„Assadov klan je bio najveći proizvođač droge na svijetu“, kaže Basel, pripadnik grupe Hayat Tahrir al-Sham koja je nedavno preuzela vlast od Assada. Nije želio da otkrije svoje prezime.
Unutar kutija sa elektronikom, on je otkrio skrivene količine stimulansa koji podsjeća na amfetamin, spremne za izvoz.
„Sav kaptagon koji je ovdje sakriven je odgovornost Mahira al-Assada, Basharovog brata, i njegovih saveznika. Oni su sakrivali tablete u ove električne uređaje, bilo je do dva kilograma kaptagona u svakom od njih, a onda su ih distribuisali u zemlje širom svijeta”, kaže Basel.
Eksperti kažu da je trgovina kapatagonom postala ključni izvor prihoda za Assadov režim, te da mu je pomogla da ublaži posljedice međunarodnih sankcija. Droga je Assadovoj porodici donosila oko 2,4 milijarde dolara profita svake godine, navode iz Instituta New Lines iz Washingtona.
U fabrici, alati i hemikalije od kojih se kaptagon proizvodi su i dalje prisutni. Kutije sa tabletama su raštrkane po prostorijama, uz materijale za pakovanje u kojima je droga sakrivana. Kažu da je kaptagon često krijumčaren u kutijama soka od pomorandže, elektičnim uređajima, pa i u namještaju.
Članovi Hayat Tahrir al-Shama navode da su radnici zapalili fabriku prije nego su pobjegli, kako bi prikrili dokaze.
Kažu i da su otkrili do 160 sličnih objekata širom Sirije. Pronašli su i dokumenta sa detaljima o komercijalnim aktivnostima, uključujući podatke o kupcima, na kojima se nalaze zemlje, kompanije i pojedinci. Britanska vlada je 2023. godine procijenila da oko 80% svjetskih zaliha kaptagona dolazi iz Sirije.
Nova vlast kaže da je vrijeme da se zaustavi proizvodnja droge u Siriji i da se prodaja narkotika s ciljem finansiranja aktivnosti ne poklapa sa njihovim vrijednostima.