Najnovije
Demokrate predstavile rezoluciju o Trumpovom opozivu, republikanci blokirali raspravu o 25. amandmanu
Sjednica Predstavničkog doma američkog Kongresa, na čijem dnevnom redu je inicijativa za opoziv odlazećeg predsjednika Donalda Trumpa, prekinuta je nakon kratkotrajnog zasjedanja i biće nastavljena u utorak.
Članovi donjeg doma Kongresa iz redova demokrata predstavili su rezoluciju o opozivu odlazećeg predsjednika.
Prijedlog, između ostalog, sadrži i član kojim se Trump optužuje za podsticanje pobune i odnosi se na njegovu potencijalnu odgovornost za upad dijela pristalica u kompleks Capitol Hilla tokom kongresne potvrde rezultata glasanja Elektorskog koledža predsjedničkih izbora na kojima je pobijedio Joe Biden.
U rezoluciji se ističe da se Trump obratio protestnom skupu svojih pristalica neposredno prije nego što je dio njegovih pristalica krenuo prema Capitol Hillu.
Ukazano je da je način na koji im se obratio ohrabrio i očekivano rezultirao nezakonitim postupcima koji su se dogodili na Capitol Hillu.
Oni su zatražile saglasje za usvajanje rezolucije kojom bi se od američkog potpredsjednika Mikea Pencea zatražilo da pokrene 25. amandman na osnovu koga bi odlazeći predsjednik Trump bio razriješen dužnosti.
Republikanski članovi Predstavničkog doma odbacili su zahtjev demokrata za pokretanje 25. amandmana protiv Trumpa – čime su blokirali hitno razmatranje tog pitanja.
Članovi američkog Kongresa iz redova demokrata pokušaće da primoraju odlazećeg predsjednika Donalda Trumpa da napusti funkciju tokom nedjelje - prije inauguracije izabranog predsjednika Joea Bidena 20. januara.
Planirano je da u okviru tog procesa u srijedu u Predstavničkom domu bude organizovano glasanje o njegovom opozivu – što će ga učiniti jedinim američkim predsjednikom koji je u donjem domu Kongresa opozvan dva puta tokom mandata.
“Važno je da učinimo nešto na ozbiljan i promišljen način. U srijedu očekujemo glasanje koje će proći uspješno”, izjavio je Jim McGover, predsjedavajući Odbora za zakonodavstvo Predstavničkog doma televiziji CNN.
On je rekao da očekuje da će se republikanski članovi Kongresa usprotiviti primjeni 25 amandmana kako bi se Trump uklonio sa funkcije. U tom slučaju, kako je objasnio, odbor kojim predsjedava će se postarati da se o tome glasa u Predstavničkom domu. Nakon toga, 24 sata kasnije, odbor će usvojiti još jednu rezoluciju u vezi sa procesom opoziva.
“To što je predsjednik učinio je nesavjesno i potrebno je da odgovara”, rekao je McGovern.
Zasjedanje Predstavničkog doma počinje u jedanaest ujutru po lokalnom vremenu. Njegovi članovi će tokom sjednice tražiti od američkog potpredsjednika Pencea pokretanje, do sada nikada upotrijebljenog 25 amandama, koji mu omogućava da sa predsjednika za koga se smatra da je nesposoban za obavljanje funkcije. Planirano je da glasanje o tome bude održano u utorak.
Inicijativu je u u nedjelju uveče iznijela predsjedavajuća Predstavničkog doma Nancy Pelosi. Demokrate smatraju da Trump treba da odgovara zbog nasilja svojih pristalica u Kongresu, iako mu je ostalo manje od 10 dana na vlasti.
U pismu demokratama, Pelosi je najavila da će demokrate prvo glasati o rezoluciji kojom se Pence poziva da aktivira 25. amandman, odnosno proglasi Trumpa nesposobnim da obavlja dužnost.
Ako Pence ne odgovori, demokrate će nastaviti sa procedurom opoziva Trumpa, drugi put za vrijeme njegovog mandata.
"Da bismo zaštitili ustav i demokrateiju, djelovat ćemo brzo, jer ovaj predsjednik prijeti da ugrozi i jedno i drugo", napisala je Pelosi. "Kako vrijeme prolazi, užas zbog napada koji je podstakao ovaj predsjednik sve je veći, i zahtijeva da se momentalno nešto uradi".
