Linkovi

Nobelova nagrada za medicinu američkom dvojcu za njihovo otkriće mikroRNA


Generalni sekretar Nobelovog komiteta Thomas Perlmann govori medijima ispred slike ovogodišnjih laureata za fiziologiju ili medicinu, Viktora Ambrosa i Garyja Ruvkuma, na Institutu Karolinska u Stokholmu, 7. oktobra 2024.
Generalni sekretar Nobelovog komiteta Thomas Perlmann govori medijima ispred slike ovogodišnjih laureata za fiziologiju ili medicinu, Viktora Ambrosa i Garyja Ruvkuma, na Institutu Karolinska u Stokholmu, 7. oktobra 2024.

Nobelova nagrada za fiziologiju / medicinu dodijeljena je u ponedjeljak Amerikancima Viktoru Ambrosu i Garyju Ruvkunu za otkriće mikroRNA, sićušnih dijelova genetskog materijala koji mijenjaju način na koji geni rade na ćelijskom nivou i koji bi mogli dovesti do novih načina liječenja raka.

Nobelova skupština na Institutu Karolinska, koja je dodijelila nagradu, rekla je da se otkriće ovog dvojca "pokazalo fundamentalno važno" u razumijevanju kako se organizmi razvijaju i funkcionišu.

MicroRNA je otvorila pristup naučnika u liječenju bolesti poput raka pomažući u regulaciji načina na koji geni rade na ćelijskom nivou, kaže dr. Claire Fletcher, predavač molekularne onkologije na Imperial College London.

Fletcher je rekla da mikroRNA daje genetske instrukcije koje govore stanicama da stvaraju nove proteine i da postoje dvije glavne oblasti u kojima bi mikroRNA mogla biti od pomoći: u razvoju lijekova za liječenje bolesti i služenju kao biomarkerima.

"MikroRNA mijenja način na koji geni u ćeliji rade", rekla je Fletcher, vanjska stručnjakinja koja nije povezana s Nobelovom nagradom.

“Ako uzmemo primjer raka, imat ćemo određeni gen koji će raditi prekovremeno, mogao bi biti mutiran i raditi u preopterećenju”, rekla je. "Možemo uzeti mikroRNA za koju znamo da mijenja aktivnost tog gena i možemo tu određenu mikroRNK isporučiti stanicama raka kako bismo spriječili da taj mutirani gen ima svoj učinak."

Ambros je izvršio istraživanje koje je dovelo do njegove nagrade na Univerzitetu Harvard. Trenutno je profesor prirodnih nauka na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Masačusetsu. Ruvkunovo istraživanje je obavljeno u Opštoj bolnici Massachusetts i na Medicinskom fakultetu Harvard, gdje je on profesor genetike, rekao je Thomas Perlmann, generalni sekretar Nobelovog komiteta.

Perlmann je rekao da je razgovarao s Ruvkunom telefonom neposredno prije objave.

"Prošlo je dosta vremena prije nego što je došao do telefona i zvučao je veoma umorno, ali je prilično brzo bio prilično uzbuđen i sretan kada je shvatio o čemu se radi", rekao je Perlmann.

Prošle godine Nobelovu nagradu za fiziologiju ili medicinu dobili su Amerikanka mađarskog porijekla Katalin Karikó i Amerikanac Drew Weissman za otkrića koja su omogućila stvaranje mRNA vakcina protiv COVID-19 koje su bile ključne za usporavanje pandemije.

Nagrada nosi novčanu nagradu od 1 milion dolara iz zaostavštine koju je ostavio kreator nagrade, švedski pronalazač Alfred Nobel.

Ovom objavom je pokrenuta ovogodišnja sezona dodjele Nobelovih nagrada.

Nobelove najave se nastavljaju dodjelom nagrade za fiziku u utorak, za hemiju u srijedu i književnost u četvrtak. Nobelova nagrada za mir biće objavljena u petak, a Nobelova memorijalna nagrada za ekonomske nauke 14. oktobra.

Laureati su pozvani da svoje nagrade dobiju na svečanostima 10. decembra, na godišnjicu Nobelove smrti.

Fletcher je rekla da su u toku klinička ispitivanja kako bi se vidjelo kako pristupi mikroRNA mogu pomoći u liječenju raka kože, ali da još ne postoje lijekovi koji su odobreni od strane regulatora za lijekove. Očekivala je da bi se to moglo dogoditi u narednih pet do 10 godina.

Rekla je da mikroRNA predstavlja još jedan način kontrole ponašanja gena za liječenje i praćenje različitih bolesti.

"Većina terapija koje trenutno imamo usmjerena je na proteine u ćelijama", rekla je. "Ako možemo intervenirati na nivou mikroRNA, to otvara potpuno novi način na koji razvijamo lijekove i kontroliramo aktivnost gena čiji nivoi mogu biti promijenjeni u bolestima."

  • 16x9 Image

    ASSOCIATED PRESS (AP)

    Associated Press (AP) je neprofitna nezavisna globalna novinska organizacija sa uredima u preko 100 zemalja. Osnovana 1846. godine,  licencira svoje činjenično izvještavanje medijima širom svijeta.

XS
SM
MD
LG