revizije izbora od strane republikanaca iz Georgije kao odgovor na lažne tvrdnje bivšeg predsjednika Donalda Trumpa o pokradenim izborima.

Sveukupno, 12 država zabranjuje pretince ili ih ne navodi kao odobreni metod glasanja, prema podacima koje je prikupila Nacionalna konferencija državnih zakonodavnih tijela. Pet drugih država nemaju državni zakon i ne koriste pretince.

  • 16x9 Image

    ASSOCIATED PRESS (AP)

    Associated Press (AP) je neprofitna nezavisna globalna novinska organizacija sa uredima u preko 100 zemalja. Osnovana 1846. godine,  licencira svoje činjenično izvještavanje medijima širom svijeta.

XS
SM
MD
LG