Inače, ruska Federalna zatvorska služba u ponedjeljak je naložila Navaljnom da je kontaktira u roku od jednog dana – ili će u protivnom biti uhapšen.
U objavi tog ruskog državnog tijela iznijete su optužbe da je Navaljni prekršio uslovnu zatvorsku kaznu koja se odnosi na presudu iz 2014. godine i izbjegavao nadzor inspektora za krivična djela.
Navaljni je tokom avgusta iz Rusije prebačen u Njemačku, gdje se oporavlja, pošto mu je pozlilo u avionu u incidentu koji su Njemačka i druge zapadne države označile pokušajem ubistva nervnim agensom Novičokom.
Laboratorijski testovi u tri evropske zemlje, koje je veifikovala međunarodna organizacija za zabranu hemijskog oružja, potvrdili su da je Navaljni otrovan.
Inače, Ruski agent koji je učestvovao u operaciji uklanjanja dokaza poslije skoro fatalnog trovanja Alekseja Navaljnog nervnim gasom u avgustu, nehotice je priznao da je obavještajna jedinica ruske Federalne bezbjednosne službe (FSB) stavila otrov Novičok na donji veš ruskog aktiviste.
Slučajno priznanje se čulo u dugom telefonskom razgovoru koji je agent vodio sa samim Navaljnim, koji se predstavio kao visoki ruski zvaničnik koji je zahtijevao da čuje zbog čega pokušaj ubistva nije uspio. Istraživački medij Belingket je sarađivao sa Navaljnim i prisluškivao taj razgovor.
Konstantin Kudrjavcev, član, kako se vjeruje, obavještajne jedinice FSB-a, u razgovoru koji je trajao 49 minuta otkrio je kako je plan atentata organizovan, a takođe je otkrio detalje o kasnijoj operaciji uklanjanja dokaza o pokušaju ubistva, koji se odigrao 20. avgusta u Tomsku u Sibiru.
Rusija, međutim, tvrdi da joj do sada nisu prezentovani dokazi o mogućem trovanju – istovremeno negirajući svoju umiješanost.