Telegram, posebno utjecajan u Rusiji, Ukrajini i republikama bivšeg Sovjetskog Saveza, rangiran je kao jedna od glavnih platformi društvenih medija nakon Facebooka, YouTubea, WhatsAppa, Instagrama, TikToka i WeChata. Cilj platforme je dostići milijardu korisnika u narednoj godini.
Sa sjedištem u Dubaiju, Telegram je osnovao Durov rođen u Rusiji. Napustio je Rusiju 2014. nakon što je odbio da se povinuje zahtjevima vlade da zatvori opozicione zajednice na svojoj platformi društvenih medija VK, koju je prodao.
Durov je putovao u svom privatnom avionu, objavio je TF1 na svojoj web stranici, dodajući da je bio meta naloga za hapšenje u Francuskoj u sklopu preliminarne policijske istrage.
TF1 i BFM su rekli da je istraga bila fokusirana na nedostatak moderatora na Telegramu, te da policija smatra da ova situacija omogućava da se kriminalne aktivnosti odvijaju neometano u aplikaciji za razmjenu poruka.
Telegram nije odmah odgovorio na Reutersov zahtjev za komentar. Francusko Ministarstvo unutrašnjih poslova i policija nisu imali komentar.
Aplikacija postaje popularna tokom rata
Nakon što je Rusija pokrenula invaziju na Ukrajinu 2022. godine, Telegram je postao glavni izvor nefiltriranog — a ponekad i slikovitog i obmanjujućeg — sadržaja s obje strane o ratu i politici koja okružuje sukob.
Aplikacija je postala omiljeno sredstvo komunikacije za ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog i njegove zvaničnike. Kremlj i ruska vlada također koriste aplikaciju za širenje vijesti. Također je postalo jedno od rijetkih mjesta gdje Rusi mogu pristupiti vijestima o ratu.
Durov, čije je bogatstvo Forbes procijenio na 15,5 milijardi dolara, rekao je da su neke vlade pokušale izvršiti pritisak na njega, ali aplikacija, koja sada ima 900 miliona aktivnih korisnika, treba da ostane "neutralna platforma", a ne "igrač u geopolitici".
Ruska ambasada u Francuskoj saopštila je ruskoj državnoj novinskoj agenciji TASS da je Durovov tim nije kontaktirao nakon izvještaja o hapšenju, ali da preduzima korake da razjasni situaciju.
Predstavnik Rusije u međunarodnim organizacijama u Beču Mihail Uljanov i nekoliko drugih ruskih političara brzo su optužili Francusku da djeluje kao diktatura.
"Neke naivne osobe još uvijek ne shvaćaju da ako igraju (manje ili više) vidljivu ulogu u međunarodnom informacionom prostoru nije bezbjedno da posjećuju zemlje koje se kreću ka mnogo totalitarnijim društvima", napisao je Uljanov na X , ranije Twitter.
Nekoliko ruskih blogera pozvalo je na proteste u francuskim ambasadama širom svijeta u nedjelju u podne.