Globalna prosječna temperatura zraka na površini tla u nedjelju dostigla je 17,09 stepeni Celzijusa (62,76 stepeni Fahrenheita), nešto više od prethodnog rekorda postavljenog prošlog jula od 17,08 C (62,74 F).
Toplotni valovi su zahvatili velike dijelove Sjedinjenih Američkih Država, Evrope i Rusije tokom protekle sedmice.
Copernicus je potvrdio za Reuters da se čini da je dnevni temperaturni rekord postavljen prošle godine oboren u nedjelju, u njihovim zapisima koji sežu nazad do 1940. godine.
Prošle godine su četiri dana zaredom oborila rekord, od 3. do 6. jula, dok su klimatske promjene, potaknute sagorijevanjem fosilnih goriva, dovele do ekstremnih vrućina širom sjeverne hemisfere.
Svaki mjesec od juna 2023. godine - 13 mjeseci zaredom - sada je rangiran kao najtopliji na planeti od kada su započela mjerenja, u poređenju sa odgovarajućim mjesecom prethodnih godina, navodi Copernicus.
Neki naučnici navode da bi 2024. godina mogla nadmašiti 2023. kao najtoplija godina od kada se bilježe mjerenja jer klimatske promjene i prirodni vremenski fenomen El Nino, koji je završio u aprilu, pogurale su temperature naviše dodatno ove godine.
Nedjelja, 21. juli, označen kao najtopliji dan ikada zabilježen na globalnom nivou
Nedjelja, 21. jula bila je najtopliji dan ikada zabilježen na globalnom nivou, prema preliminarnim podacima iz Klimatskog servisa Evropske unije Copernicus.