"Možda nisu visoki tri metra, ali sigurno nisu visoki pola metra. Dakle, nikada ne treba da potcijenjujemo Ruse i njihovu sposobnost da se oporave", rekao je Bauer novinarima u Briselu.
Očekuje se da lideri članica NATO-a podrže veliku promjenu sistema planiranja Alijanse na samitu u glavnom gradu Litvanije Vilnjusu 11. i 12. jula.
NATO, kao organizacija, ne isporučuje Ukrajini oružje i municiju. NATO nastoji da izbjegne biti uvučen u širi rat sa nuklearno naoružanom Rusijom, dok istovremeno izrazito jača sigurnost svojih članica u blizini Rusije, Ukrajine i Bjelorusije.
Oko 40.000 vojnika je u pripravnosti od Estonije na sjeveru do Rumunije na Crnom moru. Oko 100 aviona NATO-a svakog dana poleti na tom prostoru, a na Baltičkom i Sredozemnom moru djeluje ukupno 27 ratnih brodova.
Cilj novih planova NATO-a je da ima do 300.000 vojnika spremnih da pređu na istočno krilo Alijanse u roku od 30 dana. Planovi dijele teritoriju NATO-a na tri zone, na krajnji sjever i Atlantik, na zonu sjeverno od Alpa i na drugu u južnoj Evropi.
Bauer je rekao da se novo planiranje NATO-a zasniva na snazi ruske vojske prije nego što je ruski predsjednik Vladimir Putin pokrenuo rat protiv Ukrajine u februaru prošle godine.
Zvaničnik NATO-a je kazao da je rat iscrpio rusku kopnenu vojsku, ali ne i njenu mornaricu ili zrakoplovstvo.
"Ono što generalno vidimo jeste da su Rusi oprezni oko NATO-a. Oni nisu za traženje sukoba sa NATO-om. Mislim da je to znak da su veoma, veoma zauzeti. U kopnenom domenu, mislim da nemaju puno snaga na raspolaganju da bilo šta urade bilo kome drugom", naveo je Bauer.
On je, međutim, izrazio uvjerenje da će se Rusi oporaviti i dodao da će NATO "nastaviti da ih posmatra kao ozbiljnu prijetnju".