Ministarka unutrašnjih poslova Nancy Faeser rekla je da Njemačka ima za cilj da komponente uklone do kraja 2026. Nakon toga će komponente Huawei i ZTE biti zabranjene.
Osim toga, “kritični sistemi upravljanja” tih proizvođača u 5G pristupnim i transportnim mrežama moraju biti zamijenjeni zaključno sa 2029.
Ministarstvo unutrašnjih poslova saopštilo je da je odluka uslijedila nakon nedavnih razgovora s operaterima njemačkih 5G mreža - Deutsche Telekom, Vodafone i Telefonica. Predviđeno je potpisivanje ugovora sa sve tri kompanije, saopštilo je ministarstvo.
Današnji rizici naglašavaju važnost otporne telekomunikacijske infrastrukture, posebno "s obzirom na opasnosti od sabotaže i špijunaže", rekla je Faeser.
Akcija daje mrežnim operaterima vremena da zamjene osnovne komponente.
„Štitimo centralni nervni sistem Njemačke kao poslovnu lokaciju — i štitimo komunikaciju građana, kompanija i države“, rekao je Faeser.
Kina i Njemačka, rangirane kao druga i treća po veličini ekonomija na svijetu, historijski su održavale snažne ekonomske veze.
Međutim, Berlin nastoji da smanji svoje ekonomsko oslanjanje na Kinu, posebno od početka ruskog rata u Ukrajini i potonje energetske krize, koja je naglasila ranjivost Njemačke i ovisnost o Rusiji.
Proteklih godina Sjedinjene Države su efektivno pozivale evropske saveznike poput Britanije i Švedske da uvedu zabranu ili ograničenja na Huawei opremu u svojim telekomunikacijskim mrežama, navodeći zabrinutost da bi je Peking mogao iskoristiti za cyber špijunažu ili poremetiti vitalne komunikacijske sisteme - optužbe koje je više puta demantovao Huawei.
U srijedu su saveznici u NATO-u, uključujući Njemačku, označili Kinu kao „odlučujuću pokretač” ruskog rata i izrazili zabrinutost zbog nuklearnog arsenala i svemirskih sposobnosti Pekinga. Peking je odgovorio optužujući NATO da daje prioritet svojim sigurnosnim interesima na račun drugih i upozorio da ne unosi nestabilnost u Aziju.