U Javnoj ustanovi Kantonalna bolnica Zenica (JU KB Zenica) uspješno je obavljena eksplantacija organa sa moždano mrtvog donora, starosne dobi od 21 godinu, što je rezultiralo prvom transplantacijom srca u historiji Bosne i Hercegovine.
Nakon dijagnosticiranja moždane smrti kod pacijenta, medicinski tim JU KB Zenica obavio je razgovor s porodicom preminulog, kako bi se dobila saglasnost za donaciju organa. Porodica je pristala na donaciju, omogućivši time da se sprovede multiorganska eksplantacija. Tokom procedure, koja je sprovedena u suradnji s medicinskim timovima sa Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS), eksplantirani su srce i oba bubrega.
Koordinator za transplantaciju u JU KB Zenica, mr. biomed. sci prim. Senad Čaušević, i njegova zamjenica, doc. dr. prim. Nermina Rizvanović, predvodili su timove ljekara koji su uspješno izveli ovu zahtjevnu operaciju. Kako je saopćeno iz JU KB Zenica, postoperativni tok transplantiranih pacijenata teče uredno, što predstavlja ohrabrujući znak za dalje procedure ove vrste u zemlji.
Transplantacija srca, prva ove vrste u Bosni i Hercegovini, izvedena je u KCUS pod vodstvom prof. dr. Nermina Granova. Ova operacija predstavlja prekretnicu u medicinskoj historiji zemlje, otvarajući nove mogućnosti za razvoj kardiovaskularne hirurgije u regionu. Srce je transplantirano pacijentu koji je dugo čekao na ovu vitalnu operaciju, a stručnjaci iz KCUS ističu kako su rezultati operacije do sada vrlo pozitivni.
Pored transplantacije srca, tim ljekara s Klinike za urologiju u Sarajevu, na čelu s dr. Osmanom Hadžiosmanovićem, uspješno je obavio transplantaciju oba bubrega. Oba pacijenta koji su primili bubrege trenutno se nalaze pod strogim nadzorom, a prvi postoperativni rezultati pokazuju stabilan tok oporavka.
Pacijenti koji trebaju transplantacije organa u BiH nalaze se na dugim listama čekanja, a jedan od razloga je i slaba svijest građana o važnosti doniranja organa.
Ovaj događaj predstavlja važan korak naprijed za zdravstveni sistem Bosne i Hercegovine, posebno u oblasti transplantacione medicine, koja se suočava s brojnim izazovima zbog ograničenih resursa i infrastrukture. Uspjeh ove operacije rezultat je bliske saradnje između zdravstvenih ustanova u Zenici i Sarajevu, kao i posvećenosti medicinskih profesionalaca koji su uključeni u postupak.
Menadžment JU KB Zenica je u saopštenju izrazio je duboku zahvalnost porodici donatora, ističući njihovu humanost i hrabrost da, u teškom trenutku gubitka, donesu odluku koja je spasila tri života. Zahvalnost je također upućena svim članovima medicinskih timova iz Zenice i Sarajeva koji su na profesionalan način i u skladu s najvišim etičkim standardima sudjelovali u eksplantaciji i transplantaciji organa.
Operaciju je podržalo i Ministarstvo unutrašnjih poslova Zeničko-dobojskog kantona, čija je asistencija bila ključna u osiguravanju logističke podrške tokom kompleksne procedure.
Ovaj uspjeh budi nadu za buduće pacijente koji čekaju na transplantacije u Bosni i Hercegovini, naglašavajući važnost razvoja ove medicinske grane i dalje jačanje saradnje između zdravstvenih ustanova u zemlji.