Hiljade demonstranata izašlo je na ulice prije nekoliko dana, u zemlji od 3,7 miliona, optužujući vladajuću stranku Gruzijski san da vodi sve autoritarniju, antizapadnu i prorusku politiku.
Policija je u ponedjeljak rano prekinula višesatne zastoje tako što je demonstrante udaljila od zgrade parlamenta i niz centralnu aveniju Rustaveli.
U okršaju sa policijom, demonstranti su istjerani sa avenije dok su bacali vatromete na policajce, koji su odgovorili vodenim topovima i suzavcem, javile su ruske agencije.
Nakon mjeseci rastuće napetosti, kriza se pogoršala od objave u četvrtak da će vlada zamrznuti pregovore s EU na četiri godine, a da će se pro-EU demonstranti suočiti s policijom.
Nije odmah bilo jasno koliko je demonstranata privedeno rano u ponedjeljak, kada je ruska novinska agencija Interfax saopštila da je samo mala grupa ostala u blizini stanice metroa.
Navodi se da je 113 policajaca povrijeđeno tokom protesta u Tbilisiju u posljednjih nekoliko dana, pozivajući se na gruzijsko ministarstvo unutrašnjih poslova.
U nedjelju su četiri opozicione grupe pozvale demonstrante da zahtijevaju plaćeno odsustvo sa posla kako bi prisustvovali protestima, kako je predviđeno zakonom o radu, i zamolili poslodavce da dozvole slobodno vrijeme.
Prozapadna predsjednica Gruzije Salome Zourabichvili pozvala je na pritisak na Ustavni sud da poništi izbore prošlog mjeseca na kojima je pobijedio Gruzijski san. I opozicija i Zurabichvili kažu da su izbori namješteni.
Evropska unija i Sjedinjene Države izjavile su da su uznemirene onim što vide kao pomicanje Gruzije s prozapadnog puta nazad ka ruskoj orbiti.
Gruzijski san kaže da djeluje u cilju odbrane suvereniteta zemlje od vanjskog uplitanja.