Linkovi

NIS traži od SAD-a odlaganje sankcija na najmanje 90 dana


Zastave sa logom i sloganom Naftne inustrije Srbije ispred upravne zgrade te kompanije u Beogradu. (Foto: Oliver Bunic/AFP)
Zastave sa logom i sloganom Naftne inustrije Srbije ispred upravne zgrade te kompanije u Beogradu. (Foto: Oliver Bunic/AFP)

Naftna industrija Srbije (NIS) uputila je zvaničan zahtjev Odjeljenju za kontrolu strane imovine Sekretarijata za finansije (OFAC) Sjedinjenih Američkih Država (SAD) za odlaganje sankcija na najmanje 90 dana, saopštila je u utorak ministrica rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović, rukovodilac Radne grupe za praćenje aktivnosti OFAC.

„Zahtev sa odnosi na dobijanje opštih ili posebnih licenci kaje bi omogućile da NIS održi poslovanje dok se traži prihvatljivo rešenje vlasničke strukture i upravljanja. Cilj je da ta kompanija, koja je regionalno i strateški važna za energetsku stabilnost, nastavi da posluje”, navela je Đedović Handanović.

Vlada Srbije, kako je dodala, podržava zahtjev za izdavanje takve dozvole NIS-u jer bi sankcije narušile sposobnost kompanije da snabdijeva građane Srbije naftom i naftnim derivatima.

Taj zahtjev NIS podržale su vlade Srbije i Mađarske, saopštilo je Ministarstvo rudarstva i energetike.

„S obzirom na značaj NIS za srpsku ali i regionalnu privredu, hitno zahtevamo od OFAC da razmotri trenutnu pomoć u vidu odlaganja sankcija na minimum 90 dana, dok se održivo rešenje koje bi dovelo do ukidanja sankcija razmatra”, navela je ministrica.

Glas Amerike zatražio je komentar od OFAC-a i od State Departmenta.

Dubravka Đedović Handanović ponovila je da zaposleni u NIS i građani nemaju razloga za brigu budući da će državno rukovodstvo, kao i do sada, zaštititi interese Srbije, navedeno je u saopštenju.

Ona je podsjetila da su američki zvaničnici više puta jasno ponovili da sankcije nisu uperene protiv Srbije i njenih građana, te se u skladu sa tim nada konstruktivnom nastavku dijaloga kako se ne bi narušila energetska stabilnost Srbije, ali i čitavog regiona.

Kancelarija za kontrolu strane imovine američkog Sekretarijata za finansije (OFAC) objavila je u petak 10. januara odluku o uvođenju sankcija ruskim kompanijama iz energetskog sektora - Surgunjeftu i Gazpromnjeftu i njihovim podružnicama u pokušaju da smanji prihode Moskve od prodaje energenata kojim finansira rat u Ukrajini. Sankcije je u međuvremenu uvela i Velika Britanija.

Prilikom posjete Beogradu dan kasnije, zamjenik američkog državnog sekretara za upravljanje i resurse Richard Werma je na zajedničkoj konferenciji za novinare sa predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem istakao da su sankcije Sjedinjenih Američkih Država (SAD) prema Naftnoj industriji Srbije (NIS) usmjerene prema Rusiji, a ne prema Srbiji.

On je naveo da je NIS jedna od 2.000 firmi u kojima je Rusija uključena kao vlasnik, a koje su obuhvaćene sankcijama, ali da neće biti nikakvih ekonomskih posljedica po Srbiju ukoliko se u toj kompaniji ukloni rusko vlasništvo.

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić ponovio je da Srbija nije meta sankcija, uz komentar da je to „slaba utjeha”, a ranije je kazao da se američkim sankcijama od Srbije traži potpuni izlazak ruskog interesa iz kompanije i da to mora da bude završeno za 45 dana.

Gazpromnjeft trenutno ima 50 odsto vlasništva u NIS-u, dok je 6,15 odsto vlasništva, zbog ranije uvedenih sankcija, prodao Gazpromu.

U izvještaju su korišteni pojedini materijali agencije Fonet.
XS
SM
MD
LG