Pence se već usprotivio pozivanju na 25. amandman.
Demokrate su već izrazile zabrinutost da bi Trump mogao još nešto da uradi dok je na vlasti, pa je Pelosi razgovarala sa američkim vojnim komandantima da se Trumpu onemogući da naredi nuklearni napad prije isteka mandata.
Tokom nasilnog upada u Kongres stradalo je pet osoba, a pokrenute su i istrage o domaćem terorizmu protiv najmanje 25 Trumpovih pristalica.
“Tokom nasilnog upada u Kongres stradalo je pet osoba, a pokrenute su i istrage o domaćem terorizmu protiv najmanje 25 Trumpovih pristalica.
Tužioci su podnijeli desetine krivičnih prijava državnim i lokalnim sudovima protiv onih koji su učestvovali u neredima, a FBI je saopštio da je dobio više od 40 hiljada dojava - uključujući fotografije i snimke sa društvenih mreža - na kojima se vide učesnici nereda.
Trump, koji bez dokaza tvrdi da je pokraden na izborima, podstakao je svoje pristalice da marširaju do Capitola, gde je Kongres držao sjednicu o potvrdi rezultata izbora na kojima je pobijedio Joe Biden.
Sjednica je prekinuta, a predstavnici u Kongresu su morali da bježe i sakrivaju se pred nasillnom ruljom koja je savladala i policiju Capitol Hilla.
Stradalo je pet osoba, među njima i jedan policajac koji je prebijen dok je pokušavao da spriječi gomilu da uđe.
Još jedan policajac, koji je učestvovao u odbrani zgrade, preminuo je nekoliko dana poslije nereda.
See all News Updates of the Day
Rubio kaže da se identifikuju programi USAID-a koji neće biti ugašeni
Američki državni sekretar Marco Rubio rekao je u srijedu da se Trumpova administracija obraća misijama američke Agencije za međunarodni razvoj u inostranstvu (USAID) kako bi identificirala i odredila programe koji će biti izuzeti od naredbi za obustavu rada.
Kasno u ponedjeljak, administracija je rekla da će poslati na odmor sve direktno zaposlene USAID-a širom svijeta i povući hiljade osoblja iz inostranstva nakon što je predsjednik Donald Trump prošlog mjeseca naredio široko zamrzavanje većine američke strane pomoći.
Trump i njegovi saradnici kažu da žele osigurati da milijarde dolara pomoći SAD-a, uključujući humanitarnu pomoć distribuiranu širom svijeta, budu usklađene s njegovom politikom "Amerika na prvom mjestu". Zadužio je milijardera Elona Muska, koji je optužio USAID da je kriminalna organizacija bez pružanja dokaza, da sreže Agenciju.
Od Trumpovog zamrzavanja 20. januara, nalozi za obustavu rada zaustavili su veliki dio pomoći agencije širom svijeta, a stotine izvođača je otpušteno. Ali u objavi od ponedjeljka navedeni su neki izuzeci koji uključuju "posebno određene programe".
"Sada ćemo morati raditi da identifikujemo koji bi programi trebali biti posebno određeni i stoga izuzeti iz tog naloga", rekao je Rubio na konferenciji za novinare u Guatemala Cityju.
Kriteriji za izuzeće bit će da li program podržava nacionalne interese SAD-a i da li je usklađen s njima.
"A oni koji to ne urade neće nastaviti", dodao je Rubio.
On je ponovio svoju optužbu da osoblje USAID-a ne sarađuje sa naporima administracije da sazna više o programima, ali je rekao da osoblje State Departmenta koje radi na sličnim programima daje uvid administraciji.
"U State Departmentu... dobili smo zaista dobar uvid, i zato svaki dan izdajemo izuzeće programa State Departmenta", rekao je Rubio, ali nije iznio detalje.
Hitna pomoć u hrani nije bila uključena u široko zamrzavanje strane pomoći. Rubio je 28. januara izdao dodatno izuzeće za pomoć u spašavanju života.
Ali nedostatak detalja u Trumpovoj naredbi i odricanja koja su uslijedila ostavili su grupe za pomoć zbunjene oko toga da li se njihov rad može nastaviti.
