Komentari ministra obrane Kim Yong-hyuna, koji je u petak preuzeo dužnost, najnoviji su dokaz da je nekoć tabu ideja o nuklearnom naoružanju postala glavna struja u Seulu, usred rastuće zabrinutosti oko sjevernokorejskog nuklearnog arsenala koji se brzo širi i dugoročnosti pouzdane zaštite SAD-a.
Kao akademik i umirovljeni vojni časnik, Kim je dugo tvrdio da bi Južnoj Koreji moglo trebati nuklearno oružje u nekom obliku da se suprotstavi Sjevernoj Koreji. U nedavno otkrivenoj snimci sa seminara 2020., Kim je upozorio da Južna Koreja "nema opstanka ni budućnosti" bez takvog sredstva odvraćanja.
Tijekom procesa potvrđivanja prošlog tjedna, Kim je ostao pri tim komentarima, rekavši da bi "sve opcije" trebale ostati otvorene ako se nuklearni kišobran SAD-a pokaže nedovoljnim.
Čini se da je to prvi put da se aktualni južnokorejski ministar obrane javno pozabavio mogućnošću nabave nuklearnog oružja, i označava oštar odmak od svog prethodnika, koji je opetovano i odlučno odbacivao prijedlog pod bilo kojim uvjetima.
U kontaktu s Glasom Amerike, glasnogovornik južnokorejskog ministarstva obrane ustvrdio je da "nije bilo promjena u načelu ili stavu" da se Seul oslanja na produženo odvraćanje SAD-a i savezništvo SAD-a i Južne Koreje u rješavanju sjevernokorejske nuklearne prijetnje.
"Međutim, ako ne možemo jamčiti opstanak i sigurnost države, sva sredstva i metode su otvoreni", dodao je glasnogovornik, naglašavajući potrebu bliske suradnje sa Sjedinjenim Državama.
Glasnogovornik Yoonova predsjedničkog ureda odbio je komentirati ovu priču.
Većina promatrača sumnja da će Južna Koreja nastaviti s naoružavanjem nuklearnim oružjem u skorije vrijeme zbog golemih ekonomskih i sigurnosnih rizika koje bi to sa sobom nosilo.
Ne samo da bi Južna Koreja riskirala razbjesniti Kinu, već bi Seul mogao poništiti svoje savezništvo sa Sjedinjenim Državama i pasti pod bolne međunarodne sankcije, a sve to moguće potaknuvši druge u regiji da razmotre vlastito nuklearno oružje.
Unatoč rizicima, Yoon nastavlja promicati nekada nezamislivu ideju dalje u mainstream, izazivajući zabrinutost da bi prijedlog mogao postati prihvatljiviji - i na kraju se pretvoriti u stvarnost.
Nuklearni pozivi sada rutina
Sam Yoon je prošlog siječnja sugerirao da bi Južna Koreja mogla razviti nuklearno oružje ako sjevernokorejska prijetnja eskalira – podižući uzbunu u Washingtonu, gdje je neširenje nuklearnog oružja već dugo prioritet.
Tri mjeseca kasnije, Yoon i američki predsjednik Joe Biden potpisali su ono što je poznato kao Washingtonska deklaracija, koja je ojačala obrambena jamstva SAD-a, dok je ponovno potvrdila obveze Južne Koreje prema sporazumu o neširenju nuklearnog oružja.
Međutim, čini se da je Yoonovo imenovanje Kima u suprotnosti s duhom tog sporazuma, rekao je Lee Sang-sin, znanstveni suradnik na Korejskom institutu za nacionalno ujedinjenje. Ono što se najviše ističe, rekao je Lee, je nedostatak javne reakcije na Kimove primjedbe.
Kimovo imenovanje privuklo je malo pozornosti južnokorejskih medija i uglavnom su ga ignorirali zapadni mediji - mogući pokazatelj da su pozivi na nuklearno naoružavanje Južne Koreje postali rutina.
