Linkovi

NATO neće podržati Trumpov novi prijedlog potrošnje na odbranu, ali će pristati da pređe tenutni cilj


NATO neće poslušati prijedlog Donalda Trumpa za veliko povećanje troškova za odbranu, ali će vjerovatno pristati da pređe svoj trenutni cilj, tvrde zvaničnici i analitičari.

NATO neće poslušati prijedlog Donalda Trumpa za veliko povećanje troškova za odbranu, ali će vjerovatno pristati da pređe svoj trenutni cilj, tvrde zvaničnici i analitičari.

Novoizabrani američki predsjednik rekao je u utorak da bi članice vojnog saveza trebale trošiti 5% bruto domaćeg proizvoda (BDP) na odbranu – što je ogromno povećanje u odnosu na sadašnji cilj od 2% i nivo koju trenutno nema niti jedna zemlja NATO-a, uključujući Sjedinjene Države.

Zvaničnici iz zemalja NATO-a rekli su da se slažu da potrošnja za odbranu treba rasti, ali nisu podržali cifru od 5%, za koju analitičari kažu da bi bila politički i ekonomski nemoguća za gotovo sve članice. To bi zahtijevalo stotine milijardi dolara dodatnog finansiranja.

Međutim, novi cilj će vjerovatno biti dogovoren na samitu NATO-a u Hagu u junu.

Neki očekuju da će se 32 članice NATO-a, nakon mnogo prepirki, složiti sa ciljem od oko 3% BDP-a. Ali čak i to bi predstavljalo natezanje za mnoge, koji jedva da ostvaruju ili ne dostižu cilj od sadašnji cilj 2%.

"Čini se da će doći do pomaka", rekao je italijanski ministar odbrane Guido Crosetto za Reuters. "Ne mislim da će to biti 5%, što bi bilo nemoguće za skoro svaku naciju na svijetu u ovom trenutku, ali... neće biti dva (posto), što se već borimo da dostignemo, ali će biti više od dva."

Italija, sa potrošnjom za odbranu od oko 1,5% BDP-a, je među osam članica NATO-a koje ne ispunjavaju trenutni cilj.

Poljska, koja se graniči s Ukrajinom, članica je NATO-a koja troši najveći dio BDP-a na odbranu – 4,12% prošle godine, pokazuju procjene alijanse. Slijede Estonija sa 3,43% i Sjedinjene Američke Države sa 3,38%.

NATO je procijenio ukupnu potrošnju na odbranu svojih članica na 1,474 hiljada milijardi dolara u 2024. godini - oko 968 milijardi dolara od Sjedinjenih Država i 507 milijardi dolara od evropskih zemalja i Kanade. Ukupni prosjek je oko 2,71% BDP-a NATO-a.

Neki zvaničnici i analitičari vide Trumpov prijedlog od 5% kao namjerno visoku ponudu za početak višemjesečnih pregovora i očekuju da bi se mogao zadovoljiti s nečim što je bliže 3%.

Tokom prošlogodišnje kampanje za predsjedničke izbore u SAD-u, Trump je predložio cilj od 3%.

Šokirane ruskim ratom u Ukrajini, mnoge evropske zemlje povećale su izdatke za odbranu posljednjih godina.

Fenella McGerty, stručnjakinja za ekonomiju odbrane u istraživačkom centru Međunarodnog instituta za strateške studije, rekla je da su nedavna povećanja bila "izvanredna", ali su potrebne godine da bi zemlje počele da postižu nove ciljeve.

"Čak i ako bi Evropa nastavila sa tom stopom prilično izvanrednog rasta - većom od 10% u realnom iznosu u 2024. - i dalje bi bilo potrebno još 10 godina da dođe do čak 3% BDP-a", rekla je ona.

Međutim, mnoge evropske vlade kažu da bi kontinent trebao učiniti više za odbranu i manje se oslanjati na Sjedinjene Države.

Francuska i baltičke zemlje zalažu se za zajedničko zaduživanje Europske unije za finansiranje troškova odbrane. Ishod te rasprave mogao bi ovisiti o nacionalnim izborima sljedećeg mjeseca u Njemačkoj, koja se do sada protivila toj ideji.

Trenutno sigurnosno okruženje sugerira da bi evropske zemlje trebale trošiti oko 3% BDP-a na obranu, rekla je Camille Grand, nekadašnja visoka dužnosnica NATO-a za ulaganja u odbranu.

Marie-Agnes Strack-Zimmermann, predsjednica Pododbora za odbranu Europskog parlamenta, rekla je da Europa mora povećati potrošnju, ali ne fiksirati se na proizvoljnu brojku.

  • 16x9 Image

    REUTERS

    Reuters je novinska agencija osnovana 1851. godine u vlasništvu Thomson Reuters Corporation sa sjedištem u Torontu, Kanada. Jedna od najvećih svjetskih agencija vijesti, pruža finansijske vijesti, kao i međunarodno pokrivanje na preko 16 jezika za više od 1000 novina i 750 emitera širom svijeta.

XS
SM
MD
LG