Meksiko rasporedio prvu grupu od obećanih 10.000 vojnika na granicu sa SAD nakon Trumpovih prijetnji da će uvesti tarife
Kolona kamiona meksičke Nacionalne garde i vojske protutnjala je u srijedu duž granice koja razdvaja Ciudad Juarez i El Paso u Texasu, prevozeći prvu grupu od ukupno 10.000 vojnika koje je Meksiko poslao na svoju sjevernu granicu nakon prijetnji predsjednika SAD Donalda Trumpa da će uvesti tarife.
Maskirani i naoružani pripadnici Nacionalne garde probijali su se kroz šumu duž granične barijere na periferiji Ciudad Juareza, izvlačeći improvizovane merdevine i užad iz rovova i ubacujući ih u kamione. Patrole su viđene i na drugim dijelovima granice u blizini Tijuane.
To se događa nakon turbulentne sedmice duž granice nakon što je Trump najavio da će odložiti uvođenje štetnih tarifa Meksiku najmanje mjesec dana. U zamjenu, meksička predsjednica Claudia Sheinbaum obećala je da će poslati Nacionalnu gardu zemlje da ojača granicu i suzbije šverc fentanila.
Trump je proglasio vanredno stanje na granici uprkos tome što su broj novopridošlih migranata i broj slučajeva predoziranja fentanilom značajno opali tokom prošle godine u SAD.
Sjedinjene Države su Meksiku saopštile da će, zauzvrat, učiniti više da spriječe trgovinu američkim oružjem u toj zemlji, koje je korišteno u podsticanju nasilja od strane narko-kartela, a koje se proširilo i na druge dijelove zemlje kroz borbe kriminalnih grupa za kontrolu nad unosnom industriju krijumčarenja migranata.
U utorak su prvi pripadnici tih snaga stigli u pogranične gradove, izlazeći iz vladinih aviona. Pripadnici garde u patroli u srijedu potvrdili su da su dio novih snaga.
"Na granici će postojati stalni nadzor", rekao je medijima po dolasku prve grupe vojnika Jose Luis Santos Iza, jedan od vođa Nacionalne garde idući ka pozicijama u gradu na koje je raspoređen. "Ova operacija je prvenstveno za sprječavanje trgovine drogom iz Meksika u Sjedinjene Države, uglavnom fentanila."
Očekuje se da će najmanje 1.650 vojnika biti poslato u Ciudad Juarez, prema vladinim podacima, što ga čini jednom od lokacija u zemlji na kojima će granična pojačanja biti najveća, odmah iza Tijuane, gdje je predviđeno da bude poslato 1.949. vojnika i gardista.
Tokom putovanja američkog državnog sekretara Marca Rubija kroz Latinsku Ameriku - na kom su migracije bile na vrhu dnevnog reda sastanaka - najviši američki diplomata zahvalio je meksičkoj vladi na raspoređivanju snaga, navodi se u saopštenju meksičke vlade.
Posmatrači su ono kako je predsjednica Meksika vodila pregovore vidjeli kao mudro političko manevrisanje novoizabrane meksičke liderke. Mnogi su ranije sumnjali da će ona moći da izađe na kraj sa problemima tokom Trumpovog predsjedničkog mandata jednako efikasno kao i njen prethodnik i saveznik, bivši predsjednik Andres Manuel Lopez Obrador.
Procvat ukrajinske kulture usred rata sa Rusijom
Stručnjaci kažu da Ukrajinci nikada nisu bili toliko zainteresirani za vlastitu kulturu kao sada. Kako Lesia Bakalets izvještava iz Kijeva, gotovo svaki događaj je rasprodan, posebno u glavnom gradu.
Meksičke vlasti pokrenule operaciju otkrivanja podzemnih graničnih tunela
Nakon nedavnog otkrića tajnog tunela koji povezuje američke i meksičke gradove El Paso i Juarez, meksičke vlasti su pokrenule operaciju otkrivanja drugih ilegalnih podzemnih prolaza. Izvještaj Cesara Contrerasa.
Hiljade ljudi širom SAD protestovale protiv Trumpove politike
Hiljade demonstranata okupile su se u srijedu u gradovima širom Sjedinjenih Država da protestuju protiv poteza administracije predsjednika Donalda Trumpa, od imigracionog obračuna do ukidanja prava transrodnih osoba i prijedloga da se Palestinci trajno isele iz Pojasa Gaze.