"To je ono na što sam upozoravao", rekao je Lee. “[Ovaj razgovor] je normaliziran.”
Kada je Glas Amerike kontaktirao, Vijeće za nacionalnu sigurnost Bijele kuće odbilo je izravno komentirati Kimove izjave, umjesto toga naglasivši obećanje Južne Koreje prema sporazumu o neširenju naoružanja kako je navedeno u Washingtonskoj deklaraciji.
"Nastavit ćemo raditi s našim saveznicima iz Republike Koreje kako bismo ojačali naše savezništvo i osigurali da smo dobro pozicionirani za odvraćanje nuklearnih prijetnji", dodao je glasnogovornik NSC-a.
Pokretanje razgovora
Ankete su dugo pokazivale da većina Južnokorejaca podržava nabavu nuklearnog oružja, iako su takva stajališta nekoć bila ograničena na političke rubove.
Pod Yoonovim predsjedavanjem, rasprava je postala toliko ukorijenjena da čak i neke istraživačke institucije koje podupire država istražuju mogućnost nuklearnog naoružanja.
Lipanjsko izvješće državnog Instituta za nacionalnu sigurnosnu strategiju preporučilo je da Seul razmotri vladine preglede i javne rasprave o različitim opcijama, uključujući preraspodjelu američkog taktičkog nuklearnog oružja, dijeljenje nuklearnog oružja u stilu NATO-a i razvoj vlastitog arsenala Južne Koreje.
Takvi pozivi ne dolaze samo iz Seula. Sve veći broj bivših Trumpovih dužnosnika izrazio je otvorenost prema toj ideji, a neki su čak istaknuli geopolitičke prednosti Južne Koreje koja dobiva vlastito oružje – ideju koju je sam Trump jednom zagovarao.
Mogućnost Trumpova povratka, zajedno s njegovim stavom "Amerika na prvom mjestu", potaknula je zabrinutost u Seulu da bi američka zaštita dugoročno mogla biti manje pouzdana, dodatno ubrzavajući nuklearnu raspravu.
Čini se da neki u Južnoj Koreji žele iskoristiti taj trend. U mišljenju ovog mjeseca, Choi Kang, predsjednik Instituta Asian Policy Studies, utjecajna konzervativna istraživačka skupina, tvrdila je da bi južnokorejsko nuklearno oružje trebalo prikazati kao korisno za savez SAD-a i Južne Koreje.
"Ako se južnokorejski nuklearni arsenal uskladi sa sigurnosnim interesima SAD-a i počne se smatrati 'zajedničkom imovinom' saveza, tada bi ga Sjedinjene Države mogle prihvatiti ili čak podržati", napisao je Choi.
Provjera stvarnosti?
Ali mnogi analitičari upozoravaju da takve izjave umanjuju rizik nuklearnog naoružanja.
"Stvarno je potrebno više preispitivanja hoće li više nuklearnih oružja i više zemalja s nuklearnim oružjem doista povećati sigurnosnu situaciju bilo koje zemlje i ozbiljno ispitati što Seul može izgubiti odabirom tog puta", rekla je Jenny Town, stručnjakinja za Sjevernu Koreju iz Washingtona.
Drugi, poput Masona Richeyja, koji predaje međunarodnu politiku na Sveučilištu stranih studija Hankuk u Seulu, tvrde da je malo vjerojatno da bi Južna Koreja nastavila s nuklearnim oružjem bez dubokih problema savezništva SAD-a i Južne Koreje i/ili teške regionalne nestabilnosti.
„S tim u vezi, svaki elitni kreator politike koji se uključi u južnokorejsku nuklearnu raspravu olakšava nastavak niz sklisku stazu razmišljanja o nuklearnom oružju, proučavanja kako ga razviti, osiguravanja latentne sposobnosti, odlučivanja o njegovom razvoju, a zatim ga zapravo izgrade ”, dodao je.
Šefica ureda Bijele kuće Patsy Widakuswara pridonijela je ovom izvješću.