Ovaj potez bio je posljednji preokret za vlasnika platforme iz Pekinga, ByteDance, i procijenjenih 170 miliona američkih korisnika.
Stranica se nakratko zamračila tokom vikenda nakon što je Vrhovni sud SAD-a potvrdio zakon koji zahtijeva da TikTok-ova podružnica u SAD-u postane američka kompanija ili bude zabranjena u zemlji zbog zabrinutosti za nacionalnu sigurnost.
Ali to se promijenilo nakon što je Trump signalizirao podršku za produženje.
Izvršni direktor TikToka Shou Chew, koji je bio gost na Trumpovoj inauguraciji, zahvalio mu se u video-postu u petak.
"Zahvalni smo i zadovoljni što imamo potporu predsjednika koji doista razumije našu platformu. Onog koji je koristio TikTok da izrazi vlastita razmišljanja i perspektive", rekao je.
Trumpov postupak predstavlja oštar kontrast u odnosu na njegov prvi mandat na vlasti, tokom kojeg je nastojao zabraniti TikTok zbog navoda da bi servis mogao dijeliti podatke o američkim korisnicima s kineskom vladom.
Odgovarajući na pitanja novinara u ponedjeljak, Trump je predložio novo rješenje: polovično vlasništvo američke vlade.
Iako je Kongres prvobitno dao TikToku 270 dana da pronađe kupca iz SAD-a, nije bilo javnih naznaka o prodaji.
"Činjenica da to nisu dozvolili, mislim da je to znak da kineska vlada ima stvarne interese nacionalne sigurnosti da održi aplikaciju onakvom kakva jeste, što bi nas zaista trebalo zabrinjavati i zaista podvlači izvorni poticaj Kongresu da usvoji ovaj zakon", kaže Adam Kovacevich, izvršni direktor Chamber of Progress, američke trgovačke grupe koja predstavlja američke tehnološke kompanije.
TikTokov sat poništen je za još 75 dana, no uprkos Trumpovoj podršci, budućnost kompanije i dalje je pod znakom pitanja.