Američko ministarstvo finansija u petak je uvelo sankcije ruskim proizvođačima nafte Gazprom Neft i Surgutneftegas, kao i 183 plovila koja su isporučivala rusku naftu, ciljajući na prihode koje je Moskva koristila za finansiranje svog rata s Ukrajinom.
Mnogi tankeri korišteni su za isporuku nafte u Indiju i Kinu jer su zapadne sankcije i ograničenje cijena koje su zemlje Grupe sedam nametnule 2022. pomjerile trgovinu ruskom naftom iz Evrope u Aziju. Neki tankeri su otpremali i naftu iz Irana, koji je također pod sankcijama.
Ruski izvoz nafte bit će ozbiljno pogođen novim sankcijama, koje će prisiliti kineske nezavisne rafinerije da ubuduće smanje preradu nafte, rekla su dva kineska trgovačka izvora. Izvori su odbili biti imenovani jer nisu ovlašteni razgovarati s medijima.
Među nedavno sankcioniranim brodovima, 143 su naftni tankeri koji su prošle godine prebacili više od 530 miliona barela ruske sirove nafte, oko 42% ukupnog pomorskog izvoza sirove nafte u zemlji, rekao je u bilješci vodeći analitičar teretnog prometa Kplera Matt Wright.
Od toga je oko 300 miliona barela ispročeno u Kinu, dok je većina ostatka otišla u Indiju, dodao je.
"Ove sankcije će značajno smanjiti brodove dostupne za isporuku nafte iz Rusije u kratkom roku, povećavajući troškove prevoza", rekao je Wright.
Trgovac sa sjedištem u Singapuru rekao je da su određeni tankeri otpremili blizu 900.000 barela ruske nafte dnevno u Kinu u posljednjih 12 mjeseci.
Za 11 mjeseci prošle godine, indijski uvoz ruske sirove nafte porastao je 4,5% u odnosu na prethodnu godinu, na 1,764 miliona barela dnevno, ili 36% ukupnog uvoza Indije. Obim Kine, uključujući snabdijevanje cjevovodima, porastao je za 2% na 99,09 miliona metričkih tona (2,159 miliona barela dnevno), ili 20% njenog ukupnog uvoza, u istom periodu.
Kina uvozi uglavnom rusku naftu ESPO Blend, dok Indija kupuje uglavnom naftu Urals.
Analitičarka Vortexa Emma Li rekla je da će izvoz ruske nafte ESPO Blend biti zaustavljen ako se sankcije striktno provedu, ali da će to zavisiti od toga da li će novoizabrani američki predsjednik Donald Trump ukinuti embargo i hoće li Kina priznati sankcije.
Alternative
Nove sankcije gurnut će Kinu i Indiju da naftu potraže sa Bliskog istoka, iz Afrike i Amerike, rekli su izvori.
Cijene za bliskoistočnu, afričku i brazilsku naftu već su porasle posljednjih mjeseci zbog rastuće potražnje iz Kine i Indije jer su se zalihe ruske i iranske nafte smanjile i postale skuplje, dodali su.
"Cijene već rastu za bliskoistočnu naftu", rekao je indijski zvaničnik za rafiniranje nafte. "Ne postoji opcija osim da moramo ići na bliskoistočnu naftu. Možda ćemo možda morati ići i na američku naftu."
Prošlog je mjeseca Bidenova administracija odredila više brodova koji se bave iranskom sirovom naftom prije strožijiih mjera koje se očekuju od nove Trumpove administracije, zbog čega je Shandong Port grupa zabranila sankcionisanim tankerima da pristaju u njene luke u istočnoj kineskoj pokrajini.
Kao rezultat toga, Kina, glavni kupac iranske sirove nafte, također će se okrenuti bliskoistočnoj nafti i najvjerojatnije će maksimalno povećati svoje preuzimanje kanadske sirove nafte iz Trans-Mountain cjevovoda (TMX), rekao je Tchilinguirian.