Linkovi

Njemačka će ukloniti komponente dvije kineske firme iz 5G mreža


FILE - Signs promote 5G wireless technology from Chinese firm Huawei at an expo in Beijing, Sept. 26, 2018. Germany announced July 11, 2024, the country will ban the use of components made by Chinese companies Huawei and ZTE from core parts of its 5G networks beginning in 2026.
FILE - Signs promote 5G wireless technology from Chinese firm Huawei at an expo in Beijing, Sept. 26, 2018. Germany announced July 11, 2024, the country will ban the use of components made by Chinese companies Huawei and ZTE from core parts of its 5G networks beginning in 2026.

Visoki zvaničnik za sigurnost u Njemačkoj rekao je u četvrtak da će počevši od 2026. godine, europska nacija početi uklanjati ključne komponente kineske telekom kompanije Huawei i ZTE iz svojih 5G jezgrenih mreža.

Ministarka unutrašnjih poslova Nancy Faeser rekla je da Njemačka ima za cilj da komponente uklone do kraja 2026. Nakon toga će komponente Huawei i ZTE biti zabranjene.

Osim toga, “kritični sistemi upravljanja” tih proizvođača u 5G pristupnim i transportnim mrežama moraju biti zamijenjeni zaključno sa 2029.

Ministarstvo unutrašnjih poslova saopštilo je da je odluka uslijedila nakon nedavnih razgovora s operaterima njemačkih 5G mreža - Deutsche Telekom, Vodafone i Telefonica. Predviđeno je potpisivanje ugovora sa sve tri kompanije, saopštilo je ministarstvo.

Današnji rizici naglašavaju važnost otporne telekomunikacijske infrastrukture, posebno "s obzirom na opasnosti od sabotaže i špijunaže", rekla je Faeser.

Akcija daje mrežnim operaterima vremena da zamjene osnovne komponente.

Štitimo centralni nervni sistem Njemačke kao poslovnu lokaciju — i štitimo komunikaciju građana, kompanija i države“, rekao je Faeser.

Kina i Njemačka, rangirane kao druga i treća po veličini ekonomija na svijetu, historijski su održavale snažne ekonomske veze.

Međutim, Berlin nastoji da smanji svoje ekonomsko oslanjanje na Kinu, posebno od početka ruskog rata u Ukrajini i potonje energetske krize, koja je naglasila ranjivost Njemačke i ovisnost o Rusiji.

Proteklih godina Sjedinjene Države su efektivno pozivale evropske saveznike poput Britanije i Švedske da uvedu zabranu ili ograničenja na Huawei opremu u svojim telekomunikacijskim mrežama, navodeći zabrinutost da bi je Peking mogao iskoristiti za cyber špijunažu ili poremetiti vitalne komunikacijske sisteme - optužbe koje je više puta demantovao Huawei.

U srijedu su saveznici u NATO-u, uključujući Njemačku, označili Kinu kao „odlučujuću pokretač” ruskog rata i izrazili zabrinutost zbog nuklearnog arsenala i svemirskih sposobnosti Pekinga. Peking je odgovorio optužujući NATO da daje prioritet svojim sigurnosnim interesima na račun drugih i upozorio da ne unosi nestabilnost u Aziju.

  • 16x9 Image

    GLAS AMERIKE

    Glas Amerike pruža vijesti i informacije na više od 40 jezika procijenjenoj sedmičnoj publici od preko 326 miliona ljudi. Priče sa autorskim linijama GLAS AMERIKE djelo su više novinara VOA i mogu sadržati informacije iz izveštaja agencija vijesti.

XS
SM
MD
LG