„Zahtev sa odnosi na dobijanje opštih ili posebnih licenci kaje bi omogućile da NIS održi poslovanje dok se traži prihvatljivo rešenje vlasničke strukture i upravljanja. Cilj je da ta kompanija, koja je regionalno i strateški važna za energetsku stabilnost, nastavi da posluje”, navela je Đedović Handanović.
Vlada Srbije, kako je dodala, podržava zahtjev za izdavanje takve dozvole NIS-u jer bi sankcije narušile sposobnost kompanije da snabdijeva građane Srbije naftom i naftnim derivatima.
Taj zahtjev NIS podržale su vlade Srbije i Mađarske, saopštilo je Ministarstvo rudarstva i energetike.
„S obzirom na značaj NIS za srpsku ali i regionalnu privredu, hitno zahtevamo od OFAC da razmotri trenutnu pomoć u vidu odlaganja sankcija na minimum 90 dana, dok se održivo rešenje koje bi dovelo do ukidanja sankcija razmatra”, navela je ministrica.
Glas Amerike zatražio je komentar od OFAC-a i od State Departmenta.
Dubravka Đedović Handanović ponovila je da zaposleni u NIS i građani nemaju razloga za brigu budući da će državno rukovodstvo, kao i do sada, zaštititi interese Srbije, navedeno je u saopštenju.
Ona je podsjetila da su američki zvaničnici više puta jasno ponovili da sankcije nisu uperene protiv Srbije i njenih građana, te se u skladu sa tim nada konstruktivnom nastavku dijaloga kako se ne bi narušila energetska stabilnost Srbije, ali i čitavog regiona.
Kancelarija za kontrolu strane imovine američkog Sekretarijata za finansije (OFAC) objavila je u petak 10. januara odluku o uvođenju sankcija ruskim kompanijama iz energetskog sektora - Surgunjeftu i Gazpromnjeftu i njihovim podružnicama u pokušaju da smanji prihode Moskve od prodaje energenata kojim finansira rat u Ukrajini. Sankcije je u međuvremenu uvela i Velika Britanija.
Prilikom posjete Beogradu dan kasnije, zamjenik američkog državnog sekretara za upravljanje i resurse Richard Werma je na zajedničkoj konferenciji za novinare sa predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem istakao da su sankcije Sjedinjenih Američkih Država (SAD) prema Naftnoj industriji Srbije (NIS) usmjerene prema Rusiji, a ne prema Srbiji.
On je naveo da je NIS jedna od 2.000 firmi u kojima je Rusija uključena kao vlasnik, a koje su obuhvaćene sankcijama, ali da neće biti nikakvih ekonomskih posljedica po Srbiju ukoliko se u toj kompaniji ukloni rusko vlasništvo.
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić ponovio je da Srbija nije meta sankcija, uz komentar da je to „slaba utjeha”, a ranije je kazao da se američkim sankcijama od Srbije traži potpuni izlazak ruskog interesa iz kompanije i da to mora da bude završeno za 45 dana.
Gazpromnjeft trenutno ima 50 odsto vlasništva u NIS-u, dok je 6,15 odsto vlasništva, zbog ranije uvedenih sankcija, prodao Gazpromu.