U prijestolnici Washingtonu su stotine ljudi protestovale u znak podrške Agenciji za međunarodni razvoj (USAID), koju Trumpova administracija pokušava da zatvori, optužujući je da traći novac poreskih obveznika.
Demonstranti u Philadelphiji i u glavnim gradovima Minnesote, Michigana, Texasa, Wisconsina, Indiane i drugih američkih država mahali su transparentima protiv Trumpa i milijardera Elona Muska, koji je na čelu novoformirane Agencije za efikasnost vlade, kao i protiv Projekta 2025, plana desnice za američku vladu i društvo, prenosi agencija AP.
"Demokratija nije nešto što možete samo da posmatrate! Uradite nešto", pisalo je na jednom transparentu na protestu u Philadelphiji.
Protesti su bili rezultat pokreta koji je organizovan onlajn pod heštegovima #buildtheresistance (izgraditi otpor) and #50501, koji se odnosi na 50 protesta, u 50 država, tokom jednog dana. Na stranicama i nalozima na društvenim mrežama izdati su pozivi na akciju, sa porukama kao što su "odbacite fašizam" i "branite našu demokratiju".
Ispred zgrade državne skupštine u Lansingu, u Michiganu, okupilo se oko hiljadu ljudi na temperaturama ispod nule.
Catie Miglietti, iz Ann Arbora u Michiganu, kazala je da je naročito zabrinjava to što Musk ima pristup podacima Sekretarijata za finansije.
"Ako to ne zaustavimo i ne natjeramo Kongres da uradi nešto, to je napad na demokratiju", rekla je ona za AP.
U Columbusu, Ohio, demonstranti su ispred državne skupštine uzvikivali: Probudi se Ameriko! Zaustavi puč koji je u toku".
"Zaprepašćena sam promjenama naročito u protekle dvije nedelje - koje su međutim davno započete. Samo pokušavam da učestvujem u otporu", rekla je Margaret Wilmeth, stanovnica Columbusa.
Craig i Robin Schroeder vozili su se dva sata da bi protestovali. Poručili su da je imenovanje Petea Hegsetha za sekretara za odbranu šamar vojnim porodicama u Ohiou. Hegseth je tijesnom većinom potvrđen u Senatu, nakon što su članovi obje stranke dovodili u pitanje njegove kvalifikacije da vodi vojsku, naročito u svijetlu optužbi da prekomjerno pije da i da je bio agresivan prema ženama.
"Ovo mi je prvi protest, i ne mogu da zamislim da ima važnijeg od ovoga", poručila je Robin.
Na protestima u nekoliko gradova kritikovali su se Musk i Agencija za vladinu efikasnost DOGE (Douž).
"DOGE nije legitiman. Zašto Elon ima podatke o vašem socijalnom osiguranju???", pisalo je na jednom transparentu na protestima u Jeffersonu u Missouriju.
Članovi Kongresa zabrinuti su da bi aktivnosti agencije u platnom sistemu američke vlade mogli da dovedu do bezbjednosnih rizika ili neisplaćivanja socijalnog i zdravstvenog osiguranja. Jedan zvaničnik Sekretarijata za finansije rekao je da će Muskovi saradnici imati samo ograničen pristup "da pročitaju podatke".
Demonstranti u Missouriju uzvikivali su da neće "pokleknuti" i da neće biti "ušutkani".
Trump je prvih nedelja drugog mandata potpisao niz uredbi, od trgovine do imigracije i klimatskih promjena.
U Alabami, nekoliko stotina ljudi okupilo se ispred državne skupštine da protestuje protiv državnih i federalnih mjera protiv pripadnika LGBTQ zajednice.
Guvernerka Alabame Kay Ivey najavila je da će potpisati zakon kojim se proglašava da postoje samo dva pola, muški i ženski - po ugledu na Trumpovu nedavnu uredbu kojom federalna vlada definiše polove kao muški i ženski.
"Predsjednik misli da ima veliku moć. Nema moć da odlučuje kojeg ste pola. Nema moć da definiše vaš identitet, rekla je Patricia Todd, prva gej članica državne skupštine Alabame.