Linkovi

Oko 10.000 hotelskih radnika štrajkuje u američkim gradovima


Hotelski radnici koje predstavlja sindikat Unite Here šetaju nizom u blizini Hyatt Regencyja. (Foto: UNITE HERE/Handout via REUTERS )
Hotelski radnici koje predstavlja sindikat Unite Here šetaju nizom u blizini Hyatt Regencyja. (Foto: UNITE HERE/Handout via REUTERS )

Oko 10.000 hotelskih radnika započelo je u nedjelju višednevni štrajk u nekoliko američkih gradova zbog zastoja u pregovorima o ugovoru s Marriott International, Hilton Worldwide i Hyatt Hotelsom, saopštio je sindikat UNITE HERE.

Štrajk pogađa 25 hotela u osam gradova, uključujući Boston, San Francisco i Honolulu. Radnici zahtijevaju veće plate i povratak na broj zaposlenih u vrijeme prije pandemije COVID-19.

Štrajk se poklapa sa užurbanim prazničnim vikendom, jer se očekuje da će milioni Amerikanaca putovati. AAA izvještava o porastu domaćih putovanja za 9% za Praznik rada u odnosu na prošlu godinu.

Sindikalno organizovane spremačice ističu povećanje obima posla, skraćeno radno vrijeme i niže plate kao glavne probleme.

Štrajk naglašava šire frustracije među hotelskim radnicima koji su izgubili posao tokom pandemije, i sada su suočeni nedostatkom osoblja i promjenom trendova putovanja.

Oko 15.000 radnika odobrilo je štrajkove na 12 tržišta, s potencijalnim akcijama u Baltimoreu, New Havenu, Oaklandu i Providenceu.

Sindikat upozorava da bi štrajkovi u ovim gradovima mogli početi u svakom trenutku.

Radnici navode da su iscrpljeni, a tri člana osoblja obavljaju posao za četvero. To je dovelo do povećanog stresa i niže kvalitete usluge.

"Od COVID-a očekuju da pružimo uslugu s pet zvjezdica uz osoblje s tri zvjezdice", rekao je radnik u hotelu Marriott's Palace u San Franciscu sindikatu.

U Baltimoreu, spremačice traže povećanje plaće na 20 dolara po satu sa sadašnjih 16,20 dolara.

U Bostonu, gdje spremačice zarađuju 28 dolara po satu, sindikat se zalaže za povećanje od 10 dolara po satu u sljedeće četiri godine.

Hilton i Hyatt izrazili su svoju predanost postizanju pravednog sporazuma sa sindikatom.

Hyatt je pripremio planove za nepredviđene situacije kako bi smanjio utjecaj potencijalnih štrajkova, prema Michaelu D'Angelu, Hyattovom voditelju radnih odnosa.

Štrajk je dio širih pregovora koji uključuju 40.000 hotelskih radnika UNITE HERE u 20 gradova, a ugovori istječu ove godine.

U maju su započeli pregovori za nove četverogodišnje ugovore.

"Nećemo prihvatiti 'novu normalu' u kojoj hotelske kompanije profitiraju smanjenjem svoje ponude gostima i odustajanjem od svojih obaveza prema radnicima", rekla je predsjednica UNITE HERE Gwen Mills.

Sindikat savjetuje putnicima da otkažu boravak u hotelima ako radnici štrajkuju i da zatraže povrat novca bez kazne.

Godine 2023. UNITE HERE je nakon štrajkova dobio rekordne ugovore u Los Angelesu i Detroitu.

U Honoluluu je 5.000 radnika je u štrajku, što je zahvatilo 10.557 soba.

Sindikat je kritizirao hotele zbog korištenja pandemije kao izgovora za smanjenje broja osoblja i usluga, što je dovelo do gubitka posla i prihoda za radnike.

Hotelski radnici su viđeni kako protestiraju u Bostonu, a skup je planiran za ponedjeljak, javlja AFP.

Hyatt je izrazio razočaranje štrajkom i ponovio svoju spremnost na pregovore, navodeći da ima planove za nepredviđene situacije.

Hilton i Marriott još nisu komentirali štrajk.

Neke informacije dolaze od AP-a, Reutersa i AFP-a.
  • 16x9 Image

    GLAS AMERIKE

    Glas Amerike pruža vijesti i informacije na više od 40 jezika procijenjenoj sedmičnoj publici od preko 326 miliona ljudi. Priče sa autorskim linijama GLAS AMERIKE djelo su više novinara VOA i mogu sadržati informacije iz izveštaja agencija vijesti.

XS
SM
MD
LG